Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

So šikanou sa stretávame najčastejšie na školách, ale nielen tam. Urážky, ponižovanie či útoky zažívajú ľudia aj na pracovisku a niekedy dokonca aj vo vlastnej rodine. S nástupom digitálneho veku sa navyše šikana rozšírila aj na pole internetu a sociálnych sietí. Následky systematickej šikany a kyberšikany pritom môžu byť tragické.

Poznáme mnoho prípadov, keď obete každodenné útoky neuniesli a spáchali samovraždu. V tomto článku sa spoločne pozrieme na 10 filmov (hraných aj dokumentárnych), v ktorých hrá kľúčovú rolu práve šikana v internetovom prostredí.

1. Odpojiť

Výborná dráma Odpojiť od Henryho Alexa Rubina nie je primárne o kyberšikane, avšak je to jeden z jej hlavných motívov. Snímka rozpráva o viacerých postavách, ktorých príbehy sa v určitom bode navzájom pretnú. Spoločným menovateľom všetkých z nich je fakt, že životy postáv ovláda internet a sociálne siete.

Tie spôsobujú citovú prázdnotu, narušujú normálnu komunikáciu a často vedú ku kyberšikane s tragickými následkami. Hlavné úlohy vo filme si zahrali Frank Grillo, Jason Bateman, Paula Patton, Alexander Skarsgård, Andrea Riseborough či Hope Davis. Silný film, ktorý sa oplatí vidieť.

YouTube video

2. Cyberbully

Zaujímavá dráma reznutá trilerom Cyberbully od Bena Chanana sa odohráva v jedinej miestnosti, a napriek tomu ide o poriadne napínavý kúsok. Hlavnou hrdinkou je tínedžerka Casey (Maisie Williams), ktorá sa stane terčom neznámeho internetového útočníka. Ten tvrdí, že pomáha obetiam kyberšikany, lenže Casey podľa neho rozhodne nie je obeť…

Maisie Williams v hlavnej úlohe predviedla výborný výkon, snímke nechýba solídny ťah na bránku a aj poriadne mrazivé momenty. Iste, schopnosti tajomného hackera sú až príliš prestrelené, ale pokiaľ sa nad to dokážeš povzniesť, pri filme sa rozhodne nudiť nebudeš.

YouTube video

3. #martyisdead

V prípade českého projektu #martyisdead urobíme menšiu výnimku a zamierime aj do seriálových vôd. Seriál obsahuje osem epizód v dĺžke 9 až 17 minút a ako režisér je pod nimi podpísaný Pavel Soukup. Príbeh sa točí okolo 15-ročného Martyho (Jakub Nemčok), ktorý práve zomrel.

Ostala po ňom séria krátkych videí, ktoré vytvoril krátko pred smrťou. A práve tie ponúkajú kľúč k jeho úmrtiu. Seriál má funkčný a zaujímavý koncept, akurátnu dĺžku a výborných hercov na čele s Nemčokom v hlavnej úlohe. Odporúčame.

YouTube video

4. Nepriatelia

Televíznu drámu Nepriatelia natočil Charles Binamé a jej hlavnou hrdinkou je tínedžerka Taylor (Emily Osment). Na narodeniny dostane nový notebook, vďaka ktorému sa ponára do lákavých osídiel internetu a sociálnych sietí. Veľmi skoro ale zistí, že urážky a ponižovanie sú na internete rovnako kruté ako v skutočnosti.

Snímka určite stojí za pozornosť, hoci medzi TOP filmy na túto tému ju asi radiť nemôžeme. Je ale dobre natočená a pozornosť si iste zaslúži. Filmov, ktoré upozorňujú na kyberšikanu a ukazujú, kam až môže zájsť, totiž nikdy nie je dosť.

YouTube video

5. Audrie & Daisy

Dokumentárny film Audrie & Daisy natočila dvojica Bonni Cohen a Jon Shenk. Zaoberajú sa v ňom šokujúcim prípadom znásilnenia a šikany tínedžeriek Audrie Pott a Daisy Coleman. Prostredníctvom výpovedí ich blízkych a vyšetrovateľov odhaľujeme mrazivú pravdu, na ktorú sa nepozerá ani trochu príjemne. Silný a veľmi dôležitý titul.

YouTube video

6. After Lucía

Mexicko-francúzska snímka After Lucía vznikla v réžii Michela Franca. Príbeh sa točí okolo stredoškoláčky Alexandry (Tessa Ia), ktorá sa s otcom sťahuje do Mexico City. Tu sa musí vysporiadať nielen s tieňmi traumatickej minulosti, ale aj so šikanou a trýznivou osamelosťou.

Snímka osloví najmä milovníkov nezávislých a artových kúskov a svojím režisérskym štýlom a ťaživosťou pripomína niektoré filmy Michaela Hanekeho. Film si odniesol nadšené recenzie a viacero ocenení.

YouTube video

7. A Brave Heart: The Lizzie Velasquez Story

Dokument A Brave Heart: The Lizzie Velásquez Story natočila Sara Hirsch Bordo a zamerala sa v ňom na životný príbeh Lizzie Velasquez. Tá sa narodila so vzácnym syndrómom, kvôli ktorému si Lizzie musela vytrpieť roky krutej kyberšikany.

Práve tá ju ale inšpirovala k tomu, aby sa nevzdala a zo všetkých síl sa pokúsila proti šikane bojovať. Výsledkom je silný a inšpiratívny príbeh, ktorý ti iste zabrnká na tie správne emotívne struny.

YouTube video

8. Odobrať z priateľov

Kyberšikana nie je doménou len emotívnych drám či dokumentov, ale aj hororov. A dôkazom, že toto spojenie naozaj môže fungovať, je práve snímka Odobrať z priateľov od Levana Gabriadzeho. Celý príbeh sledujeme prostredníctvom počítača hlavnej hrdinky Blaire (Shelley Hennig), ktorá si práve skypuje so svojimi kamarátmi.

Lenže ich rozhovor je čoskoro prerušený neznámym útočníkom, ktorý sa chce pomstiť za niečo, v čom majú prsty zrejme všetci kamaráti. Filmári si zvolili pomerne náročný koncept, ale napokon sa im ho podarilo zrealizovať veľmi dobre. Snímke tak nechýba prehľadnosť, napätie a solídne zimomriavky. Stojí za vyskúšanie.

YouTube video

9. Submit the Documentary: The Virtual Reality Of Cyberbullying

Dokument Submit the Documentary: The Virtual Reality Of Cyberbullying natočil Les Ottolenghi. Skúma, ako sa šikana zmenila v ére internetu. Zároveň poukazuje na to, že tento problém je mimoriadne rozšírený a často, žiaľ, ignorovaný. K téme sa vyjadria rodiny detí, ktoré boli kybešikane vystavené, ale aj odborníci, učitelia či vyšetrovatelia.

YouTube video

10. Stalking Amanda Todd: The Man in the Shadows

Stalking Amanda Todd: The Man in the Shadows od Tamary Weinstein síce nie je samostatný film (ide o jeden diel seriálu The Fifth Estate), ale zmienku si určite zaslúži. Ako hovorí už názov, dokument sa zaoberá prípadom 15-ročnej Amandy Todd, ktorej samovražda v roku 2012 šokovala nielen jej rodnú Kanadu, ale prakticky celý svet. Dievča bolo vystavené neľútostnej kyberšikane a ponižovaniu, ktoré napokon neunieslo. Aj tento dokument môžeš vidieť zadarmo na YouTube.

YouTube video
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.