10 dramatických filmov, ktoré vás vydesia a emocionálne rozdupú viac ako ktorýkoľvek horor

Atmosféru zmaru, desu a úzkosti nenájdeme len v hororovom žánri.

Pokiaľ sa chcete báť či cítiť úzkosť, rozhodne nie je pravidlo, že musíte siahnuť výhradne po hororoch.

V ostatných žánroch totiž často nájdete filmy, ktoré sú mrazivejšie a desivejšie než ktorýkoľvek horor. Vybrali sme pre vás 10 diel, po ktorých sa vám rozhodne nebude zaspávať ľahko.

Requiem za sen

Requiem za sen je brutálne naturalistická a otvorená drogová dráma, pri ktorej vám bude behať mráz po chrbte. Či už vďaka neuveriteľnej gradácii, skvelým hereckým výkonom, alebo naliehavej hudbe. Ide skrátka o presne takú emocionálnu nakladačku, akú od Darrena Aronofskyho očakávame.

Macbeth

Adaptácia klasickej divadelnej hry Williama Shakespearea je plná stredovekej temnoty, brutality a šialenstva. Atmosférou sa film Justina Kurzela naozaj približuje hororovému žánru. Nesmieme tiež zabudnúť na dokonalých hercov (Michael Fassbender a Marion Cottilard) a niekoľko ukážkovo depresívnych či znepokojivých scén.

Lost Highway

Lost Highway by sme mohli charakterizovať ako neo-noirový thriller, ale obsahuje viacero prvkov, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny horor. Surreálna nočná mora Davida Lyncha strhne enigmantickým príbehom, elektrizujúcou atmosférou a všadeprítomnou temnotou. Ide o film, ktorý rozhodne nesadne každému, pokiaľ sa však dokážete naladiť na jeho vlnu, nebudete ľutovať.

Musíme si pohovoriť o Kevinovi

Extrémne znepokojivá a desivá dráma o jednej zdanlivo obyčajnej rodine, ktorej syn sa však už od detstva správa mimoriadne zvláštne. A jeho správanie s pribúdajúcimi rokmi naberá na intenzite. Musíme si pohovoriť o Kevinovi je dráma, pri ktorej vás bude mraziť po celú dobu stopáže a záver vás dokonale emocionálne rozdrví. Verte nám, toto budete ešte dlho rozdýchavať.

Pochovaný zaživa

V tomto prípade už názov hovorí za všetko. Ocitnúť sa pochovaný zaživa ako hlavný hrdina v podaní Ryana Reynoldsa, je nočná mora každého človeka. Táto snímka vám následne aj maximálne ukáže, aké pocity pri tom človek prežíva. Strach, panika, nemožnosť úteku a rýchlo dochádzajúci kyslík. Vynikajúci a sústredený film, ktorý sa vám zažerie pod kožu.

Saulov syn

Filmov z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré sa zameriavajú na holocaust, máme viacero, ale Saulov syn ide v intenzite predsa len o krok (alebo aj dva) ďalej. Brutálna a vyslovene strašidelná dráma z prostredia koncentračného tábora je natočená tak brilantne, že budete mať pocit, akoby ste v tom tábore boli spolu s hlavným hrdinom.

Mladému maďarskému režisérovi Lászlóovi Nemesovi sa dokonale podarilo zhmotniť hrôzu, šialenstvo a totálny rozklad akejkoľvek ľudskosti.

Unesené

Poriadne silná dráma od Denisa Villeneueva skúma, aký dopad môže mať únos dieťaťa na jeho rodinu. A povedať, že rodičia unesených prežívajú muky, by bolo ešte veľmi jemné. Režisér na diváka dokáže preniesť pocity bezradnosti a zmaru. Skvelý scenár a fantastické herecké výkony vás udržia v pozore celých 153 minút a aj po skončení budete mať o čom premýšľať.

Let číslo 93

Pri teroristických útokoch z 11. septembra 2001 boli unesené štyri lietadlá, z ktorých trom sa podarilo zasiahnuť vytýčené ciele. Čo sa však odohralo na štvrtom lietadle? Na to vám odpovie Paul Greengrass v tejto strhujúcej, takmer až dokumentárnej, dráme. A môžete vziať jed na to, že pri nej miestami nebudete dýchať a srdce vám bude biť ako splašené. Majstrovský zážitok.

Schindlerov zoznam

Schindlerov zoznam je dnes už právom klasikou kinematografie a tiež ide o film, ktorý sa po stránke intenzity a emocionálnej sily môže plne rovnať so Saulovým synom. Desivý, brutálny a šialený pohľad na holocaust a absolútnu degradáciu ľudského života a humánnosti… to s človekom dokáže poriadne zamávať, šokovať a cítiť bezmocný hnev a smútok. Ohromne dôležitý a silný film.

Trainspotting

So zaradením Trainspottingu možno nebudete súhlasiť, predsa len do istej miery ide o poriadne cynickú a čiernu komédiu z prostredia narkomanov. To však neznamená, že celkové vyznenie nie je ani trochu znepokojivé, alebo, že by film Dannyho Boylea neobsahoval poriadne desivé a mrazivé pasáže. Naopak, je ich tu veľmi veľa a z hlavy ich jednoznačne len tak ľahko nedostanete.

Titulná fotka: 1993 Universal Pictures, 2000 Artisan Entertainment

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nielen mladí sa idú zabiť za dokonalými fotkami: Táto babička je toho jasným dôkazom

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME