Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

10 dôležitých zdravotných faktov, o ktorých sa ti nikto nikdy neobťažoval povedať

Určite je tu aspoň jeden, ktorý ťa prekvapí.


O svoje zdravie by sme sa mali starať, je to totiž to najcennejšie, čo máme. Aj keď sa o to medicína všemožne pokúša, nie je jednoduché len tak nahradiť pokazenú obličku, srdce či nefungujúce pľúca. Starostlivosť o zdravie nám vštepujú už od detstva.

Práve vtedy si totiž začíname osvojovať základné návyky, ktoré, pravdepodobne, vykonávame rovnakým spôsobom počas celého života. Teda, až do momentu, keď nezistíme, že nás ich niekto naučil úplne zle, prípadne, že sme ich my zle pochopili. Tu je zoznam zdravotných faktov, o ktorých sa ti nikto doteraz neunúval povedať, no môžu byť pre teba životne dôležité.

1. Vatové tyčinky

Podľa odborníkov z University of Michigan nie sú vatové tyčinky za žiadnych okolností vhodné na to, aby sme si nimi čistili uši. Pri ich vložení do ucha, ako to robí väčšina z nás, hrozí pomerne veľké riziko mechanického poškodenia ušného bubienka.

Môže sa to stať viacerými spôsobmi. Napríklad, ak si tyčinku vložíš do ucha príliš prudko alebo do teba niekto počas čistenia narazí. Tyčinkami si ušný maz z ucha odstraňuješ len minimálne. Skôr majú tieto nástroje opačný efekt, ušný maz si nimi zatláčaš do ušného kanálika, čím si vieš poškodiť ušný bubienok.

10 zdravotných faktov zachrániť život
Shutterstock

2. Za deň môžeš užiť len určité množstvo paracetamolu

Všetci máme také dni, keď nás bolesť hlavy prevalcuje a nie sme schopní ani len otvoriť oči. Bolesť dokáže výrazne skomplikovať náš život. Svoje o tom vedia aj ženy, lebo veď, čo si budeme hovoriť, keď príde TEN čas v miesiaci, je s tým naozaj ťažké bojovať bez pomoci (ružovej) tabletky.

Každý z nás má doma v lekárničke Panadol či Paralen. Tieto tabletky zvykneme užívať pri rôznych typoch bolestí, a to preto, že obsahujú paracetamol. To je látka, ktorá sa využíva predovšetkým na tlmenie nepríjemných pocitov spojených s úrazom alebo chorobou. Je to síce skvelý pomocník, no dôležité je vedieť, že ho zas nemôžeme užiť, koľko sa nám zachce.

Mohlo by ťa zaujímať:

Pacientov vozia na zákrok v Nemocnici Bory zadarmo. Kto má na to nárok?

Veľká dávka chemickej látky paracetamol môže byť toxická pre tvoju pečeň, dokonca môže spôsobiť aj smrť. Existujú aj iné vedľajšie účinky, ktoré sa u niektorých ľudí môžu prejaviť už pri užití klasickej dávky tohto lieku, napríklad kožné alergické reakcie či únava až spavosť. Riešenie je v dodržiavaní dávkovania stanoveného lekárom alebo lekárnikom. Určite by si tiež nemal kombinovať užívanie liekov a konzumáciu alkoholu.

3. Nechty vypovedajú o tvojom zdraví

Vzhľad tvojich nechtov napovedá o tvojom zdraví viac, ako si myslíš. Odborníci prišli s tvrdením, že ak má človek bledé nechty, je dosť možné, že trpí anémiou. Biele nechty vraj znamenajú problémy s pečeňou, žlté, naopak, indikujú plesňový problém.

Okrem toho, veľmi dôležitá je aj ich úprava, napríklad také strihanie a pilovanie má tiež svoje pravidlá, ktoré ak nedodržiavaš, riskuješ nemalé zdravotné problémy.

4. Strihanie a pilovanie nechtov

Úprava nechtov má isté zásady, nemôžeš si ich bez rozmyslu začať „lámať“ či obhrýzať. Dokonca ani ich strihanie by nemalo prebiehať len tak. Zdravé zastrihávanie nechtov je veľmi zložitý proces. Najdôležitejším krokom je podľa Americkej asociácie dermatológov nechty zmäkčiť a potom pomaly začať so strihaním, resp. ešte vhodnejšie so štikaním.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť záderom a ušetriť si veľa bolesti, je začať so strihaním, resp. štikaním priamo zvrchu nechtu. Aj keď máme tendenciu začínať z boku od hrán, nie je to dobrý nápad. Druhým veľmi dôležitým krokom je dávať si pozor na kutikulu, teda jemnú kožu okolo nechtov. Jej poškodením totiž riskuješ infekciu.

10 zdravotných faktov zachrániť život
Shutterstock

Po priamom odstránení nechtu síce ostanú nerovné a drsné hrany, tie by sa však mali obrúsiť a opilovať, určite nie strihať alebo rezať. A aj pilovanie má svoje špecifická. Podľa odborníkov by si mal začať od okrajov a postupovať smerom k stredu.

Nikdy nezačínaj od stredu, je to totiž najjednoduchší spôsob, ako si necht poškodiť. Tiež nepilníkuj štýlom „tam a späť“ cez špičku nechtu. Pilovanie by malo tvoriť jeden plynulý pohyb bez opätovného protismerného pohybu, pretože vtedy sa nechtová štruktúra narúša, necht sa štiepi a ničí.

5. Dámy, nepoužívajte mydlo

Toto si už asi počul, ak si žena, tak si sa s tým stretla už určite. Obchody ponúkajú širokú škálu produktov určených na intímnu ženskú hygienu. Nie je to však iba preto, že by chceli zarábať na tom, že ženy si rady nakupujú množstvo rôznych kozmetických kúskov. V tomto prípade ide o zdraviu prospešný marketing.

Ženy by totiž na umývanie svojich intímnych partií v žiadnom prípade nemali používať klasické mydlo. Tieto oblasti ženského tela sú totiž veľmi citlivé na vonkajšie vplyvy a obyčajnými sprchovacími prostriedkami dochádza k narušenie rovnováhy pH, čoho dôsledkom môže byť podráždenie či dokonca až infekcia.

6. Existuje aj nesprávny spôsob umývania si tváre

Jednou z prvých vecí, ktorú po prebudení urobíš, je, že ideš do kúpeľne a umyješ si tvár. Aj to má však podľa Americkej akadémie dermatológie svoje pravidlá. Rozhodne by sme si tvár nemali drhnúť, už vôbec nie používať veľmi teplú, alebo zase veľmi studenú vodu.

Najlepšie, čo podľa odborníkov môžeme urobiť, je použiť vlažnú vodu. Okrem čistej vody však odporúčajú používať aj čistiaci pleťový gél. Ten by si si mal na tvár naniesť končekmi prstov a jemne ním tak očistiť pleť od nečistôt a odumretých čiastočiek kože. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov by si mal obmedziť umývanie len na dvakrát denne.

10 zdravotných faktov zachrániť život
Shutterstock

7. Čistenie miest za ušami

Keď si bol malý, určite ti babka veľmi výrazným hlasom prízvukovala, aby si si nezabudol poriadne umyť tvár aj za ušami, keďže tam toho máš určite dosť. Hláška „Má toho veľa za ušami“ však asi nie je len takou nejakou metaforou na človeka, ktorý má na konte viacero problémov. Totiž, nevyčistené záhyby za ušami naozaj môžu spôsobiť zdravotné komplikácie.

Aj keď si v mladosti odporúčania svojej starej mamy ignoroval, teraz je čas odprosiť ju za to. Podľa výsledkov výskumov uverejnených v odborných časopisoch, ako napríklad Medical News Today, môže zlá hygiena priestorov za ušami viesť k odpudivým zápachom a infekciám, ktoré môžu mať naozaj nepríjemné následky.

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

Mohlo by ťa zaujímať:

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

8. Oholením chlp nezhrubne

Tento fakt je skôr vyvrátením dlhoročného, no očividne ničím nepotvrdeného mýtu spojeného s takou „milou“ činnosťou, ako je holenie. Táto aktivita sa týka tak žien, ako aj mužov, pričom práve nežnejšie pohlavie má tendenciu vyhýbať sa klasickému holeniu žiletkou, keďže sa traduje, že oholením chlpy hrubnú a silnejú. Dosť paradoxné, keď sa ich človek vlastne snaží zbaviť.

Aby sme ťa však upokojili, je v poriadku oholiť si akúkoľvek časť tela bez toho, aby si sa musel obávať, že tým vlastne rast chĺpkov podporuješ. Podľa organizácie Healthline je toto tvrdenie starodávnym mýtom z roku 1928, ktorý sa však už podarilo dôkladne vyvrátiť a presvedčivo vysvetliť.

10 zdravotných faktov zachrániť život
Shutterstock

9. Topánky sú základ

Ak si na to doteraz ešte neprišiel, asi si len veľmi mladý. Ono totiž každý dospelý človek, ktorý už musel niekoľko hodín stáť alebo pracovať na nohách, vie, že základ blaženého pocitu tvorí vhodná obuv. Vážne, zaobstaraj si topánky dokonalé pre tvoje nohy a zmení ti to život.

Výskumy uverejnené aj na stránke venujúcej sa zdraviu Verywell Health ukazujú, že správne zvolená obuv dokáže ovplyvniť viaceré aspekty tvojho zdravia. Nosením nesprávnych topánok hrozí riziko vzniku neuropatie, teda poškodenia a porúch nervov.

Nesprávna veľkosť či tvar topánky môže spôsobiť aj deformáciu chodidla, napríklad, ak je tvoja obuv príliš úzka. A ak sa ti neustále tvoria pľuzgiere, odreniny, mozole či dokonca ti zarastajú nechty, na vine môžu byť tvoje topánky.

10. Spánok na boku je najlepší spôsob oddychu

O zdravom spánku sa toho popísalo už množstvo. Vedci zo Stoney Brook University sa najnovšie zamerali na to, ktorá poloha je najlepšia pre čo najefektívnejší oddych a kvalitný spánok. A prišli s naozaj zaujímavými výsledkami.

Možno si si to na sebe už odsledoval, ale ukázalo sa, že najlepší spôsob, ako dosiahnuť plnohodnotný oddych tela aj mysle, je spať na boku. V tejto polohe sa totiž mozog dokáže najlepšie „očistiť“, takže sa z neho dostáva „odpad“ preč efektívnejšie ako pri ležaní na bruchu alebo chrbte. Máš to otestované aj na sebe?

10 zdravotných faktov zachrániť život
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.