10 emocionálne silných vzťahových drám, ktoré vás dostanú atmosférou a hereckými výkonmi

Silné drámy, ktoré odhaľujú skutočnú podstatu vzťahov medzi ľuďmi a nezriedka nám nastavujú zrkadlo.

Zdroj: Warner Bros.

Filmov, ktoré sa zaoberajú vzťahmi, je, samozrejme, veľmi veľa. V podstate takmer v každom filme nájdete vzťahovú tematiku (vo väčšej či menšej miere). Funkčné vzťahy medzi postavami sú skrátka jedným zo základných prvkov fungujúceho filmu.

V nasledujúcej desiatke snímok vám však chceme predstaviť diela, v ktorých sú vzťahy alfou a omegou celého príbehu. Nevyberali sme to najlepšie z najlepšieho, berte to skôr tak, že ide o subjektívny výber filmov, na ktoré sme chceli upozorniť.

Núdzový východ

Fantastická adaptácia románu Richarda Yatesa rozpráva o zdanlivo obyčajnej rodine Wheelerovcov. Tí patria k americkej strednej triede, ale obaja cítia, že by chceli od života viac. Režisér Sam Mendes brilantne vykreslil vnútornú úzkosť a hnev ľudí, ktorí sa dusia v, na prvý pohľad, bezproblémovom, ale pokryteckom prostredí.

Herecké výkony sú omračujúce a Kate Winslet a Leonardo DiCaprio dávajú do svojich úloh všetko. Absolútne geniálny je však Michael Shannon, ktorý si za svoj výkon právom odniesol oscarovú nomináciu.

Večný svit nepoškvrnenej mysle

Nápaditá sci-fi romantická dramédia o introvertnom Joelovi, ktorý jedného dňa stretne impulzívnu Clementine. Začnú spolu chodiť, lenže potom sa Joel dozvie, že si ho Clementine z neznámeho dôvodu nechala prostredníctvom tajomného lekárskeho zákroku vymazať z pamäti.

Výborní Jim Carrey a Kate Winslet v hlavných úlohách a plno scenáristických a režisérskych nápadov vás spoľahlivo dostanú. Film si odniesol Oscara za najlepší pôvodný scenár a nominácia sa ušla aj Kate Winslet.

Americká krása

Dnes už právom kultová satira v mnohom podobná Núdzovému východu (koniec-koncov, oba filmy natočil Sam Mendes). Na prvý pohľad tu máme šťastnú rodinu Burnhamovcov, ktorá nemá žiadne problémy. Pod pozlátkom sa však skrýva nespokojnosť so svojimi životmi a frustrácia.

Americká krása je emocionálne silná, vtipná a herecky majstrovská. Z 8 nominácií na Oscara si odniesla 5 sošiek, vrátane ocenenia za najlepší film a najlepšieho herca v hlavnej úlohe (Kevin Spacey).

Láska

Legendárny artový režisér Michael Haneke v roku 2012 prišiel so silnou drámou o dvoch starnúcich manželoch. Anne sa však vinou mozgovej mŕtvice stane závislá na pomoci svojho manžela Georga.

Haneke natočil film o veľkej obetavosti a vyjadril skutočnú silu lásky, ktorú nemôže nič zlomiť. Okrem Zlatého glóbusu si snímka odniesla aj Oscara za nejlepší zahraničný film (celkovo získala 5 nominácií).

Na dotyk

Vynikajúca vzťahovka od Mikea Nicholsa rozpráva príbeh štyroch ľudí v súčasnom Londýne, ktorí sa často zhodou náhod zapletú do dramatickej vzťahovej pavučiny. Adaptácia divadelnej hry Patricka Marbera dopadla výborne a Nichols režíruje s veľkým prehľadom.

Samozrejmosťou sú fantastické herecké výkony ústrednej štvorice v podaní Julie Roberts, Natalie Portman, Juda Lawa a Clivea Owena. Owen a Portman si za svoje úlohy odniesli aj nominácie na Oscara.

Skrotená hora

Príbeh lásky medzi dvomi kovbojmi, Jackom a Ennisom, ktorí sa spoznali v roku 1963 pri práci na hore Brokeback. Výsledkom nebol len ich vzájomný milostný vzťah, ale celoživotné a pevné priateľstvo, ktoré neochladlo ani v priebehu rokov.

Výborná romantická dráma Anga Leeho podľa poviedky Annie Proulx je hereckým koncertom Jakea Gyllenhaala a Heatha Ledgera v hlavných úlohách. Snímka si odniesla 8 nominácií na Oscara a odniesla si sošky za hudbu, najlepší adaptovaný scenár a najlepšiu réžiu.

Pred úsvitom/Pred súmrakom/Pred polnocou

V tomto prípade si dovolíme menší podraz a odporučíme vám rovno tri filmy. Trilógia Richarda Linklatera (pričom štvrtý diel nie je vylúčený) je absolútne podmanivou romancou dvoch ľudí, ktorí sa náhodne stretnú vo vlaku a strávia spolu celý jeden deň.

Ich vzájomný vzťah následne sledujeme vždy s odstupom deviatich rokov. Fantastickí Ethan Hawke a Julie Delpy v hlavných úlohách si vás dokonale podmania a ich postavy si zamilujete.

Kto sa bojí Virginie Woolfovej?

Mike Nichols skrátka vzťahové drámy nakrúcať vie, čo dokázal nielen v snímke Na dotyk, ale najmä v kultovej adaptácii divadelnej hry Edwarda Albeeho Kto sa bojí Virginie Woolfovej? z roku 1966. Problematické manželstvo Georga a Marthy sa počas jedného, na prvý pohľad, pohodového večera začne otriasať v základoch.

Na povrch sa vyplavujú potláčané frustrácie a krivdy. Parádne herecké výkony Elizabeth Taylor a Richarda Burtona a výborný scenár, to sú hlavné devízy tejto klasiky. Film si odniesol 13 nominácií na Oscara a premeniť sa mu podarilo 5 sošiek (hlavná herečka, vedľajšia herečka, kamera, výprava a kostýmy).

Zrodila sa hviezda

Režisérsky debut Bradleyho Coopera asi nemusíme príliš predstavovať. Dá sa povedať len toľko, že si podmanil kritikov aj divákov a stal sa jednou z najúspešnejších snímok minulého roka. Príbeh drogovo závislého muzikanta a začínajúcej speváčky má emocionálnu silu a pôsobivosť, nehovoriac o skvelej hudbe.

Bradley Cooper a Lady Gaga v hlavných úlohách zo seba dali to najlepšie a obaja si odniesli nomináciu na Oscara. Celkovo sa ich filmu ušlo 8. Sošku si napokon odniesol za najlepšiu pieseň.

Nočné zvieratá

Výdatný psychologický thriller Toma Forda je prestúpený temnou atmosférou, ktorá vás zaručene pohltí. Susan pracuje ako kurátorka galérie moderného umenia, zdanlivo má všetko, ale nie je šťastná. Potom jej bývalý manžel Edward pošle rukopis svojho nového románu.

Jeho príbeh je však znepokojivý a zdá sa, že ním Edward odkazuje na niečo, čo sa medzi ním a Susan stalo v minulosti. Snímka si odniesla tri nominácie na Zlatý glóbus, pričom herec Aaron Taylor-Johnson si sošku aj odniesol. Na Oscaroch sa zase ušla nominácia výbornému Michaelovi Shannonovi.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Tipy, ktoré ti pomôžu nestrácať čas a tráviť dni efektívnejšie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME