10 fantastických historických drám plných intríg, emócií aj nenaplnenej lásky

Preneste sa do dávnej minulosti s týmito skvelými filmami.

Historických drám, v ktorých nie je núdza o nádherné kostýmy a prefíkané intrigy, máme skutočne požehnane. V nasledujúcom článku sme sa rozhodli priniesť vám 10 filmov, ktoré by vám rozhodne nemali uniknúť. Samozrejme, rebríček nie je nafukovací, takže je snáď každému jasné, že mnoho skvelých filmov sme museli nechať bokom.

Neberte teda tento rebríček ako výber tých najlepších drám z najlepších, ale skôr ako odporučenie na to, čo si najbližšie pozrieť, pokiaľ je vám žáner kostýmových historických drám blízky.

Mária Antoinetta

Výborná režisérka Sofia Coppola má už na konte hneď niekoľko skvelých filmov. Medzi ne nepochybne patrí aj historická dráma Mária Antoinetta v hlavnej úlohe s vynikajúcou Kirsten Dunst. Film sa môže pýšiť skvelým vizuálom, ale aj kvalitnými hercami vo vedľajších úlohách.

Sofia Coppola aj v tomto filme skúma témy, ktoré boli typické pre jej predchádzajúcu tvorbu (napr. Stratené v preklade), a síce osamelosť a odcudzenosť. Plusom je aj skvelá atmosféra a suverénna réžia.

Favoritka

Favoritka bola horúcou adeptkou v tohtoročnej oscarovej súťaži. Z desiatich nominácií napokon premenila jednu. Sošku si odniesla Olivia Colman za hlavný ženský herecký výkon. Výborné však boli aj Emma Stone a Rachel Weisz, ktoré si tiež zaslúžene odniesli nomináciu.

Talentovaný Yorgos Lanthimos nám ponúkol pohľad na panovanie kráľovnej Anny v 18. storočí, pričom išlo o veľmi svieži, čierno-humorný a príjemne absurdný film. Filmu by ste tak rozhodne mali dať šancu.

Barry Lyndon

Kultové dielo legendárneho režiséra Stanleyho Kubricka síce môže odradiť stopážou (trvá dobré tri hodiny), pokiaľ sa vám však trafí do vkusu, budete si užívať každú jeho minútu.

Samozrejmosťou je precízna a do najmenších detailov vypiplaná filmárčina. Príbeh Redmonda, ktorý svoju bezvýznamnosť kompenzuje obrovskými ambíciami, je aj dnes aktuálny a živý. A aj to je dôvod, prečo vám ho odporúčame.

Lady Macbeth

Historickej dráme Lady Macbeth dominuje najmä absolútne dokonalá Florence Pugh v hlavnej úlohe. Práve rola nespokojnej ženy, ktorá trpí vo vynútenom manželstve, jej otvorila dvere k ďalším projektom (mohli sme ju vidieť napríklad v historickom epose Outlaw King).

Jej výkon je jednoznačne najväčšou devízou snímky. Tá je však aj veľmi dobre a precízne zrežírovaná a obsahuje niekoľko scén, z ktorých vás bude ešte dlho mraziť.

Amadeus

Ďalšia nesmrteľná klasika, tentokrát pod taktovkou Miloša Formana. Rivalský súboj dvoch skladateľov, Mozarta a Salieriho, je plný nádhernej hudby, má skvelú vizuálnu stránku a bezchybné herecké výkony. Z 11 nominácií na Oscara si film zaslúžene odniesol 8 sošiek, vrátane tých za najlepší film, réžiu a hlavného herca (F. Murray Abraham).

Belle

Nezvyčajný životný príbeh jednej výnimočnej ženy. Dido Elizabeth Bell bola dcérou belošského námorného kapitána a černošskej otrokyne. Napriek tomu patrila medzi aristokraciu, hoci jej pôvod bol v 18. storočí, samozrejme, pre väčšinu ľudí problematický.

Veľmi dobre odrozprávaný film sa môže pochváliť najmä famóznou Gugu Mbatha-Raw v hlavnej úlohe. Potešia však aj ostrieľaní harcovníci ako Emily Watson, Tom Wilkinson či Miranda Richardson.

Kráľovská aféra

Pozoruhodný film Nikolaja Arcela Kráľovská aféra to v roku 2013 dotiahol až na udeľovanie Oscarov, kde bol nominovaný za najlepší zahraničný film. Sošku síce nepremenil, ale to nič nemení na tom, že ide o kus poctivej filmárčiny, ktorá strhne prepracovaným scenárom, ako aj hercami (Alicia Vikander či Mads Mikkelsen). Niet divu, že si snímku zamilovali aj kritici a diváci.

Búrlivé výšiny

Notoricky známa kniha od Emily Brontë bola sfilmovaná už mnohokrát, my si však dovolíme upozorniť na adaptáciu z roku 2011, pod ktorou je podpísaná talentovaná režisérka Andrea Arnold. Tej sa majstrovsky podarilo preniesť atmosféru románu na filmové plátno.

Je nutné dodať, že režisérka si príliš neberie pred ústa servítky a zobrazuje 19. storočie veľmi naturalisticky a miestami až depresívne. Práve to však dodáva známemu príbehu potrebnú šťavu. Rozhodne stojí za skúšku, hoci vám film možno nesadne.

Nebezpečné známosti

Aj adaptácia románu Choderlosa de Laclosa bola sfilmovaná viackrát, dokonca sa dočkala aj modernizovanej verzie z roku 1999. My si však pripomenieme, pravdepodobne, najlepšiu adaptáciu, a síce tú od Stephena Frearsa z roku 1988.

Okrem kvalitného príbehu filmu nechýbajú fantastickí herci ako Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer či Keanu Reeves. Okrem Frearsa natočil svoju verziu tohto románu aj Miloš Forman. Jeho snímka Valmont je tiež hodná pozornosti, ale podľa nášho názoru v tomto malom súboji predsa len vyhráva Frears.

Kráľovná Alžbeta

Režisér Shekhar Kapur nám ponúkol pozoruhodný portrét panovníčky Alžbety, ktorá krajinu prevzala vo veľmi turbulentnej dobe. Snímka stojí hlavne na špičkovom výkone Cate Blanchett, ktorá si za svoj výkon odniesla Zlatý glóbus aj nomináciu na Oscara.

Film ich celkovo ukoristil 7, premeniť však dokázal len sošku za kostýmy. Zaujímavý príbeh je skvele odrozprávaný a herci vo vedľajších úlohách (Geoffrey Rush, Joseph Fiennes) sa tiež nedali zahanbiť. Výborná práca.

Titulná fotka: Fox Searchlight Pictures

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Produkty, ktoré by mali ženám pomôcť byť krajšie, ale ich efekt je opačný

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME