Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Kvalitné akčné scény a vôbec filmy máme mimoriadne radi. Natočiť súboj či naháňačku tak, aby boli strhujúce, napínavé a dokázali diváka zatlačiť do sedačky, je skutočným umením. V tomto článku sme pre teba vybrali 10 fantastických akčných a bojových scén, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo sme v tomto žánri mohli vidieť.

1. John Wick

Výborný akčňák John Wick od Chada Stahelskiho a Davida Leitcha sa v roku 2014 stal trochu nečakaným, ale zaslúženým hitom. Jeho hlavným hrdinom bol bývalý nájomný vrah John Wick (Keanu Reeves), ktorý sa vrátil do akcie po tom, ako mu syn (Alfie Allen) mafiánskeho gangstra (Michael Nyqvist) zabil psíka. Tým ale na seba privolal hnev nezastaviteľného zabijaka.

Vo filme sme mohli vidieť viacero kvalitných akčných scén, ale asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že tou najlepšou bola výborne natočená akcia v nočnom klube. Bola napínavá, audiovizuálne premakaná a poriadne efektná.

2. Mad Max: Zbesilá cesta

Aj Mad Max: Zbesilá cesta od Georgea Millera patril k tým projektom, ktorým nikto nedával príliš veľké šance na úspech. Napokon z toho ale vyšiel jeden z najlepších akčných filmov posledných rokov, ktorý pozbieral 10 nominácií na Oscara, pričom 6 z nich aj premenil.

Príbeh je o Šialenom Maxovi (Tom Hardy), ktorý sa pripletie do cesty skupine žien vedených drsnou Furiosou (Charlize Theron). Tie utekajú pred tyranským Immortanom Joeom (Hugh Keays-Byrne). Vo filme nájdeme obrovské množstvo geniálnych akčných scén. My sme vybrali hneď tú úvodnú, ktorá dáva veľmi jasne najavo, že akcia v tomto filme sa nebude rozhodne držať na uzde.

3. Matrix

Kultové sci-fi Matrix od súrodencov Wachowských iste predstavovať nemusíme. Dnes už klasický príbeh Nea (Keanu Reeves), ktorý zistí šokujúcu pravdu o tom, že náš svet je len virtuálnou realitou, sa stal súčasťou popkultúry, ako aj témou kníh či videohier. Snímka si odniesla aj 4 Oscarov.

Dočkali sme sa aj dvoch pokračovaní a tento rok dorazí aj štvrtý diel. Vo všetkých dieloch bolo mnoho parádnych akčných scén, v tomto článku sme ale vypichli tú z prvého filmu. Neo a Trinity (Carrie-Anne Moss) sa v nej vydávajú zachrániť Morphea (Laurence Fishburne). K tomu sa ale budú musieť doslova prestrieľať.

4. Tiger a drak

Vynikajúca akčná dráma Tiger a drak vznikla pod režisérskym dohľadom Anga Leeho a odniesla si 10 nominácií na Oscara a 4 zlaté sošky. Príbeh sa točí okolo bojovníka Li Mu Baia (Chow Yun-Fat), jeho priateľky Shu Lien (Michelle Yeoh) a krádeže legendárneho meča Zelený osud. Ten zrejme ukradla tajomná Líška (Cheng Pei-pei).

Cesta za získaním mýtickej zbrane ale nebude jednoduchá. Tiger a drak zaujal nádherne poetickou atmosférou, prepracovaným scenárom a, ako inak, geniálnou choreografiou súbojov. Akčná scéna v bambusovom lese podľa nás patrí k najpôsobivejším vôbec.

5. Pán prsteňov: Dve veže

Trilógia Pán prsteňov od Petera Jacksona pozdvihla často neprávom odpisovaný žáner fantasy a ukázala, že aj tieto filmy môžu byť skutočným umením. Epický príbeh sa točí okolo množstva hrdinov na čele s hobitom Frodom (Elijah Wood), ktorý musí zničiť legendárny Prsteň moci a zabrániť tak návratu temného pána Saurona.

Pán prsteňov dodnes ostáva dokonalou a nádhernou filmárčinou a jednou z najlepších trilógií všetkých čias. V druhej časti s podtitulom Dve veže sa divákom určite do pamäti najvýraznejšie zapísala strhujúca bitka v Helmovej rokline. Tá je drsná, temná, úžasne natočená a po všetkých stránkach strhujúca.

6. Captain America: Zimný vojak

V rebríčku skvelých akčných scén nemôže chýbať ani zástupca marvelovského univerza. Vybrali sme titul Captain America: Zimný vojak, ktorý z toho množstva filmov dodnes považujeme za jeden z najlepších. Hlavným hrdinom je, samozrejme, Steve Rogers alias Captain America (Chris Evans), ktorý si stále úplne nezvykol na moderný svet.

Veľmi skoro sa ale musí vrátiť do akcie, pretože sa na obzore objaví nová hrozba. Kvalitnej akcie je vo filme viac než dosť, ale zo všetkých sa vyníma najmä skvelá scéna vo výťahu. V nej Steve Rogers vzdoruje presile agentov organizácie S.H.I.E.L.D. Scéne navyše nechýba ani pôsobivé budovanie napätia.

Zo scény sa minulý rok stalo tiež virálne meme, ktoré v našom seriáli Back to the memes vyhralo v ankete ocenenie najlepšieho meme mesiaca február a prebojovalo sa tak až do finále najlepších memes za rok 2020.

7. Kill Bill

Výborným akčňákom bola aj pocta klasickým kung-fu filmom Kill Bill od Quentina Tarantina. Milovníci akcie si na svoje prišli najmä v prvej časti. V nej sa žena s prezývkou Nevesta (Uma Thurman) vydáva na krvavú cestu pomsty, aby zabila tých, ktorí jej ublížili.

Vrcholom prvého filmu bola nepochybne jej konfrontácia s takzvanou Šialenou 88-čkou. Kvôli prílišnej brutalite ju Tarantino musel natočiť čiernobielo. Tým jej ale na pôsobivosti rozhodne neubral.

8. Deadpool

Komiksová komédia Deadpool od Tima Millera nám konečne s plnou parádou predstavila rovnomenného hrdinu (teda skôr antihrdinu) v podaní Ryana Reynoldsa. Ten vďaka experimentálnej liečbe získal nepredstaviteľné schopnosti. A tie sa mu budú na jeho ceste za pomstou celkom hodiť.

Deadpool bol plný nadhľadu, čierneho humoru, podarených hlášok a aj kvalitnej akcie. Tou najlepšou bola určite tá na diaľnici, v ktorej nám Deadpool okrem svojho zmyslu pre humor predviedol aj niekoľko svojich schopností.

9. Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy

Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy patrí k overeným klasikám dobrodružného žánru. Slávny dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) sa na príkaz vlády Spojených štátov vydáva hľadať Archu zmluvy, ktorá má zvláštnu mystickú silu. Záujem o ňu ale majú aj nacisti.

Práve tým Archa padne do rúk, ale Indy sa tomu nemieni len tak prizerať. Výsledkom je napínavá a výborne natočená akčná scéna.

10. Terminátor 2: Deň zúčtovania

Terminátor 2: Deň zúčtovania od Jamesa Camerona patrí k najlepším akčným filmom všetkých čias. Na rozdiel od prvého dielu, ktorý bol skôr temný a hororový, v druhom Cameron pritlačil na akcii a nezmazateľne sa zapísal do kinematografických dejín.

Terminátor T-800 (Arnold Schwarzenegger) je vyslaný do minulosti, aby ochránil malého Johna Connora (Edward Furlong), budúceho veliteľa hnutia odporu proti Skynetu. Po krku im ale pôjde nový typ terminátora T-1000 (Robert Patrick). A práve naháňačka a konfrontácia s ním patrí k tým akčným scénam, na ktoré už viac určite nezabudneš.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť