10 fenomenálnych gangsteriek plných peňazí, drog a drsných vrážd

Milovníkom mafiánskych príbehov by tieto filmy nemali uniknúť.

V tomto článku by sme sa s vami radi podelili o 10 famóznych gangsterských filmov. Nevošli sa nám sem, pravdaže, všetky skvelé tituly, ale myslíme si, že sa nám podarilo dať dohromady pomerne reprezentatívnu vzorku. Poďme teda na to.

Mafiáni

Martin Scorsese natočil hneď niekoľko skvelých gangsteriek, takže sa k nemu v tomto rebríčku ešte vrátime. Mafiáni rozprávajú príbeh Henryho Hilla a zobrazujú jeho postup v mafiánskych kruhoch. Fantastické herecké výkony okrem Raya Liottu v titulnej úlohe podali hlavne Joe Pesci (ocenený Oscarom) ako psychopatický gangster Tommy a Robert De Niro alias chladnokrvný Jimmy Conway.

Príbeh vychádzal zo skutočných udalostí a výpovedí samotného Henryho Hilla.

Krstný otec

Adaptácia románu Maria Puza už patrí ku klasikám svetovej kinematografie. Režisér Francis Ford Coppola preniesol predlohu na strieborné plátna s obrovským majstrovstvom. Trojhodinová sága rozpráva príbeh mafiánskej rodiny Corleonovcov, na ktorej čele stojí don Vito v podaní nezabudnuteľného Marlona Branda (ktorý si odniesol aj Oscara).

Herecky sa výborne predviedli aj Al Pacino či James Caan. Obaja si odniesli oscarovú nomináciu, celkovo ich film získal 11 a premenil 3 (najlepší film, najlepší herec v hlavnej úlohe a najlepší adaptovaný scenár).

Scarface

Ďalšia kultovka s Al Pacinom v hlavnej úlohe. Ten si týchto gangstrov vždy vedel zahrať s mimoriadnou chuťou. Scarface rozpráva príbeh inšpirovaný asi najznámejším mafiánom, a síce Al Caponem. Inšpirácia je to však pomerne voľná.

Film Briana De Palmu je dodnes fascinujúcim príbehom o vzostupe brutálneho a pred ničím sa nezastavujúceho mafiána. Je pravdou, že na rozdiel od iných filmov, sa na tomto už trochu podpísal zub času, stále však ide o pecku, ktorú by ste nemali vynechať.

Vtedy v Amerike

Legendárna sága od Sergia Leoneho. Štvorhodinový mafiánsky epos, v ktorom, samozrejme, nemôže chýbať fantastický Robert De Niro. Vzhľadom na mamutiu stopáž má Leone možnosť príbeh vyrozprávať v celej jeho komplexnosti a práve vďaka tomu ide o geniálne a strhujúce dielo.

Dlhej dĺžky sa preto nezľaknite, hneď ako sa do filmu zahryznete, tak zistíte, že v tomto prípade bola nevyhnutná. Majstrovské dielo.

Gauneri

Celovečerný debut Quentina Tarantina je skvelou gangsterkou, ktorá boduje jednoduchým, ale skvelým a dokonale funkčným príbehom, premakanými dialógmi a štedrou porciou brutality. Príbeh o tom, ako sa jedna lúpež „tak trochu“ zvrtne a všetci jej účastníci sa ocitajú v smrteľnom nebezpečenstve.

Navyše sa zdá, že medzi sebou majú zradcu. Tarantino sa už na počiatku svojej kariéry uviedol ako skvelý tvorca s citom pre napätie a vynikajúce vedenie hercov.

Kasíno

Opäť sa nám na scénu vracia Martin Scorsese a opäť si na pomoc zavolal osvedčených hercov z Mafiánov, konkrétne Roberta De Nira a Joea Pesciho. Príbeh rozpráva o bývalom hazardnom hráčovi Samovi, ktorého mafiánsky gang dosadí na pozíciu šéfa veľkého kasína.

Všetko sa však skomplikuje, keď na scénu dorazí profesionálna podvodníčka Ginger McKenna. Fanúšikovia gangsteriek sa dlhé roky zvyknú dohadovať, či je lepším filmom Kasíno alebo Mafiáni. Obe snímky sú podľa nás geniálne, takže bude záležať len na vás, ktorej dáte prednosť.

Americký gangster

V roku 2007 sa rozhodol do žánru gangsteriek prispieť aj kultový Ridley Scott a vyšlo to na jednotku. Príbeh Franka Lucasa, ktorý využije dopyt po drogách a postaví si na nich biznis, je plný brutality, skvelých postáv a výborných hereckých výkonov.

Denzel Washington v hlavnej úlohe je bezchybný, rovnako ako napríklad Josh Brolin, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor či Ruby Dee, ktorá si odniesla aj nomináciu na Oscara. Celkovo sa filmu podarilo ukoristiť ešte jednu nomináciu, a to za výpravu.

Cesta do zatratenia

Veľká štýlovka. Príbeh nájomného vraha, ktorý z ničoho nič sám stratí rodinu a ocitá sa sám proti všetkým, len so svojím malým synom po boku. Režisérovi Samovi Mendesovi sa výborne podarilo vykresliť atmosféru doby hospodárskej krízy, vystavať silný a emotívny príbeh a natočiť ho audiovizuálne strhujúco. Film si odniesol 6 nominácií na Oscara a premenil tú za najlepšiu kameru.

Carlitova cesta

Opäť režisér Brian De Palma a opäť Al Pacino v hlavnej úlohe. Carlito Brigante sa práve vracia z väzenia a je rozhodnutý nechať za sebou svoju kriminálnu minulosť.

Čoskoro však pochopí, že to nebude také jednoduché. De Palma sa znovu predviedol ako maximálne zručný režisér a jeho film je drsný, výborne napísaný a herecky bezchybný. Tentokrát mu však nechýba ani istá melancholická atmosféra, ktorá mu dodáva svojskú, takmer až poetickú kvalitu.

Skrytá identita

Článok zakončíme opäť starým známym Martinom Scorsesem a jeho Skrytou identitou, za ktorú si konečne odniesol svojho prvého režisérskeho Oscara. Jeho film okrem toho získal sošky aj v kategóriách najlepší film, najlepší adaptovaný scenár a najlepší strih.

Príbeh rozpráva o policajtovi Billym Costiganovi, ktorý má za úlohu infiltrovať sa do skupiny blízko mafiánskeho bossa Costella. Náročná misia sa však, samozrejme, začne komplikovať.

Zdroj: Warner Bros.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Umelec ilustruje naše najhlbšie obavy: Nájdeš tam tú svoju?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME