Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Spolupráca medzi hercami a režisérmi nie je vždy úplne ideálna, ale to je normálne. Občas dôjde k nezhodám či menším hádkam, ale väčšinou ide o ojedinelé incidenty.

Niektorí režiséri však majú povesť dosť veľkých tyranov, ktorí na pľaci neváhali podrobiť štáb a hercov skutočnému peklu. Vybrali sme pre vás teda 10 režisérov, s ktorými je (či bola) spolupráca naozaj veľké trápenie.

David O. Russell

David O. Russell má za sebou viacero skvelých filmov. Spomenúť môžeme napríklad výbornú romantickú komédiu Terapia láskou či športovú drámu Boxer. Zároveň ho ale sprevádza povesť extrémne náročného tvorcu, nerváka a cholerika. Na pľaci tak často nebola núdza o hádky, keď režisér v záchvate zúrivosti ničil rekvizity a hercom adresoval nadávky najhrubšieho zrna.

Svoje si s ním užila herečka Lily Tomlin pri nakrúcaní komédie Mám rád Huckabees či George Clooney pri točení vojnovej čiernej komédie Traja králi. Ich hádka dokonca takmer skončila fyzickou konfrontáciou.

Paramount Pictures

Michael Bay

Ani Michael Bay podľa všetkého nepatrí práve k láskavým režisérom. Megan Fox, ktorá s ním spolupracovala na akčnom sci-fi Transformers, ho prirovnala k Napoleonovi a Hitlerovi a dodala, že spolupracovať s ním je nočná mora. K hercom sa údajne Bay opakovane správal útočne, alebo ich úplne ignoroval.

Herec Shia LaBeouf, ktorý si tiež strihol rolu v Transformers a ktorý tiež patrí k hercom s výbušnou povahou, sa údajne dokonca s Bayom pobil. Bay toto všetko podľa hercov robí zámerne, len aby si vypestoval svoju megalomanskú a šialenú reputáciu, ktorá často korešponduje aj s jeho filmami.

Paramount Pictures

Lars von Trier

Dánsky provokatér Lars von Trier má svoj okruh hercov, s ktorými rád spolupracuje opakovane. Ale zďaleka nie všetci herci a herečky si spoluprácu s ním pochvaľovali. Tak napríklad speváčka Björk, ktorá stvárnila hlavnú rolu v jeho filme Prelomiť vlny, s ním mala vyslovene nepriateľský vzťah. Trier spomínal, že na nej každé ráno videl, že by mu najradšej vyškriabala oči.

S odstupom rokov ho speváčka dokonca obvinila zo sexuálneho obťažovania, čo režisér poprel. Björk tiež varovala Nicole Kidman, aby s Trierom nespolupracovala, pretože jej „zožerie dušu“. Kidman si napokon zahrala v jeho filme Dogville, ale nikdy sa netajila tým, že to pre ňu bola nepríjemná skúsenosť.

Podobný názor zdieľal aj jej kolega Paul Bettany. Na druhej strane, mnoho hercov a herečiek sa vyjadrilo o Trierovom prístupe k nim veľmi pozitívne (Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Willem Dafoe či Stacy Martin).

Nordisk Film/Biografdistribution

Alfred Hitchcock

Legendárny režisér Alfred Hitchcock bol na pľaci známy tyran. Ako sa sám vyjadril, v jeho ponímaní nie sú herci dobytok, ale malo by sa s nimi zaobchádzať, akoby ním boli. Sám sa podľa svojho hesla aj správal, čo herci niesli veľmi ťažko. Bol známy tým, že im znepríjemňoval nakrúcanie, ženám dával slizké sexuálne návrhy a užíval si rozprávanie vulgárnych vtipov.

Najväčšie peklo si s ním zrejme užila Tippi Hedren z hororu Vtáci. Hitchcock sa premenil v jej fanatického stalkera, neustále jej nakrúcanie sťažoval a pri scéne, kde na ňu zaútočia agresívni vtáci, dokonca došlo k tomu, že sa herečka zranila a bolo nutné zavolať lekára.

CBS

William Friedkin

William Friedkin sa do filmovej histórie zapísal najmä ako režisér kultového hororu Exorcista. Jeho ďalšie projekty už podobného úspechu nedosiahli, ale herci z Exorcistu stále spomínajú na to, že nakrúcanie rozhodne nebolo prechádzkou ružovou záhradou.

Herečka Ellen Burstyn vyhlásila, že Friedkin je síce jej dobrý priateľ, ale zároveň je to „absolútny šialenec“. Aby z hercov dostal požadované emócie, neváhal pred nimi režisér bez upozornenia strieľať z pištole, prípadne im vypáliť niekoľko faciek.

Warner Bros.

Stanley Kubrick

Stanley Kubrick patrí k najuznávanejším a najinšpiratívnejším režisérom filmovej histórie. Odjakživa bol známy svojou pedantnou povahou a až obsedantnou kontrolou každého detailu. Všetko skrátka muselo byť presne také, aké si to predstavoval. To pre hercov znamenalo, že museli viaceré scény opakovať aj viac ako 100-krát, kým bol režisér spokojný.

Okrem toho si vďaka svojmu zvyku opakovať zábery vyslúžil aj zápis do Guinnesovej knihy rekordov (scéna z Osvietenia si totiž vyžiadala 127 klapiek). Hercov často doháňal k slzám či silnému psychickému vypätiu. Shelley Duvall, ktorá hrala v jeho horore Osvietenie, priznala, že táto rola bola najnáročnejšia v jej kariére.

Warner Bros.

James Cameron

Kultový režisér nesmrteľných hitov ako Titanic či Avatar tiež patrí do tej skupiny tvorcov, ktorí pre splnenie svojej vízie urobia čokoľvek. Jeho vysoké nároky na hercov nezvládla napríklad Mary Elizabeth Mastrantonio, ktorá na pľaci pre film Priepasť skolabovala.

Cameron si pred hercami nedával servítku pred ústa a pokiaľ nedokázali jeho požiadavky splniť, podrobil ich tvrdej a krutej kritike (tá často trvala aj niekoľko hodín). Viacerí ho popisovali ako magora s obrovským egom, ktorý musí mať všetko pod absolútnou kontrolou.

Company Films

Roman Polanski

Romana Polanskiho, režiséra geniálnych diel ako Rosemary má dieťatko, Čínska štvrť či Pianista, iste netreba predstavovať. Práve nakrúcanie Čínskej štvrti bolo veľmi problematické a nebola núdza o výbuchy hnevu či hádky s hercami. Roman Polanski bol popisovaný ako extrémny puntičkár a hlavní herci Jack Nicholson a Faye Dunaway si s ním vytrpeli svoje.

Keď Nicholson počas prestávky pozeral televíziu, Polanski neváhal a celý televízor vyhodil von oknom. Nepríjemné scény sadisticky niekoľkokrát opakoval, aj napriek tomu, že sa ich podarilo natočiť správne na prvýkrát.

Herečku Faye Dunaway neváhal počas jednej scény schmatnúť za vlasy tak silno, až jej ich niekoľko vytrhol. Herečka následne s plačom z pľacu utiekla a vrátila sa až na veľké prehováranie producenta.

Paramount Pictures

Terrence Malick

Terrence Malick si vždy nakrúcal svoje diela a nikdy sa príliš nestaral o to, či budú stráviteľné pre mainstreamového diváka. Napriek tomu, že na pľaci sa podľa všetkého nikdy nepríjemne neprejavoval, tak mu mnohí herci majú za zlé, že ich z hotového filmu neraz takmer kompletne vystrihol.

Na pľaci pritom všetci strávili mnoho dní a natočili veľa materiálu. Malick sa však v strižni rozhodol, že tieto scény nepotrebuje, alebo že mu ich stačí len minimum. Tieto zmeny urobil bez toho, aby dal hercom vôbec vedieť.

Ťažké srdce naňho nemali len Jessica Chastain, Rachel Weisz či Michael Sheen, ale aj skladateľ James Horner. Ten vyhlásil, že za celú jeho kariéru ho ešte žiadny režisér tak nesklamal. Malick totiž zasahoval aj do Hornerovej hudby a počas post-produkcie ju kompletne pretvoril.

Broad Green Pictures

Oliver Stone

Oliver Stone nepochybne patrí k žijúcim klasikom, a to najmä vďaka filmom ako Čata, Wall Street či Narodený 4. júla. Ide však tiež o tvorcu, s ktorým sa veľmi ťažko pracuje. Stone neváhal hercom adresovať sarkastické poznámky, v ktorých pochyboval o ich talente a často mal na nich šialené požiadavky.

Rozčuľovalo ho tiež, keď sa herci pokúšali na pľaci improvizovať a správal sa k ním agresívne. Johnny Depp spomínal, že jeho prístup a neustále opakovanie jednej vypätej scény z Čaty mu privodili také silné fyzické problémy, že sa takmer povracal. Herec Richard Dreyfuss režiséra dokonca označil za fašistu (Stone je pritom známy ako silno ľavicovo zameraný tvorca).

20th Century Fox

Zdroj: whatculture.com
Titulná fotka: CBS


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť