Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Na EMEFKA sme ti priniesli tipy na mrazivé, desivé a nervydrásajúce snímky už v dvoch článkoch (prvý nájdeš tu, druhý tu). Podobných filmov ale máme oveľa viac, takže prečo nepokračovať? V tomto článku tak nájdeš ďalšiu desiatku snímok, ktoré ti poriadne pošramotia psychiku.

1. Hon

Výborná dánska dráma Hon od Thomasa Vinterberga ťa hneď od začiatku chytí a nepustí. Príbeh sa točí okolo učiteľa Lucasa (Mads Mikkelsen), ktorý sa snaží začať nový život. Lenže potom príde lož jeho malej študentky Klary (Annika Wedderkopp), ktorá povie, že Lucas sa pred ňou vyzliekol donaha.

Toto klamstvo prevráti Lucasov život hore nohami a ostatní obyvatelia začnú prepadať hystérii a pomstychtivosti. Hon je parádne zrežírovaný a sugestívny kúsok, z ktorého ti rozhodne nebude príliš dobre. Mrazivé, drsné, kruté.

2. Uncut Gems

Kriminálka Uncut Gems rozpráva o klenotníkovi Howardovi (Adam Sandler), ktorý sa zaplietol s nebezpečnými ľuďmi a dlhuje plno peňazí. Keď sa mu do rúk dostane vzácny drahokam, má šancu vyviaznuť. Lenže také jednoduché to nebude.

Film režisérskej dvojice Benny Safdie a Josh Safdie už od samotného začiatku vyvíja neskutočný tlak nielen na hlavného hrdinu, ale aj na diváka. A ten tlak sa stále stupňuje. Je možné, že ti režijný štýl Safdieovcov nesadne, ale ak sa dokážeš naladiť, budeš odmenený silným zážitkom.

3. Let číslo 93

11. september 2001 sa nezmazateľne zapísal do dejín. Bol to deň, ktorý navždy zmenil svet. Séria koordinovaných teroristických útokov zasiahla unesenými lietadlami budovy Svetového obchodného centra a Pentagonu. Let číslo 93 mali teroristi v úmysle namieriť priamo na Biely dom.

Lenže vďaka odvahe a hrdinskosti pasažierov sa im to nepodarilo. Priam dokumentárne ladená strhujúca dráma Let číslo 93 od Paula Greengrassa je emotívna, napínavá a po celú dobu stopáže nedá vydýchnuť.

4. Muž v temnote

Skupina zlodejíčkov sa rozhodne vlámať do domu starnúceho vojnového veterána (Stephen Lang) a ukradnúť mu prachy. Celá akcia by mala byť jednoduchá, keďže veterán je nevidiaci. Lenže zlodeji ešte netušia, že vstúpili do desivej pasce, v ktorej im pôjde o holý život.

Muž v temnote od Fedeho Alvareza je brilantne zrežírovaný hororový triler s fantasticky desivým Stephenom Langom a nepoľavujúcim tempom. Ústredný nápad sa tvorcom podarilo vyťažiť úplne na dreň. Výborná práca.

5. The Invitation

Psychologický horor The Invitation od Karyn Kusama sa točí okolo Willa (Logan Marshall-Green), ktorý sa vyrovnáva s tragédiou z minulosti. Jeho bývalá manželka Eden (Tammy Blanchard) ho ale pozve na slávnostnú večeru, kde sa Will opäť stretne s niekoľkými starými priateľmi, ako aj niektorými novými tvárami.

Lenže niečo tu nehrá, atmosféra je napätá a Will má podozrenie, že táto oslava má nejaký iný a poriadne zlovestný účel. The Invitation je parádna paranoidná žánrovka, ktorá je navyše aj výborne a štýlovo natočená. Poriadne atmosférický kúsok, z ktorého ťa bude dlho mraziť.

6. Babadook

Skvelý horor Babadook natočila Jennifer Kent a môžeme ho odporučiť každému milovníkovi náročnejších žánroviek. Hlavnou hrdinkou je vdova Amelia (Essie Davis), ktorá sa stále nevyrovnala so smrťou manžela, a navyše sama vychováva veľmi problémového syna (Noah Wiseman).

Keď náhodou objaví podivnú knihu Pán Babadook, plnú znepokojivých výjavov, začnú sa v ich dome diať podivné veci. Jennifer Kent stavila na prepracovanú atmosféru, dôkladne vykreslenú psychológiu hlavnej hrdinky a v neposlednom rade aj myšlienkovú kvalitu. Skvelé!

7. Osvietenie

Absolútna hororová klasika. Osvietenie od legendárneho Stanleyho Kubricka by rozhodne mali vidieť všetci milovníci kvalitných hororov. Adaptácia rovnomenného románu Stephena Kinga sa odohráva v hoteli Overlook, do ktorého prichádza pracovať ako správca spisovateľ Jack Torrance (Jack Nicholson).

Osamelosť, izolácia a temné sily, ktoré prebývajú v hoteli, však začnú pôsobiť nielen na Jacka, ale aj na jeho manželku Wendy (Shelley Duvall) a syna Dannyho (Danny Lloyd). Osvietenie dnes zaslúžene patrí medzi najlepšie horory histórie. Brilantná atmosféra, fantastickí herci a sofistikovaný scenár ti nedovolia nudiť sa. V prípade záujmu môžeš siahnuť aj po vydarenom sequeli Doktor Spánok, ktorý natočil Mike Flanagan.

8. Dobrú noc, mami

Zaujímavý hororový triler Dobrú noc, mami vznikol pod režisérskou taktovkou Severina Fialu a Veroniky Franz. Rozpráva o dvoch bratoch-dvojičkách Lukasovi (Lukas Schwarz) a Eliasovi (Elias Schwarz). Ich matka (Susanne Wuest) sa zotavuje po plastickej operácii a celú tvár má skrytú pod obväzmi.

Jej správanie bratov znepokojuje, a dokonca začínajú pochybovať, či je táto žena naozaj ich matka. Dobrú noc, mami je atmosférický a desivý film s niekoľkými ukážkovo nepríjemnými scénami. Silná záležitosť, hoci asi nie pre každého.

9. Kráľovná Zeme

Trilerovú drámu s takmer hororovou atmosférou Kráľovná Zeme od Alexa Rossa Perryho si zrejme nevidel. Nezávislá snímka rozhodne nie je určená masám, ale milovníci artoviek by si pri nej mohli prísť na svoje. Príbeh sa točí okolo Catherine (Elisabeth Moss), ktorá sa po tragických udalostiach vo svojom živote vyberie na čas do odľahlého domu so svojou kamarátkou Virginiou (Katherine Waterston).

Vzťahy medzi oboma ženami ale nie sú ani zďaleka ideálne a na povrch sa čoskoro začnú dostávať potláčané konflikty. Ako sme napísali, Kráľovnú Zeme si neužije každý. Ide však o neuveriteľne znepokojivú a atmosférickú jazdu s dokonalými výkonmi hlavnej hereckej dvojice (najmä Elisabeth Moss je fantastická). Rozhodne stojí za skúšku!

10. The Stanford Prison Experiment

V roku 1971 sa na Stanfordskej univerzite uskutočnil nezvyčajný psychologický experiment, v ktorom boli vysokoškolskí študenti v simulovanom väzení náhodne rozdelení do pozícií väzňov a bacharov. S novými úlohami ale nastala aj desivá premena v správaní dovtedy obyčajných a inteligentných mladíkov.

O stanfordskom väzenskom experimente sme písali aj na našej stránke a dráma The Stanford Prison Experiment od Kylea Patricka Alvareza podáva veľmi dobrý obraz o tom, čo sa v roku 1971 na Stanfordskej univerzite dialo. A aj vďaka scenáru a hercom (Billy Crudup, Michael Angarano, Ezra Miller) ide o poriadne znepokojivý zážitok.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť