Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

O tom, že vkus divákov a kritikov nemusí byť nutne na jednej vlne, si sa mohol presvedčiť už v našom minulom článku. V tomto pokračovaní ti prinášame ďalších 10 výborných snímok, ktoré pozbierali solídne, prípadne až nadšené recenzie, ale divákom sa príliš nepáčili.

1. Čarodejnica

Výborný historický horor Čarodejnica od Roberta Eggersa o rodine, ktorú začnú na farme v blízkosti lesa terorizovať temné sily, filmových divákov poriadne polarizoval. Ľudia, ktorí chceli lacnú hororovú zábavku plnú krvi a ľakačiek, ostali sklamaní.

Na svoje si ale prišli milovníci hustej atmosféry a pomaly budovaného znepokojenia. Kritici boli z Eggersovho filmu nadšení, o čom svedčí aj 90 % pozitívnych recenzií na Rotten Tomatoes. Diváci však filmu udelili len priemerných 59 %. Film väčšina označila ako nudný, pomalý, málo strašidelný a nezmyselný.

2. Pod kožou

Pozoruhodné sci-fi Pod kožou od Jonathana Glazera rozpráva o krásnej, mladej mimozemšťanke (Scarlett Johansson), ktorá pomocou svojich ženských predností zvádza mužov a následne ich zabíja. Postupne ale začne pociťovať k svojim obetiam súcit. Pod kožou je veľmi pomalý, hypnotický a vizuálne pôsobivý kúsok, ktorý ale väčšina divákov neprijala.

V tomto prípade sa tomu však nemôžeme príliš diviť, keďže ide o dosť vyhranenú snímku. Recenzenti jej na Rotten Tomatoes udelili 85 % pozitívnych recenzií, ale diváci jej dali len 55 %.

3. Captain Marvel

Marvelovky väčšinou slávia veľké úspechy u divákov aj kritikov. Sú tak postavené. Preto je vcelku prekvapivé, že v prípade komiksovky Captain Marvel od Anny Boden a Ryana Flecka, ktorá nám ponúkla origin rovnomennej hrdinky v podaní Brie Larson, diváci skôr krčili plecami.

Kritici boli síce spokojní, o čom svedčí aj 79 % pozitívnych recenzií na Rotten Tomatoes, ale diváci filmu vyčítali slabý príbeh, nudnú ústrednú postavu a málo akcie. Podľa nich ide o najslabšiu marvelovku vôbec. Snímka od divákov získala len slabých 46 %.

4. Relic

Relic od režisérky Natalie Eriky James patril k najchválenejším hororom roku 2020. Rozprával príbeh starnúcej Edny (Robyn Nevin), ktorá sa začne správať veľmi zvláštne. Jej dcéra Kay (Emily Mortimer) a vnučka Sam (Bella Heathcote) sa o ňu teda musia starať, ale stav starej panej sa stále zhoršuje.

Kritici chválili výbornú atmosféru, pomaly budované napätie a výborných hercov. Snímka si od nich odniesla 91 % pozitívnych recenzií. Diváci ale takí spokojní neboli, o čom svedčí aj ich nenadšených 49 %. Podľa nich bol Relic nudný, nezaujímavý a nestrašidelný film.

5. Spy Kids

Prvý diel rodinnej sci-fi zábavy Spy Kids, ktorý natočil Robert Rodriguez, sa stretol s nadšeným prijatím kritikov. Na Rotten Tomatoes má toto dobrodružstvo 93 % pozitívnych recenzií. Film sa točil okolo špičkových špiónov Gregoria (Antonio Banderas) a Ingrid (Carla Gugino) a ich detí Carmen (Alexa PenaVega) a Juniho (Daryl Sabara).

Tí si museli poradiť s mocným záporákom a zachrániť svet. Kritici chválili energickosť, humor a celkovo výbornú technickú stránku filmu. Divácke skóre je však o dosť slabšie – 43 %. Podľa nich bol film plný dier, príbeh bol hlúpy a vizuálne triky mizerné. Skrátka poriadna nuda.

6. Oklamaný

Sofia Coppola patrí medzi uznávané a nadané režisérky. Jej snímka Oklamaný sa odohráva počas americkej občianskej vojny. Život v dievčenskej škole naruší príchod zraneného vojaka Johna McBurneyho (Colin Farrell), ktorý patrí k nepriateľom. Napriek tomu sa ho však ujmú a vyliečia ho. Jeho prítomnosť ale začne v ženách prebúdzať potláčané emócie.

Coppola filmom slávila úspech na festivaloch (z Cannes si odniesla ocenenie pre najlepšiu réžiu a nomináciu na Zlatú palmu) aj u kritikov. Na Rotten Tomatoes má film 79 % pozitívnych recenzií. Kritici chválili hlavne skvelé herecké výkony, atmosféru a s citom napísaný scenár. Diváci s tým ale nesúhlasili, o čom svedčí aj ich hodnotenie – 48 %. Film bol podľa nich nezaujímavý, nudný, príliš pomalý a bez akejkoľvek pointy.

7. Debbina 8

Debbina 8 je ženský spin-off populárnej heist komédie Dannyho jedenástka. V tomto prípade musí dať známa zlodejka Debbie (Sandra Bullock) dohromady tím podobných žien a pokúsiť sa ukradnúť vzácne diamanty. Snímka Garyho Rossa bola kritikmi prijatá relatívne priaznivo, na Rotten Tomatoes má od nich 69 % pozitívnych recenzií.

Recenzenti síce filmu vytkli, že oproti Dannyho jedenástke nie je až taký dotiahnutý, ale celkovo uznali, že ide o skvelú zábavu. Filmoví diváci však snímke udelili 45 % s tým, že išlo o nudný a nevtipný zážitok. Podľa nich sa Debbina 8 na Dannyho jedenástku (a pokračovania) skrátka vôbec nechytá.

8. High Life

Sci-fi dráma High Life od rešpektovanej artovej režisérky Claire Denis je divácky extrémne nevďačný film. Príbeh niekoľkých trestancov, ktorí si odpykávajú svoje tresty na kozmickej lodi uprostred vesmíru, je rozprávaný pomaly, kladie dôraz na psychológiu a rozoberá rôzne filozofické otázky.

Recenzenti film chválili za premýšľavý scenár, atmosféru či hercov (Robert Pattinson, Juliette Binoche či Mia Goth) a na Rotten Tomatoes mu nasolili pekných 82 %. Diváci mu ale vystavili len 41 %. Podľa nich ide o stratu času, ktorá je mizerné natočená, nudná a nezaujímavá.

9. Blokoti

Bláznivú komédiu Blokoti režírovala Kay Cannon. Príbeh sa točí okolo niekoľkých študentiek a ich rodičov. Dievčatá sa pripravujú na maturitnú oslavu, na ktorej sa chystajú prísť o panenstvo. Keď sa o tom ale náhodou dozvedia ich rodičia (John Cena, Leslie Mann a Ike Barinholtz), rozhodnú sa tomu za každú cenu zabrániť.

Kritici vyzdvihovali kvalitne napísaný scenár, ktorý obsahoval niekoľko pozoruhodných presahov, výborných hercov a fungujúci humor. Na Rotten Tomatoes si od nich film odniesol 84 % pozitívnych recenzií. Divácke skóre sa ale ustálilo na zúfalo priemerných 50 %. Podľa nich ide o bežnú uletenú komédiu, ktorá ale nie je bohvieako vtipná, a jej postavy sú skôr na facku.

10. Záhada Blair Witch

Záhada Blair Witch nepochybne patrí do hororovej histórie a dnes patrí k overeným klasikám. Faktom ale je, že ľudia tento film buď milujú, alebo nenávidia. Zdá sa, že iná cesta neexistuje. Film o troch študentoch (Heather Donahue, Michael Williams a Joshua Leonard), ktorí v lesoch v blízkosti mestečka Burktittsville nakrúcajú školský dokument o čarodejniciach, sprevádzala famózna marketingová kampaň. Tá ľudí dokonale zmystifikovala a vyvolala dojem, že sa v kinách dívajú na záznam skutočne nezvestných študentov.

Film kritici označili ako jeden z najdesivejších hororov všetkých čias a na Rotten Tomatoes od nich má 86 % pozitívnych recenzií. Ako sme ale spomenuli, diváci boli vo svojich záveroch rezervovanejší. Hoci má Záhada Blair Witch svojich oddaných fanúšikov, divácky priemer na RT je len chladných 56 %. Ľuďom nesadla found footage forma, hrdinovia boli podľa nich otravní a viacerí sa tiež sťažovali na celkovo malú strašidelnosť.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.