Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav
Zdroj: ©Touchstone Pictures / MovieStillsDB

10 filmov, ktoré mali parádne trailery, ale napokon sklamali (2. časť)

Trailery filmov, ktoré nalákali do kín davy divákov. A napokon odchádzali sklamaní.

Zostrihať kvalitnú ukážku je v prípade propagácie filmu kľúčové. Trailery nám zároveň môžu napovedať, aký film vlastne môžeme v kinách čakať. Odhadovať ale na základe nich kvalitu je veľmi ošemetné.

Mnoho mizerných či priemerných filmov má totiž výborné ukážky, ktoré síce nemajú problém prilákať do kina, ale o to väčšie je potom sklamanie. V tomto článku sme sa pozreli na 10 filmov, ktoré sa mohli pochváliť parádnymi trailermi, ale mnohých divákov a kritikov sklamali.

1. Očista

Dystopický horor Očista od Jamesa DeMonaca lákal na celkom originálnu premisu. Totalitná vláda Spojených štátov sa rozhodla vyriešiť vysokú kriminalitu tak, že jednu noc v roku povolila akýkoľvek zločin. Vrátane vraždy. V traileri tvorcovia nadhodili viacero sympatických nápadov, spojených s poctivým mrazením (psychopati v maskách).

Tešili sme sa na kvalitnú žánrovku a… ostali sme viac-menej sklamaní. Tvorcovia totiž natočili vlastne tuctový a ničím zaujímavý home invasion, pričom zaujímavá ústredná téma ostala len ako kulisa. Napriek tomu ale išlo o finančný úspech, ktorý DeMonacovi umožnil priviesť na plátna kín ďalšie štyri diely a televízny seriál.

2. Žena v okne

Ženu v okne natočil oceňovaný Joe Wright a projekt mal všetky predpoklady na to, aby z neho vyliezol skvelý film. Kvalitný kasting (Amy Adams, Gary Oldman či Julianne Moore), silná knižná predloha a skúsený režisér. Nehovoriac už o sľubnom hitchcockovskom námete, keď sa žena z okna svojho bytu stane svedkom zločinu, ale nikto jej nedôveruje.

Karty boli teda rozdané dobre. Čo by sa mohlo pokaziť? No, ako sa ukázalo, takmer všetko. Záver sa po testovacích projekciách pretáčal, a hoci pôvodne mal film zamieriť do kín, nakoniec bol odprataný na Netflix. Toto všetko značilo, že niečo nie je v poriadku. Snímka samotná bola nedotiahnutá, zmätená a vlastne dosť nudná. Nečudo, že si odniesla skôr negatívne recenzie a získala aj päť nominácií na Zlatú malinu.

3. 451 stupňov Fahrenheita

Filmy a seriály z dielne HBO sú väčšinou výrazne kvalitné, ale aj majster tesár sa niekedy utne. Žiarivým príkladom je nová adaptácia kultového románu 451 stupňov Fahrenheita od Raya Bradburyho. O tú sa postaral Ramin Bahrani. Dočkali sme sa aj kvalitných trailerov, z ktorých sa zdalo, že tvorcom sa podarilo známy príbeh aktualizovať aj pre súčasných divákov.

Dystopická vízia sveta, v ktorom sa systematicky ničia knihy a čítanie je zakázané, má stále potenciál. Okrem toho tu boli aj kvalitní herci na čele s Michaelom B. Jordanom, Michaelom Shannonom či Sofiou Boutella. Film samotný bol ale nudný a matný a asi jediným pozitívnym prvkom na ňom bol výkon Michaela Shannona. Snímka si odniesla chladné recenzie, hoci prekvapivo získala aj päť nominácií na Emmy.

4. Tron: Dedičstvo

Tron: Dedičstvo natočil Joseph Kosinski a pokúsil sa v ňom nadviazať na klasické sci-fi Tron z roku 1982. Zohnal si doň kvalitných hercov ako Garrett Hedlund, Olivia Wilde, Michael Sheen či starých známych Jeffa Bridgesa a Brucea Boxleitnera. Samotný trailer potom stavil nielen na prvoplánovú nostalgiu, ale aj špičkovú audiovizuálnu stránku a náznaky toho, že príbeh sa podarí rozšíriť nejako zmysluplne.

Výsledok však v sebe mal určitú pachuť premárnenej šance. Recenzie boli skôr zmiešané, hoci po finančnej stránke išlo o slušný úspech. Aby sme filmu len nekrivdili, podľa mnohých fanúšikov ide o viac než dôstojné pokračovanie a v určitých kruhoch sa Tron: Dedičstvo teší kultovému statusu.

film, dobrý trailer, filmy, ktoré divákov sklamali, zlé filmy, Prometheus

Mohlo by ťa zaujímať:

10 filmov, ktoré mali parádne trailery, ale napokon sklamali

5. Svetová invázia

Aj akčné sci-fi Svetová invázia sa mohlo pochváliť výbornou ukážkou. Hoci tvorcovia pracovali s obohratou témou mimozemskej invázie, zdalo sa, že ju uchopili za ten správny koniec. Prítomnosť rutinéra Jonathana Liebesmana na režisérskej stoličke však bola výstražnou kontrolkou. A oprávnene.

Film totiž dopadol mizerne a nepomohli ani slušní herci ako Aaron Eckhart, Michelle Rodriguez či Michael Peña. Kritici Liebesmanovej snímke nič nedarovali a označili ju za prakticky nepozerateľnú. Pre štúdio Sony mohlo byť aspoň určitou náplasťou, že finančne nešlo o taký fail, ako by kvality naznačovali.

6. Osada

Aby sme si rozumeli, Osada od M. Night Shyamalana podľa nás nie je zlý film. Ale na základe traileru sme predsa len čakali niečo… viac. Ukážka totiž lákala na atmosférický horor, v ktorom budú dedinčania čeliť desivým monštrám, ktoré sa skrývajú v okolitých lesoch. Napokon sme v kinách ale horor skoro nedostali. Osada by sa dala zaradiť skôr do kategórie mysteriózneho trileru, alebo ešte lepšie drámy.

Pomalé tempo nesadlo každému, nelogickosti v príbehu zaboleli a záverečný twist mnohých otrávil. Opakujeme ale, že nejde o zlý film, herci (Joaquin Phoenix, Bryce Dallas Howard či William Hurt) sa snažili a atmosféra bola tiež slušná. Recenzie boli väčšinou zmiešané, finančne si ale Shyamalan pripísal úspech.

7. Halloween (2007)

Séria Halloween na tom v prvých rokoch nového tisícročia nebola ani trochu dobre. Posledný zárez Halloween: Vzkriesenie od Ricka Rosenthala dopadol katastrofálne a producentom bolo jasné, že pokračovať v tomto štýle nemôžu. Rozhodli sa teda skúsiť to inak a rozbehli prípravu remaku pôvodného filmu z roku 1978. Na režisérsku stoličku sa posadil kontroverzný Rob Zombie (veľký fanúšik ságy) a zdalo sa, že pôjde o správnu voľbu. Trailer navyše nešetril mrazivou atmosférou, efektnými strihmi a aj istou nekompromisnosťou.

Film ale za veľa nestál. Zombie síce nenatočil len prostú vykrádačku originálu a dodal aj nejaké vlastné nápady, ale nepomohlo to. Malcolm McDowell ako Dr. Loomis bol fajn, ale tam to asi aj končilo. Aj napriek negatívnym recenziám ale film dokázal zarobiť, takže štúdio dalo zelenú dvojke. Tú opäť natočil Zombie a dopadla snáď ešte horšie. Plánovaný tretí diel tak bol, našťastie, zrušený.

8. The Neon Demon

Horor The Neon Demon natočil kontroverzný Nicolas Winding Refn. Zaviedol nás v ňom do sveta módy, v ktorom sa ale úspech neodpúšťa. A žiarlivosť môže veľmi rýchlo viesť k poriadne brutálnym činom. Trailery lákali na poriadne mrazivý, vizuálne prepracovaný kúsok, ktorý nebude fungovať len ako horor, ale aj ako svojský art film.

Napokon sme síce naozaj dostali vizuálne nádherný titul, atmosféra tiež nebola zlá, ale inak šlo o dosť rozpačitý zážitok. Námet nebol využitý na sto percent a človek sa nemohol zbaviť dojmu, že film je vlastne dosť prázdny. Recenzie boli veľmi polarizované. Niektoré Refna velebili, iné úplne zatracovali. Najlepšie asi bude, ak si názor urobíš sám. Ale pre istotu radšej schlaď očakávania.

9. Sucker Punch

Fantasy akčňák Sucker Punch natočil Zack Snyder a trailery vyzerali naozaj fantasticky. Mali štýl, švih a typicky snyderovskú štylizáciu. Tešili sme sa na výborný kúsok. V kinosálach sme ale dostali len akčný maglajz bez hlavy a päty, ktorý bol síce audiovizuálnou žranicou, ale inak to bola vlastne dosť veľká nuda.

A keď sa Snyder pokúšal o vážnejšie tóny, tak zlyhával úplne. Snímka pozbierala negatívne recenzie a finančne išlo o totálny prepadák.

10. Pearl Harbor

S filmami Michaela Baya je to ťažké. Nedá sa povedať, že sú vyslovene zlé, ale všetko je v nich tak strašne prepálené, že to občas pôsobí smiešne. Vojnová dráma Pearl Harbor nie je výnimkou. Bayovo stvárnenie japonského útoku na základňu Pearl Harbor v roku 1941, ktorý znamenal vstup Spojených štátov do druhej svetovej vojny, sa mohlo pochváliť kvalitným trailerom.

Osudovosť z neho priam kvapkala. Film samotný ale bol skôr typicky bayovsky prepálený, extrémne patetický a zbytočne dlhý. Odniesol si prevažne negatívnu kritiku, hoci sa mohol pýšiť štyrmi nomináciami na Oscara, z ktorých získal sošku za strih.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.