Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

10 čarovných animovaných disneyoviek, ktoré ťa naladia na animovanú novinku Prianie

Prianie uvidíme v kinách ešte tento mesiac.

Do slovenských kín už čoskoro zamieri nová disneyovka Prianie, ktorá v sebe kombinuje 2D a 3D animáciu. Samotní tvorcovia sa vyjadrili, že ňou chceli vzdať hold klasickým animovaným disneyovkám.

Pri tejto príležitosti sme teda pre teba vybrali 10 výborných 2D animovaných kúskov tohto štúdia, ktoré ťa na premiéru jeho magickej novinky dokonale naladia.

1. Šípková Ruženka

Klasický animák Šípková Ruženka natočil Clyde Geronimi. Príbeh rozpráva o krásnej princeznej Aurore, ktorá kvôli kliatbe upadne do hlbokého spánku. Je teda na statočnom princovi Filipovi, aby sa ju pokúsil zachrániť.

Snímka si v čase premiéry odniesla skôr zmiešané recenzie, ale dnes je cenená ako nesmrteľná klasika. Získala tiež nomináciu na Oscara v kategórii najlepšia hudba. V rokoch 2014 a 2019 sa dočkala aj hraného stvárnenia pod názvom Vládkyňa zla a Vládkyňa zla 2.

2. Snehulienka a sedem trpaslíkov

Kto by nepoznal legendárnu Snehulienku a sedem trpaslíkov? Snímka Davida Handa je skutočne nesmrteľnou klasikou, ktorá dodnes nestratila nič zo svojho pôvabu. Príbeh sa točí okolo mladej Snehulienky, na ktorej krásu žiarli zlá kráľovná.

Rozhodne sa ju nechať zabiť, ale Snehulienke sa podarí uniknúť a v lese sa spriatelí so siedmimi trpaslíkmi. Kráľovná ale vymyslí spôsob, ako sa jej zbaviť raz a navždy.

Snímka získala nomináciu na Oscara za najlepšiu hudbu a producent Walt Disney si odniesol čestného Oscara. Snehulienka dodnes patrí k najznámejším a najobľúbenejším disneyovkám histórie. Na rok 2025 je naplánovaný aj hraný remake.

3. Malá morská víla

Malá morská vína od Johna Muskera a Rona Clementsa tiež patrí do zlatého fondu animovaných filmov. Hlavnou hrdinkou je tvrdohlavá morská víla Ariel, ktorá túži spoznať svet ľudí. A to aj napriek tomu, že jej to jej otec prísne zakázal.

S pomocou čarodejnice Uršule sa jej však podarí získať ľudské nohy, avšak výmenou za jej hlas. Malá morská víla získala tri nominácie na Oscara, pričom premenila nominácie za hudbu a najlepšiu pôvodnú pieseň. Tento rok sme sa dočkali aj hraného remaku.

4. Leví kráľ

Aj Leví kráľ patrí k notoricky známym disneyovkám, ktoré si získali široké zástupy fanúšikov aj uznanie odbornej kritiky. Snímka Rogera Allersa a Roba Minkoffa rozpráva o mladom Simbovi, synovi levieho kráľa Mufasu. Toho sa túži zbaviť Mufasov zlý brat Scar. A to sa mu napokon aj podarí a sám sa ujme vlády nad ríšou zvierat.

Simba však prežil a teraz v sebe musí nájsť odhodlanie na to, aby sa vrátil a stal sa právoplatným kráľom. Film si odniesol štyri nominácie na Oscara, pričom premenil sošku za najlepšiu pieseň a najlepšiu hudbu.

Neskôr bol obohatený aj o dva sequely a dva televízne seriály. V roku 2019 sa diváci dočkali aj CGI remaku s fotorealistickou animáciou.

5. Kráska a zviera

Ďalšia kultovka z Disneyho dielne. Kráska a zviera Garyho Trousdalea a Kirka Wisea rozpráva príbeh mladej Belle, ktorá sa riadením osudu ocitne v sídle princa zakliateho v obludu.

Napriek tomu k nemu začne prechovávať vrelé city a uvedomí si, že skutočná krása sa skrýva vo vnútri človeka. Animák Kráska a zviera je dodnes cenený ako jedna z najlepších disneyoviek, aké kedy boli natočené.

Snímka si odniesla šesť nominácií na Oscara, vrátane tej za najlepší film. Napokon získala sošky za najlepšiu hudbu a najlepšiu pôvodnú pieseň. Neskôr si odbili premiéru aj tri sequely a v roku 2017 do kín vstúpil aj hraný remake.

6. Aladin

Aladin od Johna Muskera a Rona Clementsa rozpráva o mladom zlodejíčkovi Aladinovi, ktorý sa zamiluje do krásnej princeznej Jasmíny. Dostať sa k nej ale nebude vôbec jednoduché. V moci ju totiž má zlý čarodejník Jafar. Našťastie sa náš hrdina môže spoľahnúť aj na zázračnú lampu, v ktorej prebýva džin schopný Aladinovi pomôcť.

Podobne ako ostatné disneyovky z tohto zoznamu, aj Aladin sa stretol s pozitívnymi recenziami a získal päť nominácií na Oscara. Odniesol si sošky za najlepšiu hudbu a najlepšiu pieseň. V roku 2019 do kín zamieril aj hraný remake.

7. Popoluška

Popolušku režírovala trojica Hamilton Luske, Wilfred Jackson a Clyde Geronimi. Mladej Popoluške macocha zakáže ísť na kráľovský ples, avšak za pomoci čarovnej kmotričky víly sa jej tam napokon podarí dostať.

Zamiluje sa tam do princa, ale keď na hodinách odbije polnoc, Popoluška sa musí vrátiť domov. Zanechá po sebe len striebornú črievičku, za pomoci ktorej je princ odhodlaný tajomnú Popolušku nájsť.

Aj Popoluška patrí medzi uznávané klasiky a odniesla si nadšené recenzie. Získala tiež tri nominácie na Oscara v kategóriách najlepšia pieseň, hudba a mix zvuku. V roku 2015 sa dočkala aj hraného remaku, ktorý sa tiež stretol s pozitívnym prijatím.

8. Mulan

Mulan od Barryho Cooka a Tonyho Banfrofta sa točí okolo mladej Mulan, ktorá žije v starovekej Číne. Tá práve trpí pod nájazdmi krutých Hunov a Mulan je rozhodnutá svoj domov brániť. Do vojska však môžu vstúpiť len muži. Mulan sa teda vydáva za odvážneho mladíka a vstúpi do armády.

Disneyovská adaptácia známej čínskej legendy dopadla výborne a snímka si odniesla pozitívne recenzie a ešte pozitívnejšie divácke ohlasy. Získala aj viacero ocenení, vrátane nominácie na Oscara za najlepšiu hudbu. A ako mnoho klasických disneyoviek, aj Mulan sa dočkala vlastného hraného remaku. Ten si odbil premiéru v roku 2020.

9. Pinocchio

Magický a podmanivý zážitok divákom ponúkol aj animovaný Pinocchio od Hamiltona Luskea a Bena Sharpsteena.

Notoricky známy príbeh sa točí okolo dreveného chlapca Pinocchia, ktorý sa túži stať skutočným človekom. Na to, aby to dokázal, bude musieť prežiť nejedno dobrodružstvo a hlavne sa poučiť z vlastných chýb.

Snímka ani dnes nestratila nič zo svojej zábavnosti a právom je označovaná ako jeden z najlepších animákov, aké kedy vznikli. Pinocchio si odniesol dve sošky Oscara (z dvoch nominácií), a to za najlepšiu hudbu a najlepšiu pieseň. Minulý rok si premiéru odbil aj hraný remake.

10. Lady a Tramp

Podmanivý animák Lady a Tramp režírovala trojica Hamilton Luske, Wilfred Jackson a Clyde Geronimi. Príbeh sa točí okolo kokeršpanielky Lady, ktorá aj so svojimi majiteľmi žije v luxusnom dome. Keď sa zoznámi s túlavým psom Trampom, začne ju lákať nezávislý a dobrodružný život. Ten ale nemá dlhé trvanie a Lady je od Trampa odlúčená. Odvážny pes sa však nevzdáva a je rozhodnutý ju zachrániť.

Snímka síce v čase premiér pozbierala zmiešané recenzie, avšak v teste času obstála a dnes je radená medzi najlepšie animáky štúdia Disney.

Ako jedna z mála klasických disneyoviek si však neodniesla nomináciu na Oscara. Získala ale nomináciu na cenu BAFTA v kategórii najlepší animovaný film. V roku 2001 mal premiéru aj sequel a v roku 2019 hraný remake.

Prianie

Ako sme už napísali vyššie, nová disneyovka Prianie od Chrisa Bucka a Fawn Veerasunthorn je poctou klasickým animovaným kúskom od štúdia Disney. Zaradí sa svojou kvalitou medzi ne? To zistíme až po premiére, ale faktom je, že potenciál na to rozhodne má.

Hlavnou hrdinkou príbehu je mladá Asha, ktorá žije na ostrove Rosas. Tomu vládne kráľ Magnifico, ktorý dokáže plniť ľudské želania. Keď ale Asha zistí, že Magnifico svoju schopnosť zneužíva na ovládanie ľudí a mnohé zo želaní nemieni splniť, rozhodne sa konať. Nebude na to však sama. Na pomoc jej priamo z neba priletí magická guľa energie zvaná Hviezda.

Snímka u nás bude uvedená so slovenským dabingom, pričom začujeme hercov ako Dominika Richterová, Lukáš Pišta, Lukáš Adamec, Michal Hudák, Jozef Benedik, Lukáš Hartl, Soňa Norisová, Radka Kopriva, Dárius Koči, Sara Polyaková a Martina Kapráliková.

Snímka kombinuje klasickú 2D a 3D animáciu a vyzerá naozaj podmanivo a magicky. Nepochybujeme teda, že nás v kinách čaká naozaj príjemný zážitok. Snímka si premiéru odbije už 30. novembra.

filmy, disneyovka, klasické disneyovky, Prianie, animované filmy, kino program, slovenské kino, kino premiéra, kino premiéra, filmová novinka
CinemArt SK

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.