Streda 8.12.2021
sk
Marína
cz
Květoslava

Tak nám Game of Thrones skončilo. Avšak, nezúfajte. Pripravili sme pre vás rebríček desiatich výborných fantasy filmov, ktoré vám stratu milovaného seriálu vynahradia.

Filmov s prvkami fantasy máme, samozrejme, ohromné množstvo. V tomto článku sa však zameriame skôr na snímky, ktoré sa odohrávajú v iných fantaskných svetoch či temnom stredoveku. Rebríček si nekladie za cieľ byť konečný a absolútny, skôr ide o diela, ktoré by žiadny milovník fantasy nemal vynechať. Poďme teda na to.

Trilógia Pán prsteňov

Famózna trilógia od Petera Jacksona podľa kníh J. R. R. Tolkiena mala všetko: osudový príbeh, skvelé postavy, epické scény, bezchybné efekty aj silné emócie. Jackson vzal dovtedy odpisovaný žáner a pretavil ho v jednu z najlepších filmových trilógií všetkých čias. Posledný diel Návrat kráľa si odniesol 11 Oscarov, vrátane sošky za najlepšiu réžiu a najlepší film.

The Dark Crystal

Sympatická kultovka z 80. rokov. O The Dark Crystal sa postarali Jim Henson a Frank Oz a doručili nám pozoruhodný príbeh plný kvalitnej (a miestami celkom temnej) atmosféry. Vo svojej dobe sa síce stretol s pomerne chladnými kritikami, avšak dnes ide o fanúšikmi vyhľadávanú klasiku.

Krull

Aj Krull patril k titulom, ktorý v čase premiéry tvrdo narazil. Okrem jedovatých recenzií si snímka vytrpela svoje aj po finančnej stránke. Išlo totiž o veľký prepadák. Neskôr sa však tento mix science fiction a fantasy stal kultovým dielom. Režisér Peter Yates v ňom predstavil vizuálne úchvatný svet a zaujímavé postavy. Rozhodne stojí za skúšku.

https://www.youtube.com/watch?v=VMY7gzx9SHA

Séria Harry Potter

Ďalšia séria, ktorá fantasy žánru výrazne pridala na atraktivite. Adaptácia románov J. K. Rowling sa tešila vysokej popularite medzi kritikmi aj divákmi. Filmoví tvorcovia z toho dodnes ťažia, a to v podobe série Fantastické zvieratá.

Filmová sága o Harrym Potterovi si nás dokázala získať sympatickými postavami a osudovým príbehom. Vyvrcholenie mohlo byť lepšie, avšak ako celok ide o skvelú sériu, ktorá by vám rozhodne nemala ujsť.

Labyrint

Labyrint z roku 1986 s Davidom Bowiem v hlavnej úlohe má na svedomí režisér Jim Henson. Opäť ide o titul, ktorý sa dnes honosí kultovým statusom, avšak jeho cesta za týmto titulom bola tŕnitá. Na box office totiž Labyrint vybuchol a kritické reakcie boli len mierne nadpriemerné. Dnes však Labyrint patrí do zlatého fondu fantasy žánru.

Highlander

Výborná akčná fantasy Russella Mulcahyho ponúkla prepracovanú mytológiu, solídneho záporáka a nezabudnuteľný soundtrack od kapely Queen. Je teda dosť zvláštne, že to kritici a diváci príliš neocenili. Film finančne vyhorel a kritiky tiež neboli povzbudivé.

Highlander sa však rýchlo stal kultom, dostal niekoľko pokračovaní (viac-menej mizernej kvality), televízneho seriálu a momentálne sa plánuje remake v režijnom podaní Chada Stahelskiho (John Wick).

Willow

Slušný pokus o epickú fantasy z dielne Rona Howarda (réžia) a Georgea Lucasa (produkcia a námet). Snímka ponúkla fajn príbeh, postavy a výborné vizuálne efekty. Ako väčšina fantasy snímok z nášho rebríčka, aj Willow si musel na plné docenenie počkať. Napokon sa mu však predsa len dostalo zaslúženého uznania.

Barbar Conan

Kultový Barbar Conan vznikol podľa poviedok R. E. Howarda a v hlavnej úlohe sa predstavil legendárny Arnold Schwarzenegger. Premiéru si film odbil v roku 1982 a išlo o finančný úspech. Čo sa týka recenzií, tie boli zmiešané.

Časom sa však aj Barbar Conan stal nesmrteľným kultom a vyslúžil si niekoľko pokračovaní. V roku 2011 sme sa dočkali remaku od Marcusa Nispela, ten však dopadol mizerne.

Excalibur

Temná stredoveká fantasy Excalibur si vzala na mušku legendu o kráľovi Artušovi. Režisér John Boorman chcel dlho sfilmovať Pána prsteňov, ale napokon projekt opustil a vrhol sa radšej na Excalibur. Dostali sme tak poriadne drsnú a dospelú fantasy s výborným vizuálom a hudbou. Boormanov film rozhodne patrí medzi špičku v tomto žánri.

Súboj titanov

Parádna hrdinská fantasy, ktorá oživila grécky mýtus o Perseovi veľmi svojsky a veľmi sympaticky. Pre mnohých z nás ide navyše o poriadne nostalgickú záležitosť, s ktorou sme vyrastali. Film mal plno výborných nápadov a epických scén, ktorým aj tie nedokonalé a archaické triky pridávali veľmi špecifické kúzlo. Snímka sa v roku 2010 dočkala remaku, avšak ten nedopadol veľmi slávne.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť