Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia
Zdroj: ©Shutterstock

10 desivých miest z celého sveta, kde ľudia záhadne miznú bez jedinej stopy

Podivné zmiznutia jednotlivcov, ale aj celých miest dodnes mnohým nedajú spávať.

Podivných a tajomných zmiznutí máme naozaj až nepríjemne veľa. Koniec-koncov, aj na EMEFKA si mohol s touto tematikou nájsť hneď niekoľko článkov. Dnes sa spoločne pozrieme na rôzne miesta na celom svete, ktoré však majú jedno spoločné: v minulosti na nich došlo (prípadne stále dochádza) k záhadným zmiznutiam.

1. Hoer Verde

Hoer Verde bolo mesto v Brazílii, v ktorom sa v roku 1923 nachádzalo asi 600 ľudí. Práve v tomto roku však došlo k tajomnému zmiznutiu všetkých obyvateľov mestečka. Opustené budovy boli nájdené náhodne prechádzajúcimi cestovateľmi. Vyšetrovatelia nenašli žiadne známky po súboji.

Zvláštne na celom prípade bolo, že osobné veci obyvateľov ostali na mieste. V miestnej škole bol na tabuli objavený zlovestný kriedový nápis: „Niet žiadnej spásy“.

Dodnes nie je jasné, čo sa s obyvateľmi Hoer Verde stalo. Existujú však teórie o tom, že obyvatelia utiekli kvôli nebezpečnej politickej situácii v Brazílii. Divokejšie tvrdenia hovoria o tom, že sa prepadli do inej dimenzie, alebo že ich uniesli mimozemšťania.

Profimedia

2. Anjikuni Lake

Jazero Anjikuni sa nachádza v regióne Kivalliq v Kanade. Viaže sa k nemu viacero príbehov o tajomných zmiznutiach ľudí. Jedným z nich je aj príbeh o malej dedinke, v ktorej bývali domorodí obyvatelia Kanady. Tí žili hneď vedľa jazera Anjikuni a často sa u nich zastavovali poľovníci a stopári. V roku 1930 však stopár menom Joe Labelle našiel na mieste dediny len prázdne obydlia.

Na mieste boli nástroje a osobné veci obyvateľov, čo naznačovalo, že odišli narýchlo. Labelle našiel aj sedem mŕtvych psov a vykopaný hrob. Polícia začala po obyvateľoch pátrať, nikdy ich však neobjavila. Tento príbeh sa tešil veľkej popularite, ale skeptici poznamenali, že pravdepodobne ide len o strašidelnú legendu. Podľa nich by nebolo možné založiť celú dedinu v podobne odľahlej oblasti.

Shutterstock

3. Národný park Great Smoky Mountains

Národný park Great Smoky Mountains sa nachádza v USA, medzi štátmi Tennessee a Severná Karolína, a je často navštevovaný turistami. Napriek tomu sa k nemu viaže niekoľko mrazivých prípadov záhadných zmiznutí. Prvým z nich bol Dennis Lloyd Martin, ktorý v parku zmizol ako 6-ročný v roku 1969. Dodnes sa ho nepodarilo nájsť, hoci existuje niekoľko teórií o tom, čo sa mu mohlo stať.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že proste zomrel od hladu, prípadne, že ho napadol a zabil medveď (alebo iný predátor). Okrem toho však v parku bez stopy zmizla aj 16-ročná Trenny Lynn Gibson (v roku 1976), 58-ročná Thelma Pauline Melton (v roku 1981), 45-ročný Christopher Lee Cessna (v roku 2011) a 24-ročný Derek Lueking (v roku 2012).

Shutterstock

4. Highway of Tears

725-kilometrový úsek diaľnice Highway 16, nazývaný aj Highway of Tears, sa nachádza v Kanade. Od roku 1970 tu dochádza k zmiznutiam a vraždám. Oblasť je veľmi odľahlá a izolovaná, takže vrahom poskytuje krytie a možnosť ukryť vražedné nástroje a zamiesť stopy.

Polícia tieto vraždy a zmiznutia, pravdaže, vyšetrovala a dokonca sa jej podarilo dostať troch sériových vrahov, ktorí boli na tomto mieste aktívni – Briana Petera Arpa, Edwarda Dennisa Isaaca a Codyho Legebokoffa. Odhaduje sa, že počet obetí sa môže pohybovať až do čísla 83. Mnoho z nich nebolo dodnes objavených.

Shutterstock
varenie, triky šéfkuchárov, jedlo, steak

Odporúčame prečítať:

14 kuchynských trikov od profesionálnych šéfkuchárov, ktoré zaručene musíte poznať

5. Superstition Mountains

Pohorie Superstition Mountains sa nachádza v americkej Arizone a hralo veľkú úlohu v príbehoch miestneho domorodého obyvateľstva. Podľa ich legiend sa tu má nachádzať otvor do podsvetia. Traduje sa tiež, že istý Jacob Waltz objavil v horách množstvo zlata, čo malo za následok vybudovanie niekoľkých baní v roku 1891.

Niektorí skeptici však tieto tvrdenia spochybnili s tým, že ide o neoverené fámy. Veľa ľudí sa však túto „zlatú baňu“ pokúšalo nájsť, pričom mnohí z nich bez stopy zmizli.

Najčerstvejší prípad sa odohral v roku 2010, keď sa v horách stratili traja turisti – Curtis Mertowrth, Ardean Charles a Malcolm Meeks. V roku 2011 sa našli ich ostatky. Predpokladá sa, že zomreli od vyčerpania.

Shutterstock

6. Bennington Triangle

Bennington Triangle odkazuje na oblasť juhozápadne od amerického štátu Vermont, v ktorej došlo k piatim podivným zmiznutiam v rokoch 1945-1950. Prvou obeťou bol v roku 1945 Middle Rivers. 74-ročný pán sa rozhodol vyraziť na lov. Bol v spoločnosti ďalších štyroch lovcov. Pri spiatočnej ceste však svojich spoločníkov predbehol a stratil sa im. Odvtedy ho nikto nevidel.

Len o rok neskôr, teda v roku 1946, sa v tejto oblasti stratila 18-ročná Paula Welden. Pátranie neprinieslo žiadne výsledky a Paula bola neskôr vyhlásená za mŕtvu. V roku 1949 v Bennington Triangle bez stopy zmizol aj James Tedford, v roku 1950 zase 8-ročný Paul Jephson a 53-ročná Frieda Langer. Telo poslednej menovanej sa našlo po dlhom pátraní, Tedforda a Jephsona nikdy nenašli.

Shutterstock

7. Urkhammer

Mestečko Urkhammer sa údajne nachádzalo v americkom štáte Iowa. V roku 1929 si však ľudia, ktorí cezeň prechádzali, všimli, že mesto je úplne opustené. Okolité polia boli neopracované a zo všetkých strán na nich hľadeli len tiché budovy. Dodnes nie je jasné, kam sa obyvatelia Urkhammeru podeli. S mestečkom sa dokonca spájali aj viaceré príbehy o duchoch a prízrakoch.

Skeptici zase poukazujú na to, že o tejto udalosti neexistujú žiadne správy v dobovej tlači a zrejme tak ide len o ďalšiu z mnohých legiend.

Tony the Marine / Wikimedia Commons

8. Kolónia Roanoke

Zaujímavý prípad záhadného zmiznutia sa udial v roku 1590. Kolóniu Roanoke založili v Amerike anglickí usadlíci v roku 1585. V kolónii žilo 15 obyvateľov, ktorí mali byť onedlho doplnení o ďalších 117 ľudí.

V roku 1590 bola kolónia nájdená bez obyvateľov. Ich osobné veci boli zničené a na jednom drevenom tráme sa skvel nápis „Croatoan“. Išlo o označenie indiánskeho kmeňa, ktorý žil južne od Roanoke, ale ktorý bol k usadlíkom priateľský. Dostupné teórie hovoria, že kolonistov vyvraždili domorodci, alebo sami opustili kolóniu. Stále však chýbajú presvedčivé dôkazy.

Profimedia
vegánske recepty, vegánstvo, jedlo, portobello burger

Odporúčame prečítať:

Vegánske jedlá, ktoré si okamžite obľúbia aj zarytí mäsožravci

9. Eilean Mòr

Sedem malých ostrovov Flannan Isles sa stalo známymi hlavne vďaka podivnej udalosti, ktorá sa v roku 1900 odohrala na jednom z nich. Na ostrovčeku Eilean Mòr vtedy pracovali traja strážcovia majáka: James Ducat, Thomas Marshall a Donald McArthur.

26. decembra sa na ostrov dostali námorníci lode Hesperus, ktorí však nenašli žiadneho z troch mužov. V obydlí sa našli niektoré ich osobné veci a oblečenie. Postele boli neupravené, ale nikde neboli známky po zápase.

Podľa pracovného denníka, ktorý si muži viedli, boli v dňoch predchádzajúcich ich zmiznutiu vo veľkom strese z počasia a búrky. Doslova sa báli o život. Posledný zápis bol z 15. decembra. Najpravdepodobnejšia teória hovorí, že všetkých troch mužov zmietla do mora silná vlna. Existujú však aj teórie o únose zahraničnými agentmi či mimozemšťanmi.

Profimedia

10. Bermudský trojuholník

Bermudský trojuholník je zrejme najslávnejším miestom, z ktorého sa strácajú lode či lietadlá. Oblasť trojuholníka sa nachádza v západnej časti Atlantického oceána, medzi Bermudami, Portorikom a Floridou.

Prvá relevantná zmienka o tom, že sa v tejto oblasti deje niečo podivné, pochádza z roku 1950. O dva roky neskôr vyšiel článok v magazíne Fate, ktorý popisoval, že v trojuholníku dochádza k miznutiu lodí a lietadiel.

V roku 1945 došlo v oblasti Bermudského trojuholníka k zmiznutiu letu Flight 19 – piatich torpédových bombardérov. Dodnes nie je jasné, čo sa s nimi stalo. Podobne malo skončiť aj niekoľko lodí. Skeptici však upozorňujú, že štatisticky nie je oblasť Bermudského trojuholníka ničím výnimočná a k podobným nehodám dochádza na všetkých oceánoch Zeme.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje