Filmový vkus divákov a kritikov sa môže, ale aj nemusí zhodovať. Našli by sme iste veľa snímok, ktoré recenzenti zvozili pod čiernu zem, ale ľuďom sa napriek tomu páčili. A rovnako je to aj naopak. Filmy, ktoré nadchli kritikov, zase nezvládli osloviť divákov. V tomto článku sa pozrieme práve na 10 takých snímok.
1. Ad Astra
Ambiciózne sci-fi Ad Astra natočil James Gray. Príbeh sa odohráva v 22. storočí, keď je astronaut Roy McBride (Brad Pitt) poverený nájsť svojho otca (Tommy Lee Jones), ktorý kedysi zmizol pri pátraní po mimozemskom živote. Film ponúkol úchvatný vizuál a aj niekoľko zaujímavo naťuknutých myšlienok.
Kritici boli z Grayovho filmu nadšení, o čom svedčí aj 83 % pozitívnych recenzií na Rotten Tomatoes. Diváci ale film neprijali a dali mu hodnotenie 40 %. Snímka bola podľa nich nudná a po príbehovej stránke banálna. Sklamala aj po finančnej stránke. Je to celkom škoda, pretože za pozretie určite stojí. Odniesla si nomináciu na Oscara za mix zvuku.
2. On the Rocks
Svojím novým filmom sa tento rok predstavila aj talentovaná Sofia Coppola. Jej dramédia On the Rocks rozpráva príbeh Laury (Rashida Jones), ktorá začne svojho manžela podozrievať z nevery. Spojí tak sily so svojím excentrickým otcom Felixom (Bill Murray) a rozhodne sa ho sledovať.
Snímka si odniesla potlesk kritikov a 86 % pozitívnych recenzií na Rotten Tomatoes. Chválili sa herci, scenár a suverénna réžia. Diváci ale neboli s recenzentmi na jednej vlne. Filmu vystavili hodnotenie 49 % a odpísali ho ako nudný a nezaujímavý.
3. It Comes at Night
Horor It Comes at Night režiséra Treya Edwarda Shultsa si za neúspech trochu mohol aj sám, keďže v traileri lákal na úplne iný film, než sme napokon dostali. Komorná hororová dráma o rodine, ktorá sa snaží prežiť uprostred lesov po tom, čo svet zachvátila neznáma katastrofa, bola kritikmi vyzdvihovaná ako mrazivé, atmosférické majstrovské dielo.
Na Rotten Tomatoes snímka získala 87 % pozitívnych recenzií, ale divácke hodnotenie je oveľa nižšie – 44 %. Návštevníci kín sa sťažovali, že film je príliš pomalý, nudný a málo strašidelný.
4. Buchty a klobásy
Bláznivý animák pre dospelých Buchty a klobásy vznikol pod režisérskou taktovkou Conrada Vernona a Grega Tiernana. Skupina potravín v supermarkete vo filme zistí šokujúcu pravdu o tom, že po zakúpení ľuďmi ich nečaká žiadny raj, ale brutálne skonzumovanie.
Postavám v tejto šialenosti prepožičalo hlasy mnoho skvelých hercov (Seth Rogen, Jonah Hill, Kristen Wiig, Edward Norton či Salma Hayek), ale ani to nestačilo na to, aby si film diváci obľúbili. Na Rotten Tomatoes má od nich len priemerné hodnotenie 50 %. Film odpísali ako nevtipnú hlúposť. Kritici sa ale dobre bavili a odmenili film 83 % podielom pozitívnych recenzií.
5. Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky
Na štvrtý diel Indianu Jonesa s podtitulom Kráľovstvo krištáľovej lebky fanúšikovia čakali poriadne dlho. Napokon ale Steven Spielberg našiel scenár, ktorý sa mu páčil, a do hlavnej úlohy sa vrátil aj Harrison Ford. Indiana Jones vo filme pátra po legendárnej Krištáľovej lebke, o ktorú ale majú záujem aj sovietski agenti.
Recenzenti boli s filmom relatívne spokojní, na Rotten Tomatoes má 78 % pozitívnych recenzií. Podľa nich ide o slušnú dobrodružnú jazdu, ktorá pobaví a predchádzajúcim dielom žiadnu hanbu nerobí. S tým ale nesúhlasili fanúšikovia, pre ktorých išlo o veľké sklamanie, čo sa odrazilo aj na ich hodnotení – 54 %. Nepáčil sa im scenár, akčné scény boli podľa nich nuda a celkovo sa štvorka vraj na prvé tri diely ani náhodou nechytala.
6. Star Wars: Poslední Jediovia
Druhý diel novej trilógie Star Wars s podtitulom Poslední Jediovia nesmie v podobnom článku chýbať. Kým predchádzajúca epizóda Sila sa prebúdza uspokojila divákov aj kritikov, v prípade Posledných Jediov to tak rozhodne nebolo. Kritici film Riana Johnsona vynášali do nebies a chválili jeho podvracanie pravidiel daného sveta či progresívne narábanie s postavami.
Diváci však práve preto nedokázali film vystáť. Podľa nich zničil nielen predchádzajúci film, ale aj Star Wars ako také a celý milovaný svet obrátil úplne na hlavu. Takže kým kritici nadelili snímke 90 % pozitívnych recenzií, divácke hodnotenie sa zastavilo na chladnom čísle 42 %.
7. Ave, Caesar!
Komédia Ave, Caesar! vznikla v réžii kultových bratov Coenovcov, ktorí sa v nej pozreli do zlatej éry Hollywoodu. Príbeh sa odohráva počas jedného dňa a sleduje prácu Eddieho Mannixa (Josh Brolin), ktorý pre štúdiá rieši tie najkomplikovanejšie problémy. Recenzenti chválili dokonalý kasting, premyslený scenár a najrôznejšie drobné detaily.
Ide podľa nich o krásny milostný list danej hollywoodskej ére. Na Rotten Tomatoes má film od nich 85 % pozitívnych recenzií. Diváci však ich nadšenie nezdieľali. Podľa nich bol Ave, Caesar! nudný a zmätený film, v ktorom skvelí herci nemali čo hrať, príbeh nestál za nič a humor nefungoval. Ich celkové hodnotenie filmu bolo otrávených 44 %.
8. King Kong
Pre Petera Jacksona bol remake King Konga srdcovou záležitosťou. Hneď po dokončení prác na trilógii Pán prsteňov sa teda na tento projekt s elánom vrhol. Príbeh obrovského opičiaka, ktorého skupina filmárov dovedie do civilizácie, sa stretol s nadšením kritikov.
Tí mu na Rotten Tomatoes dali 84 % pozitívnych recenzií. Podľa nich išlo o výborne natočené dobrodružstvo so skvelými efektmi a citlivo napísaným scenárom, ktorý ostal verný klasickému originálu z roku 1933. Diváci však snímke nadelili len priemerných 50 %. Pochválili síce vizuálne efekty, ale kritizovali ich nadužívanie a sťažovali sa aj na dĺžku a celkovú nudu.
9. Never Rarely Sometimes Always
Nezávislú drámu Never Rarely Sometimes Always od Elizy Hittman si možno nevidel, ale zmienku si rozhodne zaslúži. Ide totiž o jeden z najchválenejších filmov tohto roku. Príbeh sa točí okolo 17-ročnej Autumn (Sidney Flanigan), ktorá má problémy v škole aj v rodine, a akoby toho nebolo málo, zistí, že je tehotná. Rozhodne sa podstúpiť potrat, a tak sa vydá do New Yorku.
Snímka si odniesla nadšené recenzie a 99 % pozitívnych kritík na Rotten Tomatoes. Chválili spôsob, akým režisérka uchopila citlivú tému, náznakovosť a silné emócie. Film ale narazil na odpor divákov, ktorí mu udelili len chabých 20 %. Podľa nich ide o nudnú snímku bez poriadneho príbehu, ktorá nudí a nedokáže vzbudiť emócie.
10. My
Režisér Jordan Peele v roku 2017 slávil úspech so svojou hororovou satirou Uteč. Tlieskali mu vtedy diváci aj kritici a Peele si odniesol sošku Oscara za najlepší originálny scenár. S jeho ďalším filmom sa tak celkom prirodzene spájali veľké očakávania. Dokázal ich hororom My naplniť? Ako sa to vezme. Príbeh rodiny, na ktorú zaútočia jej identickí dvojníci, kritikov opäť nadchol.
Na Rotten Tomatoes má snímka 93 % pozitívnych recenzií. Tie vyzdvihovali herecké výkony, mrazivú atmosféru, humor a bohatý myšlienkový podtext. Diváci ale takí spokojní tentokrát neboli. Filmu nadelili len 59 % a zhodli sa, že oproti Uteč ide o krok späť. Príbeh mal podľa nich viacero logických dier, celý film sa vliekol a záverečný twist bol zbytočný a navyše ani nedával zmysel.