10 fantastických a silných drám o spisovateľoch a ich pohnutých osudoch

Životy intelektuálnych literátov bývajú často poriadne dramatické, o čom svedčí aj náš výber.

V dnešnom článku si predstavíme 10 pozoruhodných filmov, ktoré sa venujú životným príbehom spisovateľov, dramatikov či básnikov.

Zamerali sme sa pritom výhradne na biografické snímky, teda snímky o skutočných literátoch, ktorí sa výrazným spôsobom zapísali do svetovej kultúry. Úvod by sme mali za sebou, takže poďme rovno na to.

Bright Star

Bright Star rozpráva príbeh významného romantického básnika Johna Keatsa a jeho múzy a snúbenice Fanny Brawne. Keats za svoj krátky život vytvoril pomerne rozsiahle dielo, ktorému sa však za jeho života nedostalo väčšieho uznania a básnik zomrel s tým, že ako umelec zlyhal.

Dnes je považovaný za jedného z najdôležitejších lyrikov histórie. Film Bright Star boduje skvelými hercami (Ben Whishaw a Abbie Cornish) a ich vzájomnou chémiou. Zároveň sa obratne vyhýba patetickosti a prílišnému tlačeniu na city.

Než sa zotmie

Protagonistom výbornej drámy Juliana Schnabela je oceňovaný kubánsky básnik a prozaik, Reinaldo Arenas. Budeme svedkami jeho rozvíjajúcej sa literárnej kariéry, ktorá však s nástupom Castrovho režimu začína upadať. Arenas je ako homosexuál tvrdo prenasledovaný a v roku 1973 sa dostal do väzenia.

Arenasa v tomto filme brilantne stvárnil Javier Bardem, ktorý si za svoj výkon odniesol aj nomináciu na Oscara.

Kill Your Darlings

Životopisná dráma nás zavedie do roku 1944, keď na kolumbijskej univerzite dôjde k osudovému stretnutiu mladého básnika Allena Ginsberga a prozaikov Jacka Kerouaca a Williama Burroughsa. Všetci sa neskôr stanú významnými predstaviteľmi skupiny Beat Generation.

Kill Your Darlings sa vracia na úplný začiatok a rozpovie nám, že zrod tejto známej skupiny rozhodne nebol bezproblémový. Dokonca v ňom nebola núdza o vraždu.

Wilde

Ako už hovorí názov, tento film sa zaoberá životnými osudmi slávneho dramatika, prozaika a básnika Oscara Wildea. Ten si svojho času užíval slávu aj vysoké spoločenské postavenie, ale jeho sexuálna orientácia ho doviedla až pred súd a následne do väzenia.

Výbornému filmu dominuje najmä excelentný Stephen Fry v úlohe Wildea, ale nezaostáva ani Jude Law ako jeho mladý milenec. Fry si za svoj výkon odniesol nomináciu na Zlatý glóbus.

Vytie

V prípade filmu Vytie sa opäť vrátime k už spomenutej skupine Beat Generation. Rovnomenná báseň od Allena Ginsberga patrí dnes už ku klasickým dielam modernej poézie. V roku 1957 však spôsobila obrovský škandál a konzervatívne kruhy obviňovali jej autora z obscénnosti.

Ginsberg sa dokonca napokon dostal až pred súd. Vytie pomerne zaujímavo kombinuje hrané pasáže s občasnými animovanými scénami a pochváliť sa tiež môže kvalitnými hercami ako James Franco, Jon Hamm či Mary-Louise Parker.

Sylvia

Sylvia Plath patrí k najznámejším a najobdivovanejším svetovým poetkám. Jej život však rozhodne nebol idylický. Trpela depresiami, čo napokon vyústilo až do jej samovraždy vo veku 30 rokov. V dráme Sylvia spoznávame poetku ako študentku vysokej školy, ktorá sa zamiluje do básnika Teda Hughesa.

Ich spoločný vzťah bol turbulentný a komplikovaný, ale napriek tomu ostali manželmi až do Sylviinej smrti. Za pozornosť stoja v tomto prípade hlavne skvelé herecké výkony Gwyneth Paltrow a Daniela Craiga v hlavných úlohách.

Capote

Capote nie je klasickým biografickým filmom. Trumana Capoteho totiž spoznávame už ako zabehnutého spisovateľa a film sa zameriava skôr na udalosti, ktoré viedli k napísaniu jeho najznámejšieho románu Chladnokrvne. Brutálny príbeh štvornásobnej vraždy Capoteho zaujme a keď sa konečne podarí vypátrať vrahov, spisovateľ strávi mnoho času rozhovormi s nimi.

Zároveň sa s jedným z nich až prekvapivo zblíži. Herecký koncert Philipa Seymoura Hoffmana je v tomto prípade už sám o sebe dôvodom na to, aby ste si film pozreli. Niet divu, že si Hoffman odniesol Oscara, ako aj množstvo ďalších cien.

The End of the Tour

Výborný nezávislý film mapuje rozhovor novinára Davida Lipskeho s hviezdnym spisovateľom Davidom Fosterom Wallaceom. Wallaceov rozsiahly román Infinite Jest sa okamžite po vyjdení stáva bestsellerom a o autorovi sa hovorí ako o modernom géniovi.

Lipskemu sa ale počas ich rozhovorov podarí zistiť, že ohromný talent bol v prípade Wallacea daňou za depresie či závislosti od drog. Snímka ponúka skvelých hercov (Jason Segel a Jesse Eisenberg v hlavných úlohách žiaria) a nechýba jej ani poriadna porcia empatie, ľudskosti a zaujímavých myšlienok.

Zamilovaný Shakespeare

Pravdaže, v prípade Zamilovaného Shakespearea ide o snímku, ktorá sa skutočných historických faktov pridŕža len veľmi voľne. Vďaka tomu, že ide o kvalitnú romantickú komédiu, ktorá sa navyše teší veľkej popularite, sme sa ju rozhodli zaradiť do tohto zoznamu.

Slávny dramatik William Shakespeare sa trápi nedostatkom inšpirácie. Keď však stretne krásnu Lady Violu, okamžite sa do nej zamiluje. Ich vzťah ale bude musieť prekonať nejednu prekážku.

Moja ľavá noha

Fantastická dráma Moja ľavá noha rozpráva životný príbeh spisovateľa Christyho Browna. Ten od narodenia trpí mozgovou obrnou a jediné, čím dokáže so svetom komunikovať, je jeho ľavá noha. Aj napriek tomuto obrovskému obmedzeniu sa však dokázal naučiť písať a maľovať.

Film si odniesol 5 nominácií na Oscara a premenil dve sošky. Jednu si odniesol famózny Daniel Day-Lewis za najlepšieho hlavného herca a druhú Brenda Fletcher, ktorá stvárnila Christyho matku.

Titulná fotka: Werc Werk Works

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Začať cvičiť nie je vôbec jednoduché. Ľudia sa podelili o ich fitness faily!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME