Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra

Máme tu koniec roka 2021, čo znamená, že prišiel čas bilancovať. V tomto článku sa spoločne pozrieme na tie najlepšie horory, ktoré sme tento rok mohli vidieť.

Je celkom logické, že ide skôr o subjektívny výber, keďže do článku sme nemohli zaradiť všetky zaujímavé žánrovky. V rebríčku ale nájdeš naozaj rôznorodé a pestré snímky, od artoviek až po mainstreamovejšie ladené horory.

1. Tiché miesto: Časť II

Tiché miesto: Časť II síce prvý diel neprekonalo, ale stále ide o veľmi dobre natočený a napínavý kúsok. Na režisérsku stoličku sa opäť posadil John Krasinski a príbehovo pokračuje presne tam, kde sme naposledy skončili. Evelyn (Emily Blunt) a jej tri deti sa snažia prežiť vo svete plnom monštier, ktoré reagujú aj na ten najmenší zvuk.

Uvedomia si, že väčšiu nádej na prežitie majú, ak sa im podarí spojiť s inými ľuďmi. Je to ale dobrý nápad? Dalo by sa argumentovať, že dvojka sa takmer nikam neposunula, ale čert to ber. Stále ide o slušný hororový zážitok, ktorý sme si patrične užili. Spokojnosť.

2. Temný dom

Poriadnu porciu mrazenia ponúkol aj nenápadný horor Temný dom od Davida Brucknera. Hlavnou hrdinkou je učiteľka Beth (Rebecca Hall), ktorá sa snaží spamätať zo samovraždy svojho manžela. Jej psychika na tom ale nie je najlepšie a keď odhalí, že manžel pred ňou skrýval nejedno tajomstvo, začne sa to len zhoršovať.

Alebo sa okolo nej naozaj dejú paranormálne javy? Temný dom je sebavedomo zrežírovaná a poriadne atmosférická žánrovka, ktorá stavila na kvalitný scenár, pomalé tempo a vynikajúcu Rebeccu Hall v hlavnej úlohe. Výborná práca.

3. My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To

Snímka My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To je skutočne zaujímavou variáciou na upírske horory. Režisér Jonathan Cuartas nám v nej rozpovedal znepokojivý príbeh brata a sestry, ktorí sa starajú o mladšieho brata. Ten trpí zvláštnou chorobou a na to, aby prežil, potrebuje ľudskú krv.

Snímku si užijú hlavne milovníci artovo ladených a nezávislých hororov. Má výbornú atmosféru, sústredených hercov a s prehľadom zvládnutú audiovizuálnu stránku. Kvalitná záležitosť.

Mohlo by ťa zaujímať:

Aké filmy bodovali tento rok u Baracka Obamu? Bývalý americký prezident sa podelil o svojich favoritov

4. Titán

Svoje miesto si v našom rebríčku vyslúžil aj kontroverzný Titán od Julie Duocornau. Rozpráva o žene Alexii (Agathe Rousselle), ktorá v detstve prežila dopravnú nehodu, pri ktorej jej v hlave ostal kus titánu. To je však ešte len začiatok.

Titán je vskutku bizarný kúsok, ktorý (podobne ako režisérkin debut Raw) nesadne ani zďaleka každému. Oplatí sa však dať mu šancu, pretože ak sa ti trafí do vkusu, budeš viac než spokojný. Bezpochyby veľmi výrazný horor, ktorý nezaprie originálnu a pevnú víziu. A také tituly treba vždy oceniť!

5. Vtelenie zla

Svojou novinkou Vtelenie zla sa nám tento rok prihlásil aj James Wan. A dodal zrejme svoj najkontroverznejší film. Príbeh sa točí okolo Madison (Annabelle Wallis), ktorá začne mať znepokojivé sny o brutálnych vraždách. Ale čo ak to nie sú len sny, ale skutočnosť?

O Vtelení zla sa oplatí pred pozretím vedieť čo najmenej. Wan sa totiž tentokrát poriadne odviazal a jeho pocta talianskemu giallo žánru je veru poriadny úlet. Totálne prepálený (zámerne), svižný a so solídnou porciou nadhľadu. Kto dáva prednosť starším režisérovým filmom, asi bude nadávať, ale my toto svojrázne vykročenie z normálu chválime.

6. Posledná noc v Soho

Slušný zážitok ponúkol aj psychologický hororový triler Posledná noc v Soho od Edgara Wrighta. Aj v tomto prípade (podobne ako u Wana) išlo sčasti o poctu giallo žánru a výsledkom bola poriadne štýlová záležitosť. V centre príbehu je mladá Eloise (Thomasin McKenzie), ktorá prichádza do Londýna študovať módne návrhárstvo.

Začnú sa jej ale snívať podivné sny, v ktorých sleduje príbeh atraktívnej speváčky Sandie (Anya Taylor-Joy). Jej príbeh ale postupne stále viac naberá na temnote. Posledná noc v Soho je po audiovizuálnej stránke poriadne štýlový zážitok a je radosť ju sledovať. Thomasin McKenzie a Anya Taylor-Joy podávajú famózne výkony a filmu nechýba ani kvalitne budovaná atmosféra. Nie je to síce bez chýb (hlavne v závere), ale film rozhodne patrí k tým lepším hororom tohto roku.

7. Come True

Nezávislý sci-fi horor Come True natočil Anthony Scott Burns. Hlavnou hrdinkou je mladá Sarah (Julia Sarah Stone), ktorá má komplikovaný vzťah so svojou matkou, je na úteku z domova a vracajú sa jej intenzívne nočné mory. Sarah sa napokon rozhodne podstúpiť experimentálnu liečbu, lenže čoskoro začne lekárov podozrievať, že pred ňou niečo skrývajú.

Come True je veľmi dobre natočený, zaujme pomalou, hypnotickou atmosférou a kvalitnými hereckými výkonmi. Samotné vyústenie je tiež pozoruhodné. Po filme siahni však skôr v prípade, ak máš rád trochu náročnejšie žánrovky.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 výborných seriálov, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo nám rok 2021 priniesol

8. Parožie

Folk horor Parožie natočil talentovaný Scott Cooper. V centre príbehu je učiteľka Julia (Keri Russell), ktorú začne znepokojovať jej žiak Lucas (Jeremy T. Thomas). Správa sa totiž mimoriadne zvláštne a zdá sa, že skrýva temné tajomstvo. Julia sa ho rozhodne odhaliť, čím sa ale sama vystaví smrteľnému nebezpečenstvu.

Parožie našimi kinami prefrčalo tak trochu bez pozornosti, čo je rozhodne škoda. Atmosféra je totiž prvotriedna a poriadne temná, réžia sústredená a poteší tiež fakt, že Cooper filmu dodal aj nejaký ten presah. Stojí za skúšku.

9. Ada

Zaradenie Ady od Valdimara Jóhannssona je trochu problematické, nakoľko by niekto mohol argumentovať, že nejde v pravom zmysle o horor. Teda, aby sme boli presní, snímka rozhodne hororové prvky obsahuje, ale je pravdou, že v prvom rade ide skôr o bizarnú drámu. Hlavnými hrdinami sú María (Noomi Rapace) a Ingvar (Hilmir Snær Guðnason), ktorí žijú na svojej ovčej farme ďaleko od civilizácie.

Zároveň sa obaja spamätávajú z tragickej udalosti, ktorá ich postihla. Jedného dňa ale nájdu na farme zvláštnu bytosť: napoly zviera, napoly človeka. A rozhodnú sa ho prijať za vlastné dieťa. Ada dokáže uchvátiť podmanivou baladickou atmosférou, niekoľkými mrazivými scénami a myšlienkovou hĺbkou. Nie je to snímka pre masy, ale náročnejší diváci by mali byť spokojní.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 skvelých filmov, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo nám rok 2021 priniesol

10. Gaia

Nenápadný horor Gaia od Jaca Bouwera rozpráva o lesných strážcoch Gabi (Monique Rockman) a Winstonovi (Anthony Oseyemi), ktorí v lesoch objavia prežívať Barenda (Carel Nel) so synom Stefanom (Alex Van Dyk). Ich vzájomné stretnutie ale odštartuje celý rad mrazivých udalostí, pri ktorých si Gabi uvedomí, že v lese nie sú sami.

Gaia je vynikajúco nakrútený horor s poctivo budovanou atmosférou, výbornými hereckými výkonmi a nádherným vizuálom. Vyzdvihnúť treba aj dobre napísaný scenár, ktorý obsahuje hneď niekoľko podnetov na premýšľanie. Odporúčame!

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.