Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Odsúdenci na trest smrti si spravidla krátko pred popravou môžu vybrať špeciálne jedlo podľa vlastného výberu. O kriminálnikoch a ich posledných pokrmoch sme písali aj na EMEFKA (prvý článok tu, druhý tu). V tomto pokračovaní sa pozrieme na ďalšiu desiatku desivých vrahov a na to, čo si dali ako svoju poslednú večeru.

Niektorí si rozkázali pomerne veľa jedla, iným zase stačilo pivo či dve sušienky.

1. Herman Dale Ashworth

Status: Herman Ashworth bol odsúdený na trest smrti za lúpež a vraždu Daniela L. Bakera z roku 1996. Na trest smrti čakal osem rokov, popravili ho v roku 2005.

Posledné jedlo: Dva cheeseburgery so šalátom a majonézou, hranolky s kečupom a po jednej fľaši nápojov Dr. Pepper a Mountain Dew.

Spôsob popravy: Smrtiaca injekcia.

Ohio Department of Corrections – Ohio Department of Corrections/Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Herman_Ashworth)

2. Timothy McVeigh

Status: Timothy McVeigh bol masový vrah a terorista, zodpovedný za bombový útok v Oklahoma City. Zabil 168 ľudí, vrátane 19 detí, a zranil viac ako 680 ďalších. Jeho motívom bola nenávisť voči vláde USA a odplata za obliehanie sekty Davidiánov v meste Waco, pri ktorom zahynulo 86 ľudí. Popravili ho v roku 2001.

Posledné jedlo: Dve vedierka mätovo-čokoládovej zmrzliny.

Spôsob popravy: Smrtiaca injekcia.

Profimedia

3. Daryl Linnie Mack

Status: Daryl Linnie Mack bol odsúdený na smrť za znásilnenie a vraždu Betty Jane May z roku 1988. Tento zločin ostal nepotrestaný celých dvanásť rokov a podarilo sa ho rozlúsknuť až s pomocou DNA. Daryl Mack bol popravený v roku 2006.

Posledné jedlo: Sendvič s rybím filé, hranolky a sladený nápoj.

Spôsob popravy: Smrtiaca injekcia.

Shutterstock

4. Joseph Rudolph Wood III

Status: Joseph Rudolph Wood III bol odsúdený za útok a vraždu svojej bývalej priateľky Debry Dietz a jej otca. Jeho poprava v roku 2014 spôsobila veľkú vlnu kritiky, keďže sa natiahla až na dve hodiny a podľa mnohých bola úplne nezvládnutá.

Posledné jedlo: Dve sušienky.

Spôsob popravy: Smrtiaca injekcia.

Arizona Department of Corrections/Wikipedia.en (https://en.wikipedia.org/wiki/Execution_of_Joseph_Wood#/media/File:Joseph_Wood_from_Arizona.jpg)

5. Keith Zettlemoyer

Status: Keith Zettlemoyer dostal trest smrti za vraždu svojho kamaráta Charlesa DeVetsca z roku 1980. Obhajoba tvrdila, že Zettlemoyer trpí post-traumatickou stresovou poruchou a poruchou mozgu, a teda nemôže byť zodpovedný za svoje činy. Zettlemoyer tvrdil, že jeho poruchy mu spôsobujú obrovské utrpenie a sám požiadal o trest smrti. Popravili ho v roku 1995.

Posledné jedlo: Dva cheeseburgery, hranolky, čokoládový puding a čokoládové mlieko.

Spôsob popravy: Smrtiaca injekcia.

Shutterstock

6. Charles Peace

Status: Anglický zlodej a sériový vrah Charles Peace zavraždil policajta Nicholasa Cocka a neskôr Arthura Dysona, ktorého manželkou bol posadnutý. Svoje obete zastrelil. Po zatknutí sa k vraždám priznal a súd ho odsúdil na trest smrti. Popravili ho v roku 1879.

Posledné jedlo: Vypýtal si tradičné raňajkové menu, teda vajíčka a veľkú porciu nasolenej slaniny.

Spôsob popravy: Obesenie.

Profimedia

7. Suzanne Basso

Status: Suzanne Basso bola spolu s ďalšími piatimi obžalovanými odsúdená za mučenie a vraždu postihnutého muža Louisa Mussa. Motívom boli peniaze z Mussovho životného poistenia. Na trest smrti ju odsúdili v roku 1999, počkala si však naň až do roku 2014.

Posledné jedlo: Pečené kura, pečená ryba, mrkva, zelené fazuľky, varené vajíčka a nakrájaný chlieb. Na pitie chcela mať na výber z vody, čaju či punču.

Spôsob popravy: Smrtiaca injekcia.

Texas Department of Criminal Justice, Huntsville, Texas, U.S./Wikipedia.en (https://en.wikipedia.org/wiki/Suzanne_Basso#/media/File:Suzanne_Margaret_Basso.png)

8. Mathias Kneißl

Status: Mathias Kneißl bol nemecký zlodej a vrah. Na svedomí mal dve vraždy policajtov, jeden pokus o vraždu a ozbrojenú lúpež. K svojim zločinom sa priznal a už počas života sa stal pre mnohých ľudí hrdinom. Videli v ňom totiž revolucionára proti systému. Odsúdili ho na smrť, na čo Kneißl zareagoval: „To nám ten týždeň pekne začína.“ (rozsudok bol vynesený v pondelok).

Posledné jedlo: Ako svoje posledné jedlo si vyžiadal šesť fliaš piva.

Spôsob popravy: Sťatie gilotínou.

http://www.zeno.org/Wikipedia.en (https://en.wikipedia.org/wiki/Mathias_Knei%C3%9Fl#/media/File:Mathias_Knei%C3%9Fl_1901_001.jpg)

9. Albert Fish

Status: Albert Fish bol americký sériový vrah, násilník a kanibal. Jeho obeťami boli najmä deti a tvrdil, že ich zabil približne sto. Dokázať sa mu podarilo tri vraždy, medzi inými aj 10-ročnej Grace Budd, ktorú zavraždil a časti jej tela zjedol.

Posledné jedlo: Podľa dostupných správ dostal Fish ako svoje posledné jedlo pečené kurča s ryžou. Zjedol z neho však len málo.

Spôsob popravy: Elektrické kreslo.

Wikipedia.en (https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Fish#/media/File:Albert_Fish_1903_crop.jpg)

10. James Garrett Freeman

Status: James Garrett Freeman bol odsúdený na smrť za vraždu Justina Hursta, ku ktorej došlo v roku 2007. Freeman bol popravený v roku 2016.

Posledné jedlo: Paprikový steak s omáčkou, dusenou ryžou, zeleninovou zmesou a hráškom, krájaný chlieb, čokoládový koláč s polevou z arašidového masla. Na pitie dostal na výber vodu, čaj a punč. Vybral si punč.

Spôsob popravy: Smrtiaca injekcia.

Shutterstock

Viac článkov na túto tému: 10 hrozivých kriminálnikov a posledné jedlá, ktoré si vyžiadali pred trestom smrti


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť