10 animákov pre dospelých, ktoré vás zaručene dojmú a očaria

Výborné, myšlienkovo podnetné a dospelé animované filmy, pri ktorých by deti zaspali od nudy.

Iste, aj v dnešnej dobe sa nájde mnoho divákov, ktorí budú vehementne tvrdiť, že animované filmy sú „samozrejme“ pre deti. Každý trochu rozhľadený filmový fanúšik však vie, že to nie je pravda. Máme totiž k dispozícii množstvo snímok, ktoré rozhodne nie sú určené deťom, ale takmer výhradne dospelým.

Nezriedka je to práve témami, ktoré si vyberajú. Tie sú často vážne, existenciálne alebo pre zmenu lyrické a vyžadujúce si intenzívnejšie premýšľanie. Nižšie sme sa vám rozhodli priniesť výber 10 perfektných animákov, ktoré sú myšlienkovo podnetné, hlboké a emocionálne silné. Vaše ratolesti by sa však pri nich s najväčšou pravdepodobnosťou nudili.

Anomalisa

Anomalisa je prvým výletom brilantného režiséra a scenáristu Charlieho Kaufmana do vôd animovaného filmu. Rozpráva horkastý príbeh motivačného kouča Michaela Stonea, ktorý prežíva veľmi depresívne obdobie. Cíti sa vyhorený, osamelý a všetkých ľudí naokolo vníma ako identické kópie. To sa však zmení, keď počas pracovnej cesty natrafí v hoteli na introvertnú a sympatickú Lisu.

Anomalisa zaujme nielen skvelou stop-motion animáciou, ale aj podmanivou atmosférou, vynikajúcimi nápadmi a najmä silnými emóciami. Príbeh je síce (aj s ohľadom na predchádzajúce Kaufmanove filmy) priamočiary a jednoduchý, ale dokáže neuveriteľne chytiť za srdce. Snímka si okrem mnohých cien odniesla aj nomináciu na Oscara za najlepší animovaný film.

Mary a Max

Mary je 8-ročné dievčatko, ktoré žije so svojou alkoholickou matkou a apatickým otcom. Pretože sa cíti osamelo, napíše 44-ročnému Maxovi s Aspergerovým syndrómom, ktorého meno si náhodne vyhliadla v telefónnom zozname. Obaja úplne odlišní a zúfalo osamelí ľudia nadviažu korešpondenciu a vznikne medzi nimi pevné priateľstvo.

Mary a Max vás jednoducho dostane. Možno si film zamilujete vďaka vynikajúcej animácii, kreativite, svojskému čiernemu humoru či vydareným detailom. Hlavnou devízou filmu Adama Elliota je však jeho hlboká ľudskosť, úprimnosť a emócie, ktoré dokáže vyvolať. Garantujeme vám, že na konci budete maximálne dojatí absolútne skvelo vyrozprávaným príbehom jedného nevšedného priateľstva.

Iluzionista

Sedem rokov po svojom hite nominovanom na Oscara, Trio z Belleville, prišiel Sylvain Chomet s ďalším majstrovským dielom. Iluzionista sa zameriava na starnúceho kabaretného kúzelníka. Jeho sláva je dávno preč a on sa pretĺka životom, ako len vie. Náhodou však stretne mladú Alice, ktorá ho obdivuje, pretože si myslí, že mágia naozaj existuje.

Podobne ako Trio z Belleville, aj Iluzionista je kompletne bez slov, ale to vôbec nevadí. Chomet je totiž tak zručný režisér, že emócie a pocity dokáže divákovi predať bez toho, aby si vypomáhal barličkami v podobe dialógov. Jeho dielo je plné poetickej a nostalgickej atmosféry, dych vyrážajúcej animácie a jemného príbehu s dojemným vyústením.

Červená korytnačka

Michaëla Dudoka de Wita možno nepoznáte, ale ide o rešpektovaného tvorcu viacerých vynikajúcich krátkych animákov. Červená korytnačka je jeho prvý dlhometrážny film, ktorý rozpráva meditatívny a lyrický príbeh muža, ktorý stroskotá na opustenom ostrove. Najprv sa ho snaží opustiť, ale v tom mu bráni záhadná červená korytnačka.

De Witov film je fantastickou, magicko-realistickou lahôdkou pre každého, kto miluje pomaly rozprávané a premýšľavé filmy. Podobne ako Chomet, ani de Wit si nepomáha dialógmi, ale aj napriek tomu (respektíve práve preto) má jeho dielo takú silu. Nádherná animovaná poézia.

Ja ako Tekvička

Animovaný film Ja ako Tekvička na prvý pohľad trochu mätie telom. Svojou výstavbou totiž pripomína skôr filmy pre detského diváka, obsah však nepochybne zaujme skôr dospelých. Tekvička je malý chlapec, ktorý prišiel o oboch rodičov a teraz je umiestnený do detského domova. Ten je plný detí, ktoré rozhodne nemajú ideálne detstvo, ale aj napriek tomu sa snažia žiť naplno.

Ja ako Tekvička sa veľmi obratne dotýka veľmi citlivých tém, ako napríklad, alkoholizmus, drogová závislosť či sexuálne zneužívanie. Napriek tomu však rozpráva pozitívny a silný príbeh o odvahe a túžbe užívať si život, a to aj napriek tragédiám, ktoré človeka stíhajú. Režisér Claude Barras si za snímku odniesol nomináciu na Zlatý glóbus aj Oscara a musíme uznať, že absolútne zaslúžene.

Vrásky

Španielsky animák Vrásky rozpráva príbeh dôchodcu Emilia. Jeho syn sa už oňho nedokáže starať, a tak Emilia umiestni do domova dôchodcov. Čiperný starček z toho rozhodne nie je nadšený, ale napriek tomu sa snaží v novom prostredí nejako zabývať.

Podarí sa mu spriateliť sa s lišiackym špekulantom Miguelom a spoznáva aj osudy ostatných obyvateľov. Vrásky patria k veľmi príjemným, hoci mierne posmutným reflexiám staroby a všetkého, čo prináša.

Je pritom obdivuhodné, že režisér Ignacio Ferreras sa dokáže vyhnúť prílišnému tlačeniu na city. Emócie vyplývajú úplne prirodzene a práve preto dokážu diváka zasiahnuť. Ferrerasov film je realistickým, ale napriek tomu pôvabným pohľadom na dobu, nad ktorou sa väčšine z nás nechce príliš premýšľať. Práve vďaka Vráskam sa však možno staroby prestanete obávať.

Čarodějův učeň

Kultová klasika od našich českých susedov. Čarodějův učeň vychádza z románu Otfrieda Preußlera a žánrovo by sme ho mohli charakterizovať ako rozprávku. Lenže pozor! Možno nejde o takú rozprávku, ktorú by ste čakali alebo o dielo, ktoré by ste s radosťou pustili deťom. Nechýbajú v ňom totiž silné osudové momenty, ako aj hororové scény.

Hlavným hrdinom je chlapec Krabat, ktorý prichádza slúžiť do strašidelného mlyna. Ten vedie zlý černokňažník a Krabat a jeho priatelia sa kvôli nemu často ocitnú v situáciách, keď im pôjde o holé životy.

Snímka pripomenie klasické (necenzurované) rozprávky bratov Grimmovcov a rozpráva silný príbeh o sile čistej lásky a schopnosti prinášať obete. Aj z tohto dôvodu sa skôr hodí pre dospelé publikum, hoci filmu nechýba ani skvelý humor.

Grave of the Fireflies

Kultové anime nás zavedie do Japonska počas druhej svetovej vojny. Seito a jeho sestra Setsuko stratia počas bombardovania matku a od tej chvíle sú odkázaní len sami na seba. Vojna ničí ich krajinu a jedla je málo. Dokážu súrodenci toto peklo prežiť?

Snímku režíroval Isao Takahata a dodnes patrí k najsilnejším protivojnovým filmom všetkých čias. Film sa nevyhýba neutešenej realite, ale dokáže osloviť aj funkčnými metaforickými vsuvkami. Ak hľadáte film, pri ktorom si dobre poplačete, ste na správnej adrese.

Persepolis

Vynikajúci film podľa autobiografického komiksového románu Marjane Satrapi. Tá sa podieľala aj na samotnej réžii filmovej adaptácie a líči v nej svoje detstvo a dospievanie v Iráne.

Ide o obdobie, keď bol Irán vo vojnovom stave s Irakom a keď sa v ňom dostal k moci silný autoritatívny režim, založený na náboženskom fundamentalizme. Marjane sa aj kvôli neslobode rozhodne emigrovať do Európy, kde je konfrontovaná s úplne odlišnou kultúrou. 

Persepolis je silný príbeh, ktorému nechýba svieži humor a nadhľad. Plusom je originálna animácia, celkom verne napodobňujúca štýl komiksovej predlohy. Hlavná hrdinka je navyše sympatická a divák tak jej rebélii a snahe vzoprieť sa autoritám plne rozumie a fandí. Pokiaľ vás film zaujme, rozhodne skúste aj rovnomenný komiks.

Temný obraz

Adaptácií románov legendárneho sci-fi autora Philipa K. Dicka máme viacero, ale mnoho z nich si z predlohy vzalo len základnú kostru. Temný obraz je však svojej predlohe mimoriadne verný. Mierne psychedelický príbeh sa točí okolo skupiny feťákov, ale na tomto jednoduchom pôdoryse sa skúmajú aj témy neslobody, autokratickej vlády, tajných policajtov či závislosti ako takej.

Plusom sú fantastické dialógy a presné herecké výkony, na čele s Keanuom Reevesom, Winonou Ryder či Robertom Downeym, Jr. Film bol najprv nakrútený ako klasický hraný film, ale v post-produkcii bol vylepšený o originálnu rotoskopickú animáciu (režisér Richard Linklater podobnú techniku použil vo svojom filme Bdelý život).

Titulná fotka: Warner Independent Pictures/Sony Pictures Classics/Icon Entertainment International

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
V roku 2019 sa meme môže stať hocičo - aj mapa Južnej Ameriky

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME