10 epických filmových sérií, ktoré mali byť hitmi, ale nikdy sa ich nepodarilo dokončiť

Prípady, keď tvorcovia začatý príbeh nedopovedali.

Zdroj: Twentieth Century Fox

Štúdiá majú často veľké plány. Mnohé ich filmy sú evidentne koncipované ako prvé časti väčšieho epického príbehu. Nie vždy sa však podarí dotiahnuť ho do konca. Niekedy film zlyhá v kvalite, niekedy finančne a niekedy v oboch týchto kategóriách.

Podobne je na tom aj týchto 10 filmov, z ktorých mali byť úspešné a navštevované filmové série. Napokon to však dopadlo úplne inak. A pri niektorých je to vážne škoda.

1. Posledný vládca vetra

Celovečerná filmová adaptácia kultového anime seriálu dopadla mizerne. Kritici ju označili ako jeden z najhorších filmov daného roku (ale aj ako jeden z najhorších filmov histórie), a ani fanúšikovia neboli o nič viac nadšení.

Režisér M. Night Shyamalan si tak po niekoľkých skvelých kúskoch len u mnohých potvrdil povesť režisérskeho babráka. Naspäť do hry sa mu podarilo dostať až v roku 2015, keď natočil sympatický horor The Visit.

Posledný vládca vetra však bol otrasným fantasy pokusom, ktorý sa ani náhodou nepriblížil kultovej seriálovej predlohe. Film dokázal na tržbách utŕžiť 320 miliónov (oproti rozpočtu 150 miliónov), čo tiež bolo považované za sklamanie.

V štúdiu Paramount Pictures pôvodne plánovali, že Posledný vládca vetra bude prvým dielom trilógie, ale po zdrvujúcich kritických a diváckych ohlasoch, a matnom výkone na poli tržieb sme sa pokračovaní už nikdy nedočkali. Adaptácie sa napokon chopil Netflix, ktorý momentálne pripravuje vlastnú hranú verziu s názvom Avatar: The Last Airbender.

2. Eragon

Fantasy film Eragon vznikol podľa rovnomenného románu Christophera Paoliniho. Ten sa dostal do žiary reflektorov najmä preto, lebo román vydal v podstate ešte ako tínedžer. Eragon sa stal mimoriadne populárnym medzi čitateľmi, hoci kritici mu vyčítali, že Paoliniho kniha je len začiatočníckym pokusom, ktorá vykráda všetko, čo sa dá.

Filmovej adaptácie sa chopil režisérsky debutant Stefen Fangmeier a do kín poslal nudnú, generickú a herecky (až na pár výnimiek) mizernú adaptáciu, ktorá si zlízla zdrvujúce kritiky, a to aj od fanúšikov. Keďže knižný Eragon je prvým dielom štvordielnej série súborne nazvanej The Inheritance Cycle, logicky sa plánovalo, že budú nasledovať ďalšie filmy. Tvorcovia to však po neúspechu zabalili.

3. Fantastická štvorka

Fantastická štvorka z roku 2015 mala všetky predpoklady byť úspešným štartom tejto superhrdinskej skupiny. Na režisérskej stoličke sedel talentovaný Josh Trank a k dispozícii mal kvalitných hercov v podobe Milesa Tellera, Michaela B. Jordana, Kate Mary, Jamieho Bella a Tobyho Kebbella. A pokiaľ budeme veriť Trankovým slovám, mal aj veľmi originálnu a svojskú víziu.

Počas nakrúcania sa však pokazilo všetko, čo sa pokaziť mohlo. Trank sa sťažoval, že štúdio 20th Century Fox mu zasahuje do nakrúcania a scenár sa bez konzultácie s režisérom prepisoval. Štúdio zase na oplátku Tranka popísalo ako neschopného a neprofesionálneho tvorcu, ktorý si svoju frustráciu vylieval na hercoch.

Všetky tieto problémy sa logicky odrazili aj na výslednom filme. Ten bol príšerný, odniesol si tri Zlaté maliny a kritika ho roztrhala v zuboch. Finančne išlo tiež o slušný prepadák. S ďalšími dielmi sme sa teda mohli rozlúčiť.

4. Rad nešťastných príhod

Rad nešťastných príhod je séria trinástich románov od Daniela Handlera (vydával ich pod pseudonymom Lemony Snicket). Vyznačujú sa skvelou gotickou atmosférou, čiernym a absurdným humorom, a veľkou nápaditosťou. Niet divu, že po sérii skočili aj filmári.

V roku 2004 nám doručili film v réžii Brada Silberlinga, ktorý príbehovo zahŕňal prvé tri knihy. Hlavnú úlohu si strihol Jim Carrey, a ani ostatní herci neboli zlí. Vlastne celá snímka ako taká dopadla veľmi dobre, mala atmosféru, humor a neodolateľnú štylizáciu. Kritici boli spokojní, avšak ďalších dielov sme sa aj tak nedočkali.

Jim Carrey, ktorý je známy tým, že nerád hrá v sequeloch, skrátka nemal záujem pokračovať. V roku 2017 sa však začal vysielať seriálový reboot, ktorý s úspechom pokryl všetky publikované knihy.

5. Zlatý kompas

Zlatý kompas bol adaptáciou prvej knihy z mimoriadne chválenej a populárnej fantasy trilógie His Dark Materials od Philipa Pullmana. Knižná predloha je bohatá na zaujímavý svet, prepracované postavy a silné konflikty. Je preto škoda, že do filmovej adaptácie sa toho veľa nedostalo.

Veľa liniek bolo zoškrtaných, a hoci režisér Chris Weitz mal k dispozícii také herecké esá ako Nicole Kidman, Daniel Craig či Eva Green, výsledok bol sklamaním. Kritické reakcie sa viac-menej zhodovali, že po technickej stránke ide o výbornú záležitosť (snímka si odniesla Oscara za efekty), ale inak je Zlatý kompas skôr nudnou a nezaujímavou fantasy, ktorá až príliš kopíruje iné a lepšie filmy žánru (najmä Pána prsteňov).

Ďalšie diely trilógie teda nedorazili. Vďačnej predlohy sa však chopila televízia BBC, ktorá nám doručí seriálový reboot, a to ešte počas tohto roka.

6. Kroniky Narnie

Kroniky Narnie patria po Pánovi prsteňov k najpopulárnejším knižným fantasy sériám. Koniec-koncov, autor Narnie, C. S. Lewis, bol dlhoročným priateľom J. R. R. Tolkiena. Keď Pána prsteňov na plátno bezchybne previedol Peter Jackson, bolo len logické, že sa filmári pustili aj do Narnie.

Prvý diel s podtitulom Lev, šatník a čarodejnica dorazil do kín v roku 2005 v réžii Andrewa Adamsona. Kritické ohlasy boli viac než pozitívne a finančne sa filmu darilo priam zázračne. Nič teda nestálo v ceste pokračovaniu. Dvojka Princ Caspian dorazila v roku 2008, opäť v réžii Andrewa Adamsona. Tentokrát to už taký veľký úspech nebol. Kritici boli skôr zdržanlivejší, hoci na box office dokázala snímka utŕžiť solídne peniaze.

Napokon sme sa v roku 2010 dočkali aj tretej časti Dobrodružstvá lode Ranný pútnik. Adamsona na pozícii režiséra vystriedal Michael Apted. Film kriticky dopadol najhoršie zo všetkých filmov, ale finančne sa mu ako-tak darilo. Zostupná krivka však bolo očividná a ďalších štyroch kníh z knižnej série sme sa už na plátnach kín nedočkali.

Práva na sfilmovanie však zakúpil Netflix, ktorý plánuje zo série vytvoriť epický fantasy seriál. Tak uvidíme.

7. O 28 dní…

Post-apokalyptický horor Dannyho Boylea vstúpil do kín v roku 2002 a spôsobil hotové šialenstvo. Skromná snímka len za 8 miliónov dokázala bodovať za 83 miliónov a kritici boli tiež spokojní.

Sequel O 28 týždňov z roku 2007 režíroval Juan Carlos Fresnadillo a opäť išlo o kritický aj finančný úspech. Človek by si myslel, že trojka je jednoducho nevyhnutná. Podľa tvorcov sa skutočne plánovala, avšak, práce zamrzli, pretože došlo ku komplikáciám ohľadom autorských práv.

Začiatkom tohto roka sa však Danny Boyle a Alex Garland (scenárista) nechali počuť, že začínajú práce na tretej časti a naznačili aj to, že by sme sa mohli dočkať aj štvorky.

8. The Amazing Spider-Man

Reboot pavúčieho superhrdinu si vzal pod krídla režisér Marc Webb. Do hlavných úloh obsadil Andrewa Garfielda a Emmu Stone, a do kín poslal v roku 2012 svižný, sympatický komiksový akčniak. Kritici ho prijali pozitívne a finančne išlo o hit.

Dvojka do kín vtrhla v roku 2014, a hoci finančne išlo stále o úspech (hoci nie taký, ako sa čakalo), kritici už tentokrát nadšení neboli. Štúdio Sony plánovalo aj ďalšie diely, ale aj rôzne spin-offy. Napokon však Spider-Man dostal stopku a s úspechom ho znovu oživil až Marvel.

9. Smrteľné stroje

Originálna séria štyroch fantasy románov od Philipa Reevea sa filmového spracovania prvého dielu dočkala v roku 2018. Išlo o ambiciózny projekt, na ktorom scenáristicky a producentsky participoval Peter Jackson a jeho kolegovia, ktorí nám priniesli trilógiu Pán prsteňov a Hobit.

Je jasné, že aj tu bol záujem odpáliť ďalšiu strhujúcu fantasy sériu. Na režisérskej stoličke však sedel debutant Christian Rivers a výsledok dopadol skutočne bolestivo. Kritici film totiž zvozili pod čiernu zem. Efekty boli síce pekné, ale príbeh bol predvídateľný a postavy ploché. Film navyše finančne totálne vybuchol a dokázal utŕžiť len 84 miliónov (oproti rozpočtu 100-150 miliónov).

Chuť na ďalšie diely si tak môžeme nechať zájsť. Škoda, Reeveove knihy by si dobrú adaptáciu rozhodne zaslúžili.

10. Justice League

Tak, čo si budeme hovoriť. DC univerzum je (bolo?) jedna veľká bieda. Aspoň vo svojej pôvodne plánovanej podobe. V poslednej dobe ho síce zachraňovali snímky ako Wonder Woman, Aquaman či Shazam!, ale celkovo sa o nejakom úspešnom budovaní originálneho komiksového vesmíru nedá ani náhodou hovoriť .

Tímovka Justice League mala byť epickou peckou. V jednom filme sme dostali nielen Batmana a Supermana, ale aj Aquamana, Wonder Woman, Flasha a Cyborga. Snímka však vznikala mimoriadne ťažko, režiséra Zacka Snydera počas nakrúcania zasiahla hrozná osobná tragédia (samovražda dcéry) a film musel dokončovať Joss Whedon.

Pôvodne sa počítalo s tým, že Justice League dorazí v dvoch častiach, napokon z toho ale nič nebolo. Film dopadol kriticky biedne a finančne išlo o obrovské sklamanie. Ben Affleck dal úlohe Batmana zbohom a krátko nato prišli informácie, že Henry Cavill už nemá záujem ako Superman pokračovať.

V podstate sa tak DC univerzum v pôvodne zamýšľanej podobe rozpadlo a vo Warner Bros. sa ho budú musieť snažiť nejakým spôsobom čiastočne rebootovať. Uvidíme, či sa to podarí. Momentálne je na pláne nová trilógia s Batmanom od Matta Reevesa s Robertom Pattinsonom v hlavnej úlohe, ako aj druhý diel Wonder Woman či Suicide Squad. Snáď to tentokrát dopadne lepšie.

Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otestuj sa: Poznáš legendárne hviezdy slovenských relácií?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME