Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Ľuďom odjakživa záleží na tom, aby poznali pravdu. Dokonca aj keby mali o nej následne klamať, pravdu poznať musia, na to je ich zvedavosť až príliš veľká. Čo to je „hoax“ asi väčšina viete – totálny b*llshit, tváriaci sa ako jediná možná pravda. My sa ale zameriame na presný opak: reálne fakty, ktoré by ale väčšina na prvý pohľad odsúdila ako úplnú blbosť.

1. Ľudia dokážu hibernovať

giphy.com (https://giphy.com/gifs/futurama-future-philip-fry-sJrAujft5N7Py/download)

Tak pekne na začiatok: čo je to vlastne tá hibernácia? Možno ste už počuli o tom, že niektoré zvieratá ako napríklad žaby, ryby alebo korytnačky si odkladajú do tela tuk navyše, ktorý budú ako energiu spaľovať počas hibernácie. Počas nej totiž dochádza k výraznému zníženiu telesnej teploty, spomaleniu činnosti srdca a nakoniec spánku. Zvláštne ale je, že sa ukázalo že aj ľudia sú tejto činnosti schopní. Aj ľudia majú totiž gény, ktoré dokážu v prípade nevyhnutnosti a krízy použiť hibernáciu ako taktiku na prežitie.

2.Kuracia schopnosť prežiť

pinterest.com (https://i.pinimg.com/originals/e2/81/bb/e281bba71baf2ced8994d59c6206e699.jpg)

Farmár sa chystal ukončiť život jednej svojej milovanej sliepky, ako inak než pod sekerou. Ťažko povedať, či alkohol hral nejakú rolu, ale tento pán trochu nepríjemne minul krčnú tepnu čo nakoniec viedlo k tomu, že bezhlavé kura žilo ďalších 18 mesiacov. Farmár zviera dokrmoval cez odhalený pažerák  pomocou nástavca z očných kvapiek, a za to, že ľuďom ponúkal možnosť pozrieť sa na túto anomáliu zarobil približne 4,500 dolárov mesačne.

3. Arabské ťavy

giphy.com (https://giphy.com/gifs/camel-60aM9VdlDcBSE/download)

Keď sa povie Saudská Arábia, na čo si spomenieš ako prvé? Ropa, potláčané ženské práva, také tie vtipné pokrývky hlavy a určite na ťavy. Človek by si myslel, že takáto krajina sa dokáže vývozom týchto zvierat aj slušne ekonomicky vytiahnuť. Nuž, opak je pravdou. Realita je totiž taká, že ťavy sa importujú a nie exportujú. Drvivá väčšina dovozu pochádza z Austrálie a Afriky,  a väčšina dovezených tiav končí na tanieri, pretože tu ich mäso považujú za špecialitu.

4. Liečebné účinky Coca-Coly

giphy.com (https://giphy.com/gifs/coca-cola-iPLIJLYVGKctW/download)

Nie že by sa nejaké dali naozaj konkrétne opísať, a ešte k tomu zaštítiť nejakým významným doktorom, ale sú ľudia čo veria v ich priam nadprirodzené účinky. Šamani niektorých indiánskych kmeňov v Mexiku veria, že Coca-Cola pomáha liečiť ich nasledovníkov. V podstate veria, že grgnutie je pomoc tohto nápoja k vyhnaniu zlých duchov z duše. V takom prípade určite poznáte viacero ľudí, ktorým v duši sídli už len dobro.

5. Rusko vs. Pluto

pinterest.com (https://i.pinimg.com/originals/35/e7/5b/35e75b331127ec62739e8676c9196c8a.png)

Nie je to tak dávno, čo sme chudáčika Pluto ako 9. planétku našej slnečnej sústavy, vyhodili z našich radov. Našťastie po rokoch došlo k znovuprijatiu, ba dokonca sme mali možnosť vidieť aj prvé snímky tohto drobca s veľkým srdcom. A prečo môžme stále hovoriť o drobcovi? Pretože matička Rus je ešte stále väčšia než celá táto planétka. Pluto = 1770,2 kilometrov štvorcových, Rusko = 1812,6 kilometrov štvorcových. Možno má Putin už aj zálusk.

6. Mesiac, neopúšťaj ma!

giphy.com (https://giphy.com/gifs/earth-poor-FvKe8DbAMnOda/download)

Každým rokom sa vzdialenosť medzi nami a naším Mesiacom zväčší o niekoľko centimetrov. Toto všetko je spôsobené vďaka gravitácii oboch týchto masívnych telies a ich vzájomnému vzťahu.

7. Zvuky vody

rnfmradio.com (http://rnfmradio.com/dehydration/fresh-water-splash/)

Nejdeme sa baviť o nárazoch vĺn na útesy, ani o zvukoch rieky či vodopádu. Zameriame sa na obyčajnú pitnú vodu. Vedci totiž zistili, že teplota vody, presnejšie či je horúca alebo studená, sa dá určiť už na základe zvuku. Experimenty týkajúce sa tejto teórie ju potvrdili so 100% účinnosťou. Ešte by niekto mohol vysvetliť, kde sa dajú peniaze za tak zbytočný a jednoduchý výskum získať.

8. Oblaky nás klamú

giphy.com (https://giphy.com/gifs/sky-hello-clouds-HgycnYQCMeJXO/download)

Toľkokrát sme sa už zvalili na lúke uprostred leta a pozorovali oblohu. V oblakoch dokázala šikovná predstavivosť vyčarovať naozaj najrôznejšie obrazy. A vždy ako sme sa na ne dívali, videli sme ich mäkké a jemné, akoby len takú penu. Preto nám vždy napadalo aké musia byť ľahučké. To je samozrejme omyl. Aj tie najmenšie z nich môžu mať bez problémov váhu okolo 200 ton. A čo ste čakali, keď sa skladajú skoro výlučne z vody?

9. Najväčšie úložisko zlata na svete

npr.org (https://www.npr.org/sections/parallels/2014/04/14/301412384/a-gold-obsession-pays-dividends-for-indian-women)

Niektoré knihy a filmy vás presviedčajú o tom, aké obrovské bohatstvo vo forme zlatých tehiel sa nachádza v bankových trezoroch pod New Yorkom. To je nič proti skutočnému najväčšiemu depozitu – a tým sú telá indických žien. Nosenie zlata je tu nedeliteľnou súčasťou života, takže je pochopiteľné, že je ho v tejto krajine najväčšia spotreba na svete. Nielenže indické ženy vlastnia 11% svetového zlata, ale celkovo indické domácnosti ho vlastnia viac ako USA, Nemecko a Švajčiarsko dohromady.

10. Debilita je nákazlivá

giphy.com (https://giphy.com/gifs/stupid-homer-simpson-monkey-BBkKEBJkmFbTG/download)

Okej, toto na prvý pohľad skutočne vyzerá ako absolútny fake, ale či chcete alebo nie skutočne môžete túto „chorobu“ chytiť. Vedci totiž objavili akýsi „vírus stupidity“, ktorý pomenovali príťažlivým menom ATCV-1. Objavili ho priamo v ľudských pacientoch, a infikovaní mali tendenciu odpovedať o poznanie pomalšie na položené otázky a bez väčších znakov koncentrácie. Skús to nabudúce použiť ako výhovorku v škole alebo práci, keď budeš bez odpovede.

Zdroj: sarcasm.co
Titulná fotka: npr.org


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 2

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť