Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Filmom a kinám síce urobila pandémia koronavírusu škrt cez rozpočet, ale to neznamená, že by sme sa v nich nedočkali pozoruhodných kúskov. Navyše, internet tiež nespí a prostredníctvom VOD sme dostali ďalšie skvelé filmy, ktoré sa do našej distribúcie ani nedostali.

V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme na to, akú úrodu nám priniesol hororový žáner. A treba rovno povedať, že bolo z čoho vyberať.

1. Neviditeľný

Vynikajúci sci-fi horor Neviditeľný od Leigha Whannella sme si mohli (hoci kratšie) užiť aj v kinách. Hlavnou hrdinkou je Cecilia (Elisabeth Moss), ktorej sa podarí uniknúť z pazúrov jej psychopatického priateľa Adriana (Oliver Jackson-Cohen). Ten následne spácha samovraždu, ale Cecilia aj tak nemá pokoj. Zdá sa jej totiž, že sa v jej blízkosti niekto pohybuje. Niekto, kto je neviditeľný.

Whannell so skromným rozpočtom natočil vybrúsenú žánrovku s famóznou Elisabeth Moss a mrazivou a temnou atmosférou. Odporúčame.

2. Color Out of Space

Jednému z kráľov literárneho hororu H. P. Lovecraftovi sa zatiaľ na poli filmov príliš nedarilo. Zmeniť sa to pokúsil režisér Richard Stanley, ktorý siahol po Lovecraftovej výbornej poviedke Farba z vesmíru. Príbeh presunul do súčasnosti a do hlavnej úlohy obsadil Nicolasa Cagea.

A výsledok nie je vôbec zlý! V centre deja je rodina Gardnerovcov, ktorej na dvore pristane tajomný meteorit. Na ich farme sa od tej chvíle začínajú diať desivé a nevysvetliteľné veci. Stanleyho adaptácia má solídnu atmosféru a niekoľko ukážkovo nepríjemných scén. Odkazy na iné diela H. P. Lovecrafta tiež potešia. Stojí za skúšku.

3. Vivarium

Pokiaľ máš chuť na trochu bizarnosti, satirická hororová jazda Vivarium od Lorcana Finnegana by ti mohla sadnúť. Mladí zaľúbenci Gemma (Imogen Poots) a Tom (Jesse Eisenberg) by si chceli kúpiť nový dom. Podivný realitný agent ich zavedie do úplne novej štvrti Yonder, plnej navlas rovnakých domov.

Gemma a Tom čoskoro pochopia, že sa ocitli v labyrinte, z ktorého niet úniku. Finneganova snímka stavia na originálnom nápade, nepríjemnej atmosfére a výborných hercoch. Ani celková myšlienka nie je márna. Vivarium nie je filmom, ktorý by sadol každému, ale za pozretie jednoznačne stojí.

4. The Platform

Vynikajúca sci-fi hororová hitovka z dielne Netflixu The Platform od Galdera Gatzelu-Urrutia diváka zavedie do útrob bizarného vertikálneho väzenia s mnohými poschodiami. Zhora sa každý deň spúšťa plošina plná jedla, takže tí, ktorí sú vo vyšších poschodiach, majú potravy dostatok. Lenže tým nižšie neostáva nič. Mladý Goreng (Ivan Massagué) sa však tento systém pokúsi rozbiť.

The Platform sa môže pochváliť výborným nápadom, atmosférou, miestami pomerne otvorenou brutalitou a v neposlednom rade aj myšlienkovou podnetnosťou. Po všetkých stránkach skrátka ide o výborne vymyslenú žánrovku, ktorá sa právom stala diváckym hitom.

5. Chata

Režisérske duo Severin Fiala a Veronika Franz, ktoré sa už predviedlo kvalitným hororom Dobrú noc, mami, sa vracia s novým nášupom. Psychológ Richard (Richard Armitage) sa rozvádza a berie si za manželku mladú Grace (Riley Keough). Tá bola kedysi jeho pacientkou a v minulosti sa jej podarilo uniknúť zo šialenej kresťanskej samovražednej sekty.

Richardove dve deti (Jaeden Martell a Lia McHugh) však z Grace nadšené nie sú, najmä keď sa dozvedia, že s ňou budú musieť stráviť niekoľko dní osamote v zasneženej chate.

Treba povedať, že Chata rozhodne nesadne divákovi, ktorý od hororu očakáva strhujúce tempo, ľakačky a krv. Ide o veľmi pomalú, atmosférickú a temnú záležitosť, kde Fiala a Franz stavajú na psychológii a výborných hereckých výkonoch. V závere má potom ich dielo aj nečakanú emocionálnu silu. Pokiaľ holduješ náročnejším hororom, Chata by mohla byť pre teba tým pravým.

6. Gretel & Hansel

Oz Perkins je ďalším talentovaným tvorcom, ktorý si točí výhradne vlastné autorské snímky. Tie často nejdú pod nos masám, ale pôsobivosť sa im uprieť nedá. Faktom ale je, že od Gretel & Hansel sme možno očakávali trochu viac. Napriek tomu ale táto hororová verzia známej rozprávky o Jankovi a Marienke stojí za pozretie.

Vizuálne ide o poriadne prepracovanú záležitosť, Sophia Lillis v hlavnej úlohe potvrdzuje svoj talent a atmosféra tiež nie je zlá.

7. After Midnight

After Midnight od režisérskej dvojice Jeremy Gardner a Christian Stella je menej známym hororom z nezávislých vôd, ale rozhodne by si ho nemal minúť.

Hlavným hrdinom je mladý Hank (Jeremy Gardner), ktorého priateľka záhadne zmizne a zanechá po sebe len znepokojivý odkaz. Hankov psychický stav sa začína zhoršovať, a akoby to nestačilo, zdá sa, že v temných lesoch okolo jeho domu žije niečo nebezpečné.

Hlavným tromfom After Midnight je šikovne napísaný scenár, výborná réžia a celkové pohrávanie sa s prvkami hororu a nezávislej vzťahovej drámy. Sympatický kúsok!

8. Pod vodou

Sci-fi horor Pod vodou sa odohráva až na dne oceánu, do ktorého skupina vedcov vykonáva sondážne vrty. Potom však príde zemetrasenie, nastane chaos a hlavní hrdinovia sa ocitnú v pasci. Okrem toho sa zdá, že vrtmi prebudili niečo, čo malo radšej ostať spať.

Nadaný režisér William Eubank natočil svižnú, herecky kvalitnú (Kristen Stewart, Vincent Cassel) žánrovku, ktorá sa na nič nehrá a ponúka jednoduchý a s prehľadom zrealizovaný survival príbeh. Ideálna napínavá jednohubka.

9. Swallow

Swallow od Carla Mirabella-Davisa je skôr psychologickým trilerom/drámou než čistokrvným hororom, ale stále ide o poriadne znepokojivý a nepríjemný (v dobrom slova zmysle) zážitok. Hlavnou hrdinkou je mladá Hunter (Haley Bennett), ktorá má zdanlivo všetko.

Lenže nič nie je také, ako sa zdá. Hunter sa navyše začne správať bizarne, konkrétne začne prehĺtať rôzne drobné predmety. Toto nutkanie však neustáva a Hunter sa tak ocitne v ohrození života. Kvalitne natočená dráma so zaujímavým ústredným nápadom, výbornou Haley Bennett a s citlivou réžiou. Určite stojí za pokus.

10. Lov

Hororová komédia Lov od Craiga Zobela sa ešte pred premiérou stretla s istou kontroverziou, a chvíľu sa zdalo, že film vôbec neuvidíme. Drsná satira rozpráva o dvanástich ľuďoch, ktorí sa prebudia uprostred lesa. Nepoznajú sa, ani nevedia, ako sa sem dostali. Veľmi skoro však pochopia, že sa stali lovnou zverou. Ale pre koho?

Lov je sympatická žánrovka, ktorá kope do všetkých (od liberálov cez konzervatívcov až po konšpirátorov a nacistov), nechýba jej štýl, čierny humor a rýchly spád. Takže, prečo nie?

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť