Vkus je naozaj rozdielny. A pokiaľ sa bavíme o umení, tak to platí obzvlášť. Čo sa páči jednému, nemusí sa páčiť druhému, a naopak. Už pred nejakým časom sme ti na EMEFKA priniesli článok o filmoch, ktoré kritika zvozila pod čiernu zem, avšak diváci s nimi radikálne nesúhlasili. V tomto článku sa pozrieme na ďalších 10 podobných snímok.
1. Bright
Neobvyklá fantasy kriminálka Bright vznikla pod režisérskou taktovkou Davida Ayera. Zaviedla nás do alternatívneho sveta, v ktorom žijú bok po boku ľudia a najrôznejšie fantasy bytosti. Ich spolunažívanie ale nie je bezproblémové. Hlavnými hrdinami sú policajt Daryl (Will Smith) a jeho parťák Nick (Joel Edgerton), ktorý je ork. Premisa znela poriadne lákavo, ale film u kritikov príliš nehviezdil.
Na Rotten Tomatoes má len 27 % pozitívnych recenzií. Recenzenti filmu vyčítali neukočírovanosť, generickú akciu a nedostatočné rozpracovanie motívov. Naproti tomu diváci boli viac než spokojní, o čom svedčí ich 83 %, ktoré filmu na RT udelili. Podľa nich išlo o svižnú a originálnu zábavu so skvelými hercami.
2. Pád anjela
Akčný triler Pád anjela natočil Ric Roman Waugh. Ide o tretí diel série, ktorému predchádzali snímky Pád Bieleho domu a Pád Londýna. Opäť sa na scéne objavuje agent tajnej služby Mike Banning (Gerard Butler), ktorý tentokrát bude musieť očistiť svoje meno. Snímka u kritikov príliš nepochodila.
Na RT si od nich vyslúžila len 38 % pozitívnych recenzií. Podľa nich ide o ničím zaujímavý akčňák, ktorý nie je ani príliš napínavý, ani zábavný. Diváci ale hlásili veľkú spokojnosť a filmu vystavili hodnotenie parádnych 93 %. Tvrdili, že Pád anjela pokračuje v tradícii svojich predchodcov a ide o výborne obsadený a skvele natočený kúsok.
3. Collateral Beauty
Dojemná dráma Collateral Beauty od Davida Frankela rozpráva príbeh Howarda (Will Smith), ktorý sa spamätáva z hroznej tragickej udalosti. Jeho priatelia sa mu ale pokúsia pomôcť vyrovnať sa s krutosťou osudu. Snímka si od kritikov odniesla skôr negatívne recenzie a na RT pri nej svieti rating 14 % pozitívnych recenzií.
Filmu bola vyčítaná prílišná sentimentalita, mizerný scenár a morálna odpudivosť, ktorú maskuje za srdcervúce a dojemné rozprávanie. Návštevníci kín však boli viac-menej spokojní, o čom svedčí aj ich hodnotenie 64 %. Dostali vraj dobre natočenú a herecky skvelú drámu, ktorá im dokázala zabrnkať na city.
4. Štyri izby
Snímka Štyri izby sa skladá zo štyroch poviedok, ktoré natočili režiséri Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez a Quentin Tarantino. V centre všetkých štyroch príbehov je zamestnanec hotela Ted (Tim Roth), ktorý prežíva jednu šialenú epizódu za druhou. Film rozhodne nie je zlý, aj keď určite trpí určitou nevyváženosťou.
Recenzenti mu ale nevedeli prísť na meno a na RT sa vyškriabal len na chabých 13 % pozitívnych recenzií. Podľa nich má síce film občas štýl a dobré nápady, ale ako celok je nudný a nezaujímavý. Diváci však boli ústretovejší a filmu na RT udelili 69 %. Chválili sa najmä poviedky od Rodrigueza a Tarantina. A treba povedať, že práve tie sú rozhodne najlepšie (zvyšné dve sú, naopak, úplne mizerné).
5. Nikdy to nevzdávaj
Romantickú hudobnú drámu Nikdy to nevzdávaj natočil Sean McNamara. Hlavnou hrdinkou je Terri Fletcher (Hilary Duff), ktorá má nesmierny spevácky talent. Jej otec však nechce o tom, že by sa jeho dcéra venovala hudbe, ani počuť. Terri sa ale napriek tomu rozhodne stráviť leto na hudobnej akadémii, kde sa zoznámi s novými priateľmi a prvou veľkou láskou.
No, čo povedať? Film už na prvý pohľad pôsobí ako klasická tínedžerská limonáda o tom, že ísť za svojím snom sa vždy vyplatí. Kritici jej vyčítali nenápaditosť a schematickosť a na RT má od nich len 15 % pozitívnych recenzií. Návštevníci kín ale boli spokojní, o čom svedčí aj ich 71 %. Podľa nich ide o svižný a dobre obsadený film s príjemnou feel-good atmosférou.
6. Život Davida Galea
Kriminálka Život Davida Galea vznikla pod režijným dohľadom Alana Parkera a rozpráva príbeh profesora filozofie Davida Galea (Kevin Spacey), ktorý je bojovníkom proti trestu smrti. Lenže potom je sám odsúdený za znásilnenie a vraždu na elektrické kreslo. Nemieni sa však vzdať.
Snímka sa síce na niektorých festivaloch dočkala pozitívneho prijatia, ale americkým kritikom sa príliš nepáčila. Na RT má len 19 % pozitívnych recenzií. Scenár je podľa nich nedotiahnutý, patetický a záver bol vraj úplne hrozný. Diváci s takýmto odsúdením nesúhlasili a film od nich získal pekných 81 %. Život Davida Galea bol v ich očiach skvelý, emocionálne silný a herecky absolútne perfektný film.
7. Najväčší showman
Muzikál Najväčší showman natočil Michael Gracey a inšpiráciu si vzal zo života P. T. Barnuma (vo filme Hugh Jackman), ktorý sa po strate zamestnania rozhodne založiť cirkus, aký svet ešte nevidel. Bude ale musieť čeliť mnohým predsudkom. Snímka sa v kinách stretla s úspechom, hoci kritici príliš spokojní neboli.
V tomto prípade síce nemožno hovoriť o nejakej veľkej nenávisti, avšak rating 56 % pozitívnych recenzií na RT hovorí za všetko. Najväčší showman bol skrátka podľa recenzentov priemerným a šablónovitým muzikálom. Diváci ale boli nadšení a film ohodnotili ratingom 86 %. Dostali vraj skvelý muzikál s chytľavými piesňami a pozitívnym posolstvom.
8. Blíženec
Akčné sci-fi Blíženec od Anga Leeho sa točí okolo nájomného vraha Henryho Brogana (Will Smith), ktorý sa zapletie do nebezpečnej hry. Jeho zamestnávateľ sa ho tak rozhodne nechať zlikvidovať. A po krku mu pôjde jeho presný dvojník.
Blíženec si odniesol skôr znechutené recenzie (na RT má 26 %), ktoré mu vyčítali slabučký príbeh a rutinnú akciu. Diváci sa ale príliš nesťažovali a filmu napálili 83 %. Išlo podľa nich o skvele natočený akčňák, ktorému nechýbalo napätie a super vizuál.
9. Justice League
Komiksovka Justice League od Zacka Snydera to mala ťažké. Spájali sa s ňou vysoké očakávania, ale vznikala ťažko, komplikovane a režiséra počas nakrúcania zasiahla veľká osobná tragédia (samovražda jeho dcéry). Od projektu tak odstúpil a film dokončil Joss Whedon.
Tímovka Batmana (Ben Affleck), Wonder Woman (Gal Gadot), Aquamana (Jason Momoa), Cyborga (Ray Fisher), Flasha (Ezra Miller) a Supermana (Henry Cavill), ktorí bojujú proti mimozemským vojskám Steppenwolfa (Ciarán Hinds), bola finančným sklamaním a kriticky priam vybuchla.
Na RT má smutných 40 % pozitívnych recenzií. Kritici jej vyčítali nekonzistentný tón, slabé postavy a miestami mizerné triky. Diváci však hlásili spokojnosť a filmu na RT nasolili 71 %. Chválili najmä humor, postavy a akciu. Faktom je, že výsledok sa veľmi vzdialil od pôvodnej Snyderovej vízie. Tej sme sa napokon dočkali tento rok, keď mala premiéru Zack Snyder’s Justice League.
10. Bad Boys 2
Pokračovanie úspešnej komédie Bad Boys natočil opäť Michael Bay. V hlavnej úlohe sa opäť predstavila podarená dvojica detektívov Mike Lowrey (Will Smith) a Marcus Burnett (Martin Lawrence). Ich protihráčom bol tentokrát drogový boss Tapia (Jordi Mollà). Kritici snímku vôbec nešetrili a na RT má len 23 % pozitívnych recenzií.
Bad Boys 2 je vraj len bezduchá prehliadka explózií a tupej akcie, ktorá nemá ani poriadny humor, ani napätie. Divákom sa ale film viac než páčil a udelili mu hodnotenie 78 %. Podľa nich si dvojka drží kvalitu jednotky, stále dokáže baviť a ohúriť megalomanskou akciou.
Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu