Podivných a tajomných zmiznutí máme naozaj až nepríjemne veľa. Koniec-koncov, aj na EMEFKA si mohol s touto tematikou nájsť hneď niekoľko článkov. Dnes sa spoločne pozrieme na rôzne miesta na celom svete, ktoré však majú jedno spoločné: v minulosti na nich došlo (prípadne stále dochádza) k záhadným zmiznutiam.
1. Hoer Verde
Hoer Verde bolo mesto v Brazílii, v ktorom sa v roku 1923 nachádzalo asi 600 ľudí. Práve v tomto roku však došlo k tajomnému zmiznutiu všetkých obyvateľov mestečka. Opustené budovy boli nájdené náhodne prechádzajúcimi cestovateľmi. Vyšetrovatelia nenašli žiadne známky po súboji.
Zvláštne na celom prípade bolo, že osobné veci obyvateľov ostali na mieste. V miestnej škole bol na tabuli objavený zlovestný kriedový nápis: „Niet žiadnej spásy“.
Dodnes nie je jasné, čo sa s obyvateľmi Hoer Verde stalo. Existujú však teórie o tom, že obyvatelia utiekli kvôli nebezpečnej politickej situácii v Brazílii. Divokejšie tvrdenia hovoria o tom, že sa prepadli do inej dimenzie, alebo že ich uniesli mimozemšťania.
2. Anjikuni Lake
Jazero Anjikuni sa nachádza v regióne Kivalliq v Kanade. Viaže sa k nemu viacero príbehov o tajomných zmiznutiach ľudí. Jedným z nich je aj príbeh o malej dedinke, v ktorej bývali domorodí obyvatelia Kanady. Tí žili hneď vedľa jazera Anjikuni a často sa u nich zastavovali poľovníci a stopári. V roku 1930 však stopár menom Joe Labelle našiel na mieste dediny len prázdne obydlia.
Na mieste boli nástroje a osobné veci obyvateľov, čo naznačovalo, že odišli narýchlo. Labelle našiel aj sedem mŕtvych psov a vykopaný hrob. Polícia začala po obyvateľoch pátrať, nikdy ich však neobjavila. Tento príbeh sa tešil veľkej popularite, ale skeptici poznamenali, že pravdepodobne ide len o strašidelnú legendu. Podľa nich by nebolo možné založiť celú dedinu v podobne odľahlej oblasti.
3. Národný park Great Smoky Mountains
Národný park Great Smoky Mountains sa nachádza v USA, medzi štátmi Tennessee a Severná Karolína, a je často navštevovaný turistami. Napriek tomu sa k nemu viaže niekoľko mrazivých prípadov záhadných zmiznutí. Prvým z nich bol Dennis Lloyd Martin, ktorý v parku zmizol ako 6-ročný v roku 1969. Dodnes sa ho nepodarilo nájsť, hoci existuje niekoľko teórií o tom, čo sa mu mohlo stať.
Vyšetrovatelia sa domnievajú, že proste zomrel od hladu, prípadne, že ho napadol a zabil medveď (alebo iný predátor). Okrem toho však v parku bez stopy zmizla aj 16-ročná Trenny Lynn Gibson (v roku 1976), 58-ročná Thelma Pauline Melton (v roku 1981), 45-ročný Christopher Lee Cessna (v roku 2011) a 24-ročný Derek Lueking (v roku 2012).
4. Highway of Tears
725-kilometrový úsek diaľnice Highway 16, nazývaný aj Highway of Tears, sa nachádza v Kanade. Od roku 1970 tu dochádza k zmiznutiam a vraždám. Oblasť je veľmi odľahlá a izolovaná, takže vrahom poskytuje krytie a možnosť ukryť vražedné nástroje a zamiesť stopy.
Polícia tieto vraždy a zmiznutia, pravdaže, vyšetrovala a dokonca sa jej podarilo dostať troch sériových vrahov, ktorí boli na tomto mieste aktívni – Briana Petera Arpa, Edwarda Dennisa Isaaca a Codyho Legebokoffa. Odhaduje sa, že počet obetí sa môže pohybovať až do čísla 83. Mnoho z nich nebolo dodnes objavených.
5. Superstition Mountains
Pohorie Superstition Mountains sa nachádza v americkej Arizone a hralo veľkú úlohu v príbehoch miestneho domorodého obyvateľstva. Podľa ich legiend sa tu má nachádzať otvor do podsvetia. Traduje sa tiež, že istý Jacob Waltz objavil v horách množstvo zlata, čo malo za následok vybudovanie niekoľkých baní v roku 1891.
Niektorí skeptici však tieto tvrdenia spochybnili s tým, že ide o neoverené fámy. Veľa ľudí sa však túto „zlatú baňu“ pokúšalo nájsť, pričom mnohí z nich bez stopy zmizli.
Najčerstvejší prípad sa odohral v roku 2010, keď sa v horách stratili traja turisti – Curtis Mertowrth, Ardean Charles a Malcolm Meeks. V roku 2011 sa našli ich ostatky. Predpokladá sa, že zomreli od vyčerpania.
6. Bennington Triangle
Bennington Triangle odkazuje na oblasť juhozápadne od amerického štátu Vermont, v ktorej došlo k piatim podivným zmiznutiam v rokoch 1945-1950. Prvou obeťou bol v roku 1945 Middle Rivers. 74-ročný pán sa rozhodol vyraziť na lov. Bol v spoločnosti ďalších štyroch lovcov. Pri spiatočnej ceste však svojich spoločníkov predbehol a stratil sa im. Odvtedy ho nikto nevidel.
Len o rok neskôr, teda v roku 1946, sa v tejto oblasti stratila 18-ročná Paula Welden. Pátranie neprinieslo žiadne výsledky a Paula bola neskôr vyhlásená za mŕtvu. V roku 1949 v Bennington Triangle bez stopy zmizol aj James Tedford, v roku 1950 zase 8-ročný Paul Jephson a 53-ročná Frieda Langer. Telo poslednej menovanej sa našlo po dlhom pátraní, Tedforda a Jephsona nikdy nenašli.
7. Urkhammer
Mestečko Urkhammer sa údajne nachádzalo v americkom štáte Iowa. V roku 1929 si však ľudia, ktorí cezeň prechádzali, všimli, že mesto je úplne opustené. Okolité polia boli neopracované a zo všetkých strán na nich hľadeli len tiché budovy. Dodnes nie je jasné, kam sa obyvatelia Urkhammeru podeli. S mestečkom sa dokonca spájali aj viaceré príbehy o duchoch a prízrakoch.
Skeptici zase poukazujú na to, že o tejto udalosti neexistujú žiadne správy v dobovej tlači a zrejme tak ide len o ďalšiu z mnohých legiend.
8. Kolónia Roanoke
Zaujímavý prípad záhadného zmiznutia sa udial v roku 1590. Kolóniu Roanoke založili v Amerike anglickí usadlíci v roku 1585. V kolónii žilo 15 obyvateľov, ktorí mali byť onedlho doplnení o ďalších 117 ľudí.
V roku 1590 bola kolónia nájdená bez obyvateľov. Ich osobné veci boli zničené a na jednom drevenom tráme sa skvel nápis „Croatoan“. Išlo o označenie indiánskeho kmeňa, ktorý žil južne od Roanoke, ale ktorý bol k usadlíkom priateľský. Dostupné teórie hovoria, že kolonistov vyvraždili domorodci, alebo sami opustili kolóniu. Stále však chýbajú presvedčivé dôkazy.
9. Eilean Mòr
Sedem malých ostrovov Flannan Isles sa stalo známymi hlavne vďaka podivnej udalosti, ktorá sa v roku 1900 odohrala na jednom z nich. Na ostrovčeku Eilean Mòr vtedy pracovali traja strážcovia majáka: James Ducat, Thomas Marshall a Donald McArthur.
26. decembra sa na ostrov dostali námorníci lode Hesperus, ktorí však nenašli žiadneho z troch mužov. V obydlí sa našli niektoré ich osobné veci a oblečenie. Postele boli neupravené, ale nikde neboli známky po zápase.
Podľa pracovného denníka, ktorý si muži viedli, boli v dňoch predchádzajúcich ich zmiznutiu vo veľkom strese z počasia a búrky. Doslova sa báli o život. Posledný zápis bol z 15. decembra. Najpravdepodobnejšia teória hovorí, že všetkých troch mužov zmietla do mora silná vlna. Existujú však aj teórie o únose zahraničnými agentmi či mimozemšťanmi.
10. Bermudský trojuholník
Bermudský trojuholník je zrejme najslávnejším miestom, z ktorého sa strácajú lode či lietadlá. Oblasť trojuholníka sa nachádza v západnej časti Atlantického oceána, medzi Bermudami, Portorikom a Floridou.
Prvá relevantná zmienka o tom, že sa v tejto oblasti deje niečo podivné, pochádza z roku 1950. O dva roky neskôr vyšiel článok v magazíne Fate, ktorý popisoval, že v trojuholníku dochádza k miznutiu lodí a lietadiel.
V roku 1945 došlo v oblasti Bermudského trojuholníka k zmiznutiu letu Flight 19 – piatich torpédových bombardérov. Dodnes nie je jasné, čo sa s nimi stalo. Podobne malo skončiť aj niekoľko lodí. Skeptici však upozorňujú, že štatisticky nie je oblasť Bermudského trojuholníka ničím výnimočná a k podobným nehodám dochádza na všetkých oceánoch Zeme.