V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme na filmy, ktoré sa odohrávajú vo väzení. Podobných snímok máme celkom dosť, takže rozhodne bolo z čoho vyberať. Do rebríčka sa nám logicky nedostali všetky, ale snažili sme sa vybrať reprezentatívnu vzorku, teda filmy novšie, ale aj klasiky. Veríme, že fanúšikovia podobných snímok si teda prídu na svoje.
1. Vykúpenie z väznice Shawshank
Vykúpenie z väznice Shawshank od Franka Darabonta je dnes už klasika, ktorá sa pravidelne objavuje v rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias. Okrem toho ide o jednu z najlepších adaptácií diela Stephena Kinga. Film rozpráva o mladom finančníkovi Andym, ktorý je neprávom odsúdený na doživotie za vraždu manželky a jej milenca.
Ani za múrmi väzenia sa však nemieni vzdať nádeje. Snímka je plná špičkových hereckých výkonov (Tim Robbins a Morgan Freeman vládnu), prepracovaného scenára a úprimných ľudských emócií. Skrátka a dobre ide o film, na ktorom sa veľmi ťažko hľadajú nejaké (aj tie najmenšie) chyby. Nádhera. Držiteľ siedmich nominácií na Oscara.
2. Útek z Alcatrazu
Výborný thriller Dona Siegela s Clintom Eastwoodom v hlavnej úlohe. Ten si tu strihol kriminálnika Franka Morrisa, ktorý je odsúdený na pobyt v najstráženejšom a najobávanejšom väzení – v Alcatraze. Nepotrvá však dlho a Frank spolu s ďalšími troma väzňami začne plánovať útek.
Solídne zrežírovaná snímka s výborným Eastwoodom a perfektnou atmosférou. Príbehu navyše dodáva na sile to, že je podľa skutočných udalostí. Rozhodne stojí za pozornosť.
3. Frajer Luke
Frajer Luke režiséra Stuarta Rosenberga je ďalšou známou klasikou. Luke Jackson v podaní Paula Newmana práve nastupuje na výkon trestu do väzenia. Tu už naňho čaká mnoho hodín tvrdej práce a krutosť miestnych bacharov. Luke si veľmi rýchlo získa medzi väzňami vedúce postavenie a rozhodne sa proti neľudskému systému vzbúriť.
Frajer Luke patrí pravdepodobne k špičke (nielen) v rámci väzenských filmov. Parádna atmosféra, réžia a výborný Newman, ktorý si aj odniesol nomináciu na Oscara. Celkovo ich film získal štyri, sošku si napokon odniesol George Kennedy za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.
4. Motýlik
Motýlik patrí k vôbec najslávnejším väzenským drámam filmovej histórie. Skutočný príbeh Henriho Charriéra, ktorý bol odsúdený na doživotie v krutom väzení na Diabolských ostrovoch, ťa strhne. Hoci film vznikol v roku 1973, čas sa na ňom výraznejšie nepodpísal.
Zaujmú aj výborné herecké výkony Stevea McQueena a Dustina Hoffmana v hlavných úlohách. Je pravdou, že snímka Franklina J. Schaffnera je na dnešné pomery rozprávaná až príliš pomaly, ale pokiaľ sa na jej tón dokážeš naladiť, budeš v siedmom nebi.
Motýlik si odniesol jednu nomináciu na Oscara za hudbu Jerryho Goldsmitha, pričom Steve McQueen získal aj nomináciu na Zlatý glóbus pre najlepšieho herca. Motýlik sa v roku 2017 dočkal aj solídneho remaku s Charliem Hunnamom a Ramim Malekom.
5. Veľký útek
Nesmrteľná kultovka Veľký útek od Johna Sturgesa nás zavedie do pekla druhej svetovej vojny. V tábore pre zajatých vojenských väzňov skrsne v hlavách niekoľkých vojakov neuveriteľný plán. Chcú z tábora oslobodiť 250 zajatcov. Aj Veľký útek vychádza zo skutočných udalostí a tie boli spracované naozaj dokonale.
Režisérsky ide navyše o poriadne vychytanú záležitosť, v ktorej hlavným hrdinom fandíte až do konca. Filmu nechýba solídne napätie, inteligentný scenár a dokonalí herci (Steve McQueen, James Garner či Richard Attenborough). Je preto škoda, že Veľký útek si odniesol len jednu oscarovú nomináciu, a to za strih.
6. Zelená míľa
Frank Darabont po Shawshanku siahol po ďalšom románe od Stephena Kinga s väzenskou tematikou a opäť z toho bola veľká pecka. Jemne mysteriózny príbeh na smrť odsúdeného Johna Coffeyho, ktorý má dar liečiť ľudí, ťa aj napriek mohutnej trojhodinovej stopáži pohltí.
Môže za to bezchybná réžia, brilantne realisticky vykreslená atmosféra, ako aj silné emócie (v ktorých sa možno miestami tlačí na pílu až príliš). Veľkým plusom sú aj dobre napísané a obsadené postavy (Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan, Doug Hutchinson či Sam Rockwell).
Zelená míľa si síce neodniesla takú chválu ako Shawshank, ale to, že ide o pecku, poprie málokto. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara.
7. Hlad
Mimoriadne silný zážitok od výborného režiséra Stevea McQueena (nepliesť si s hercom rovnakého mena) s dokonalým Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe. Ten si tu strihol člena republikánskej armády IRA, ktorý v roku 1981 žije vo väznici Maze.
Brutálne a neľudské praktiky, ktoré tu vládnu, ho však spolu s ostatnými väzňami prinútia zahájiť radikálnu hladovku. Pokiaľ ti tento popis príbehu nepríde príliš zaujímavý, tak film samotný ťa rozhodne vyvedie z omylu. Silný, brutálny a v mnohom veľmi nepríjemný (v dobrom) zážitok. Film, ktorý ti ostane v hlave.
8. Blok 99
Výborná drsná dráma S. Craiga Zahlera rozpráva o bývalom boxerovi Bradleym, ktorý po spackanej akcii skončí vo väzení. To však nie je to najhoršie. Jeho nepriatelia ho dokážu zničiť, aj keď je za mrežami. Bradley to však nenechá len tak. Veľkým plusom celého filmu je poriadne temná a nekompromisná atmosféra a Zahlerova réžia.
Tá sa rozhodne nedrží pri zemi, pokiaľ ide o zobrazovanie násilia. To je tu skutočne brutálne, avšak nie je samoúčelné a režisér s ním vie veľmi dobre pracovať a dávkovať ho. Výborní Vince Vaughn, Jennifer Carpenter a Don Johnson sú už potom len čerešničkou na torte. Pecka.
9. Experiment
Poriadne sugestívna nemecká thrillerová dráma voľne podľa skutočných udalostí. Niekoľko obyčajných ľudí sa dobrovoľne zúčastní psychologického experimentu. Náhodne sa rozdelia medzi väzňov a dozorcov, pričom úlohou tých druhých je zabezpečiť (bez použitia násilia), aby väzenie fungovalo bez problémov. Postupom času sa však v dozorcoch začnú prebúdzať sadistické vlastnosti. Kam až dokážu zájsť?
Experiment sa ti rozhodne vryje do pamäti. Je temný, drsný, mrazivý a o ľudskej povahe nevypovedá nič dobré. Pokiaľ ťa zaujímajú spomenuté skutočné udalosti tohto experimentu, odporúčame fantastickú drámu The Stanford Prison Experiment z roku 2015.
10. Mŕtvy muž prichádza
Vynikajúca dráma Mŕtvy muž prichádza od Tima Robbinsa je postavená najmä na dobre prekreslených postavách a ich psychológii. Rozpráva príbeh katolíckej sestry Helen Prejean, ktorá sa rozhodne poskytnúť väzňovi Matthewovi Ponceletovi asistenciu pri jeho odvolaní sa voči rozsudku smrti.
Poncelet je odsúdený za dvojnásobnú vraždu, ale trvá na svojej nevine. Dátum jeho popravy sa však neúprosne blíži. Je ale skutočne nevinný alebo sa len snaží uniknúť trestu? Snímke dominujú najmä bezchybné výkony Susan Sarandon (ocenenú Oscarom) a Seana Penna, kvalitný scenár (podľa skutočných udalostí), viacero emotívnych scén a mnoho podnetov na premýšľanie. Čo viac si želať? Snímka si celkovo odniesla štyri nominácie na Oscara.