Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Keď sa povie sci-fi, väčšina ľudí si predstaví nákladné vizuálne efekty či epické akčné scény. To ale nemusí byť pravidlom. Máme tu totiž veľké množstvo skvelých sci-fi filmov, ktoré dokážu rozohrať strhujúce príbehy aj s malým rozpočtom a nezriedka len na základe rozvinutia originálneho nápadu.

V tomto článku sa pozrieme na 10 z nich.

1. Iná Zem

Výborná sci-fi dráma Iná Zem od Mikea Cahilla rozpráva príbeh mladej Rhody (Brit Marling), ktorá sníva o tom, že sa stane špičkovou astrofyzičkou. Nechtiac ale spôsobí nehodu, pri ktorej zahynie tehotná manželka skladateľa Johna (William Mapother). A práve vtedy sa na oblohe objaví takzvaná druhá Zem, planéta, ktorá je na nerozoznanie od tej našej.

Iná Zem je pomaly rozprávaná, emocionálna dráma o zármutku, výčitkách svedomia, ale aj nádeji. Plusom je hlavne skvelý scenár, originálny nápad a výborní herci. Stojí za pozornosť!

2. Safety Not Guaranteed

Kvalitná dramédia Safety Not Guaranteed vznikla pod režisérskym dohľadom Colina Trevorrowa. V centre príbehu sú traja novinári, ktorých zaujme podivný inzerát v novinách. Pisateľ v ňom hľadá niekoho, kto s ním podnikne cestovanie v čase. Autora inzerátu sa im naozaj podarí vypátrať a zdá sa, že svoju výzvu myslí smrteľne vážne. Je niečo také ale možné?

Snímka umne kombinuje komediálne, dramatické a romantické prvky a ako bonus pridáva trochu toho sci-fi korenia. Výsledkom je príjemný nezávislák so sympatickými hercami (Aubrey Plaza či Mark Duplass), ktorý zaujme a bez problémov pobaví.

3. Dievča z budúcnosti

Pozoruhodná dráma Dievča z budúcnosti od Zala Batmanglija rozpráva o dokumentaristoch Peterovi (Christopher Denham) a Lorne (Nicole Vicius), ktorí sa infiltrujú do podivnej sekty. Tá je vedená mladou ženou Maggie (Brit Marling), ktorá tvrdí, že prišla z budúcnosti.

Peter a Lorna tomu, pravdaže, neveria, ale obrovská charizma Maggie čoskoro začne pôsobiť aj na nich. Dievča z budúcnosti je ďalšou kvalitkou s Brit Marling (ktorá sa podieľala aj na scenári), má skvelú atmosféru, výborné herecké výkony a dobre prekreslené postavy. Užijú si ju však skôr milovníci nezávislej produkcie.

4. Pozemšťan

V zozname o kvalitných minimalistických sci-fi nesmieme obísť drámu Pozemšťan od Richarda Schenkmana. Jej hlavným hrdinom je profesor histórie John Oldman (David Lee Smith), ktorý dal práve výpoveď a chystá sa odsťahovať. Na rozlúčkový večierok teda pozve niekoľko svojich priateľov a kolegov a prezradí im šokujúcu pravdu – v skutočnosti je starý 14-tisíc rokov, nestarne a každých 10 rokov sa kvôli tomu musí presťahovať.

Začína dialógová prestrelka a diskusia, po ktorej už možno nič nebude ako predtým. Film sa prakticky odohráva v jednej miestnosti a je založený čisto na postavách a dialógoch. Napriek tomu (resp. práve preto!) však ide o strhujúci zážitok s inteligentným scenárom a pozoruhodnými myšlienkami.

5. Coherence

Za zmienku stojí aj nezávislý sci-fi triler Coherence, pod ktorým je podpísaný James Ward Byrkit. Ten rozpráva o skupine priateľov, ktorí sa po dlhom čase stretávajú na spoločnej večeri. Nad Zemou ale práve prelieta záhadná kométa, ktorá naruší ich vnímanie času a priestoru.

V dome sa navyše začnú diať skutočne podivné veci. Originálna snímka stavia na výborných hercoch, dobrom nápade a poriadne neistej atmosfére. Rozhodne stojí za skúšku.

6. The Vast of Night

Štýlová sci-fi chuťovka The Vast of Night sa odohráva počas jednej noci na konci 50. rokov v Novom Mexiku. Mladá operátorka Fay (Sierra McCormick) a DJ Everett (Jake Horowitz) objavia neznámy signál. The Vast of Night natočil Andrew Patterson a najviac si ho zrejme užijú fanúšikovia klasických sci-fi filmov z 50. rokov.

To ale neznamená, že by nemal čo povedať aj ostatným divákom! Ide o výborne natočené sci-fi, ktoré je po audiovizuálnej stránke skvostné, má sympatických hlavných hrdinov a niekoľko krásne mrazivých scén.

7. The Endless

Zaujímavé sci-fi s hororovými prvkami The Endless od režisérskej dvojice Justin Benson a Aaron Moorhead určite nesadne každému. Jeho tempo je pomalé (až meditatívne) a zamerané skôr na atmosféru. Rozhodne však ide o kvalitný kúsok, ktorému sa oplatí dať šancu.

Rozpráva príbeh bratov Justina (Justin Benson) a Aarona (Aaron Moorhead), ktorí sa po rokoch vracajú do prostredia sekty, z ktorej kedysi utiekli. Po ich návrate sa ale začnú diať zvláštne veci.

8. Kocka

Hororovú sci-fi kultovku Kocka od Vincenza Nataliho tiež nesmieme prehliadnuť. Príbeh sa točí okolo ľudí rôznych povolaní, ktorí sa navzájom nepoznajú. Prebudia sa v podivnom bludisku zloženom z miestností v tvare kociek. V niektorých sú ale smrtiace pasce. Ak chcú hrdinovia prežiť, musia spojiť sily.

To však nebude také jednoduché. Kocka stavia na výbornom nápade, neistote a dobrých hereckých výkonoch. Plusom je aj mrazivá atmosféra.

9. Moon

Sci-fi drámu Moon natočil Duncan Jones. Hlavným hrdinom je astronaut Sam Bell (Sam Rockwell), ktorý pracuje úplne sám na základni na Mesiaci. Izolácia a samota si začínajú vyberať svoju daň a Sama začínajú prepadať halucinácie. Navyše zistí, že na Mesiaci nie je úplne sám.

Moon sa okrem šikovne napísaného scenára s niekoľkými prekvapeniami môže oprieť najmä o suverénny výkon Sama Rockwella. Audiovizuálne je film tiež viac než podarený a pôsobivý.

10. Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow od Panosa Cosmatosa je pomerne špecifickou záležitosťou, ktorú drvivá väčšina divákov zavrhne ako nekonečnú nudu. Pravdou je, že miestami má film bližšie skôr k video-artu, čo ale neuberá na jeho pôsobivosti. Viac než o príbeh tu ide o hypnotickú atmosféru a nádherné (hoci často znepokojivé) audiovizuálne výjavy.

Príbeh sa odohráva v tajomnom ústave Arboria, kde je väznená mladá žena (Eva Allan). Jej myseľ prostredníctvom neznámej technológie ovláda sadistický Dr. Nyle (Michael Rogers). Žena ale začne v hlave spriadať plány na útek.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť