Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

Filmový vkus je naozaj rôznorodý, o tom niet pochýb. Platí to, pravdaže, aj pre kritikov aj divákov. Presvedčiť si sa o tom mohol aj v našich článkoch, v ktorých sme ti priniesli výber filmov, ktoré recenzenti vychválili do nebies, ale divákom sa príliš nepáčili (prvý tu, druhý tu, tretí tu).

Samozrejme, máme aj opačné prípady, keď kritici nejaký film strhali pod čiernu zem, ale diváci boli voči nemu omnoho ústretovejší. V tomto článku sa pozrieme na 10 podobných prípadov.

1. Venom

Komiksovka Venom vznikla pod režijným dohľadom Rubena Fleischera a predstavila nám origin známeho Spider-Manovho záporáka. Toho si strihol Tom Hardy. Vo vedľajších úlohách sme sa potom dočkali takých skvelých hercov, ako Michelle Williams, Riz Ahmed či Woody Harrelson.

Ani to však filmu príliš nepomohlo a kritici ho totálne odpísali ako nepodarenú a po všetkých stránkach slabú komiksovku. Na stránke Rotten TomatoesVenom len 30 % pozitívnych recenzií. Diváci však mali iný názor, o čom svedčí ich 81 %. Podľa nich bol Venom zábavnou a svižnou popcornovkou so sympatickými hercami a veľkým stupňom zábavnosti.

2. Rambo: Posledná krv

Príliš veľa vody nenamútil ani kultový hrdina John Rambo vo svojom piatom filme s názvom Rambo: Posledná krv. Ten zrežíroval Adrian Grunberg a do hlavnej úlohy sa vrátil legendárny Sylvester Stallone. Príbeh sa točí okolo toho, že sa John Rambo musí zase vrátiť do akcie a tentokrát zachrániť mladé dievča z osídiel mexického kartelu.

Na RT si snímka od kritikov odniesla len chabých 26 % pozitívnych recenzií s tým, že ide o nudnú a samoúčelne násilnú exhibíciu, ktorá sa radí k tým najhorším dielom série. Diváci sa ale v kinách bavili, o čom svedčí aj ich 82 % na RT. Posledná krv podľa nich nijako výrazne negatívne nevybočuje zo štandardu série, ponúka výborné akčné scény, ako aj solídnu porciu zábavy.

3. Warcraft: Prvý stret

Filmová adaptácia kultovej fantasy videohry Warcraft bola mimoriadne očakávaná, hoci vysoké nároky ostali nenaplnené. Aspoň teda podľa kritikov (ale aj tržieb). Warcraft: Prvý stret režíroval schopný Duncan Jones a zaviedol nás v ňom do kráľovstva Azeroth. V ňom rasa ľudí bojuje s orkami, ale okolnosti ich prinútia, aby zakopali vojnovú sekeru a spojili sa proti novému nepriateľovi.

Kritici Warcraft odstrelili (28 % na RT) so slovami, že film má síce pekné triky, ale po príbehovej stránke je slabý a celkovo nezanechá príliš silný dojem. Diváci síce tiež neboli jednoznačne nadšení, ale boli rozhodne spokojnejší než kritici. Filmu na RT udelili 76 %. V ich komentároch nájdeme tvrdenia, že ide o adaptáciu, ktorá je verná pôvodnej videohre a ktorej sa podarilo preniesť jej atmosféru na plátno viac než dobre.

4. Americký zločin

Drsnú drámu Americký zločin natočil Tommy O’Haver a rozpovedal v nej šokujúci skutočný príbeh Sylvie Likens (Elliot Page). Tú rodičia spolu s jej sestrou (Hayley McFarland) nechali na istý čas u vdovy Gertrudy Baniszewski (Catherine Keener). Tá sa ponúkla, že sa o dievčatá postará, hoci sama mala sedem detí. Veľmi rýchlo začala Sylviu týrať a mučiť. Šokujúce je, že dievčaťu nikto nepomohol a týrania sa zúčastňovali aj Baniszewskej deti.

Silný príbeh sa podľa nás podarilo sfilmovať veľmi dobre, ale kritici si to nemysleli. Na RT má snímka len 38 % pozitívnych recenzií. Filmu vyčítali nedostatočne prekreslený charakter Sylvie a mizernú réžiu. Diváci ale boli oveľa spokojnejší, o čom svedčí ich hodnotenie 74 %. Podľa nich išlo o herecky perfektnú, mrazivú a desivú drámu, ktorá s nimi dokázala emocionálne zamávať.

5. Armageddon

Katastrofický epos Armageddon natočil Michael Bay. Príbeh sa točí okolo hrozby v podobe obrovského asteroidu, ktorý môže naraziť do Zeme. Do vesmíru je tak vyslaná skupina mužov na čele s Harrym S. Stamperom (Bruce Willis). Ich úlohou je do asteroidu umiestniť nálože a odpáliť ich. Armageddon sa u divákov tešil (a stále teší) pomerne veľkej popularite.

Na RT mu dali hodnotenie 73 %. Vyzdvihovali na ňom výborných hercov, parádnu technickú stránku a silné emócie. Kritici však mali iný názor, o čom svedčí aj ich 38 % na RT. Vyjadrili sa, že ide o extrémne patetický a scenáristicky tupý blockbuster, ktorý pod efektnou pozlátkou nič neskrýva.

6. Hook

Zaujímavú fantasy Hook natočil hviezdny Steven Spielberg a jeho hlavným hrdinom je úspešný právnik Peter Banning (Robin Williams). Ten sa ale jedného dňa dozvie šokujúcu pravdu, na ktorú už dávno zabudol: v skutočnosti je legendárnym Peterom Panom. Opäť sa teda vydáva do Krajiny-Nekrajiny s cieľom čeliť obávanému kapitánovi Hookovi (Dustin Hoffman). Snímka ponúkla pozoruhodný náhľad na klasický príbeh Petera Pana a svojho času išlo aj o finančný úspech.

Kritici ale nad filmom krčili nosom. Na RT má len 29 % pozitívnych recenzií s tým, že ide o príliš sentimentálny kúsok, ktorý nedosahuje kvalít, na aké sme pri Spielbergovi zvyknutí. Diváci si však snímku zamilovali a dali jej hodnotenie 76 %. Dnes sa u nich teší kultovému statusu.

7. Ja som Sam

Dráma Ja som Sam od Jessie Nelson bola priamym útokom na divácke slzné kanáliky. Príbeh sa točí okolo Sama Dawsona (Sean Penn), ktorý sa s láskou stará o svoju dcéru Lucy (Dakota Fanning). Jeho mentálny vývoj sa však zastavil na úrovni malého dieťaťa. Podľa sociálnych služieb sa o dieťa nemôže ďalej starať a hrozí, že bude od svojej dcérky odlúčený.

Sean Penn si síce za svoj výkon odniesol nomináciu na Oscara, ale kritici z filmu nadšení neboli (35 % na RT). Vyčítali mu, že je až príliš patetický a divákov citovo vydiera. Diváci sa ale dojať nechali radi, o čom svedčí ich 86 % na RT. Film popísali ako silný a dojemný.

8. Kráľ Artuš: Legenda o meči

Fantasy Kráľ Artuš: Legenda o meči natočil Guy Ritchie a v Spojených štátoch sa tomuto modernému pohľadu na artušovskú legendu dostalo naozaj zničujúcich recenzií. V takej Európe či vo zvyšku sveta ale Ritchieho film u kritikov pochodil veľmi dobre. Faktom ale ostáva, že na RT svieti len chabých 30 % pozitívnych recenzií.

Podľa amerických recenzentov je film preplácaný a voči klasickým artušovským príbehom neúctivý. Diváci ale boli spokojnejší, filmu dali 69 % s tým, že určite ide o jednu z najlepších fantasy za veľmi dlhú dobu.

9. Constantine

Príliš dobre u kritikov nepochodila ani komiksová adaptácia Constantine. Tá nám predstavila drsného exorcistu Johna Constantina (Keanu Reeves), muža zatrateného nebom, na ktorého sa už teší Satan (Peter Stormare) a jeho poskokovia. Keď ale Johna kontaktuje mladá Angela (Rachel Weisz), ktorej sestra nedávno spáchala samovraždu, otvorí sa mu cesta k vykúpeniu.

Film na RT pozbieral len 46 % pozitívnych recenzií. Kritici mu vyčítali nudné akčné scény a nenaplnenie potenciálu príbehu. Podľa nich tiež tvorcovia kopírovali úspešnejší Matrix. Diváci si ale film užili a ohodnotili ho 72 %. V kinách vraj dostali svižnú, zábavnú akciu s výbornými hercami a zaujímavým príbehom.

10. Equilibrium

Akčný sci-fi film Equilibrium od Kurta Wimmera nás zaviedol do dystopickej spoločnosti, v ktorej je zakázané cítiť emócie. Na dodržiavanie pravidiel dohliadajú klerici na čele s Johnom Prestonom (Christian Bale). Keď ale Preston jedného dňa neužije predpísanú drogu, ktorá emócie potláča, začne o svojej vernosti režimu pochybovať.

Snímka zaujala chytľavým nápadom aj solídnymi hercami (okrem Balea aj Emily Watson či Sean Bean), ale kritici nad ňou znechutene mávli rukou. Na RT má len 41 % pozitívnych recenzií. Hlavná sťažnosť smerovala k tomu, že tvorcovia proste len skopírovali motívy z rôznych iných filmov (najmä z Matrixu) či kníh (od Georgea Orwella či Raya Bradburyho). Divákom to ale neprekážalo. Snímke dali slušných 81 % s tým, že išlo o podnetný a príbehovo zaujímavý kúsok s výbornou akciou.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.