Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára
Zdroj: ©Twentieth Century Fox / MovieStillsDB

10 filmov, ktoré mali parádne trailery, ale napokon sklamali

Výborné trailery, ale slabé filmy.

Výborný trailer ešte automaticky neznačí skvelý film. O tom sa presviedčame opakovane. Mnoho filmov, ktoré mali poriadne lákavé ukážky a sľubovali parádny zážitok, sa nakoniec zmenilo na trpké sklamanie.

V tomto článku si predstavíme 10 podobných prípadov.

1. Snehuliak

Kriminálka Snehuliak od Thomasa Alfredsona mala všetky predpoklady uspieť. Schopný režisér, výborné obsadenie na čele s Michaelom Fassbenderom, Rebeccou Ferguson či Charlotte Gainsbourg, kvalitná predloha, ako producent Martin Scorsese a lákavý trailer…

No napokon z toho bolo jedno veľké sklamanie. Trailer pritom sľuboval poriadne mrazivú, možno až hororovú kriminálku. V kinosálach nás ale čakal zmätený, nudný a predvídateľný film, v ktorom nebola ani stopa po nejakej atmosfére. Škoda.

2. Čas

Mysteriózny triler Čas od M. Night Shyamalana tiež pôsobil z ukážok pomerne zaujímavo. Ústredný nápad s tajomnou plážou, na ktorej beží čas výrazne rýchlejšie, mal potenciál. Okrem toho mal režisér k dispozícii herecké esá v podobe Vicky Krieps, Gaela Garcíu Bernala, Thomasin McKenzie, Rufusa Sewella, Elizy Scanlen či Alexa Wolffa.

A ako teda dopadol film samotný? Veľmi diskutabilne a divákov aj kritikov rozdelil na dva tábory. Jeden hovoril o výbornej žánrovke, druhý o totálne nezvládnutej snímke. My sa prikláňame skôr k sklamaným divákom. Čas má niekoľko dobrých nápadov, ako aj nespochybniteľné ambície, ale nás skrátka minul po všetkých stránkach.

3. Jednotka samovrahov

V komiksovke Jednotka samovrahov v réžii Davida Ayera sme sa na veľkom plátne stretli s najslávnejšími záporákmi z dielne DC. Vidieť sme mohli Harley Quinn (Margot Robbie), Deadshota (Will Smith), Enchantress (Cara Delevingne) či Killer Croca (Adewale Akinnuoye-Agbaje). A napokon aj Jokera (Jared Leto).

Marketingová kampaň bola fantastická a divákom ponúkala jeden skvelý trailer za druhým. Obzvlášť ukážka podfarbená nesmrteľnou piesňou Bohemian Rhapsody od Queen bola dokonalá po všetkých stránkach. Zdalo sa teda, že nás čaká veľmi originálny, štýlový a temný komiksový film so svojskou víziou.

V skutočnosti sa ale dostavilo tvrdé rozčarovanie. Iste, po finančnej stránke išlo o úspech, ale kritici filmu nič nedarovali a treba povedať, že zaslúžene. Výborný kasting ostal, viac-menej, nevyužitý, príbeh bol matný a nudný a ani s tou temnotou to nebolo také horúce.

Jednotka samovrahov sa tak zaradila medzi totálne priemerné spotrebné komiksovky, na ktoré sa zabudne ešte skôr, než dobehnú záverečné titulky. Warner Bros. sa však poučilo a na sequel The Suicide Squad: Samovražedná misia ukecalo Jamesa Gunna, ktorý doručil oveľa lepší a zábavnejší kúsok.

4. Dáma vo vode

M. Night Shyamalan v roku 2006 skúsil pokoriť kiná zaujímavo vyzerajúcou fantasy drámou Dáma vo vode. Hlavným hrdinom bol osamelý údržbár Cleveland Heep (Paul Giamatti), ktorý jedného dňa objaví v bazéne obytného komplexu Cove morskú vílu Story (Bryce Dallas Howard).

Tá uteká pred nebezpečnými nepriateľmi, ktorí začnú ohrozovať aj ľudí. Dáma vo vode vyzerala z trailerov vynikajúco. Ako originálny mix rozprávky, mysteriózneho trileru a fantasy so štipkou hororu. Asi sme neboli jediní, kto sa tešil!

Žiaľ, Shyamalan neostal nič dlžný svojej povesti a natočil film, ktorý budil veľmi veľké rozpaky. Pozbieral skôr negatívne kritiky a podľa nás celkom zaslúžene. Na druhej strane ale dokázal mnohých divákov naozaj osloviť a zaujať. Čiže opäť išlo o výrazne polarizujúcu snímku. Podľa nás ale príliš nefunguje ani ako dráma, ani ako triler a ani ako fantasy.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nerealistické a nepravdepodobné klišé, s ktorými sa stretávame vo vojnových filmoch

5. Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba

Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba od Georga Lucasa pozná snáď každý. V roku 1999 išlo o jeden z najočakávanejších filmov vôbec. Lucas sa v ňom totiž vrátil do magického sveta Star Wars a rozhodol sa divákom vyrozprávať príbeh, ktorý legendárnej trilógii zo 70. a 80. rokov predchádzal.

A asi nebudeme sami, ak povieme, že prvá epizóda bola rozhodne najhoršia z tejto prequelovej trilógie. Trailer pritom dokázal vzbudiť parádnu nostalgiu, ohromoval prepracovanými trikmi a lákal na poriadne epickú jazdu.

Tú sme síce v istom zmysle dostali, ale film ako taký mal plno problémov. Tým najväčším sa ukázal byť blbý, infantilný humor (Jar Jar Binks sa právom stal najnenávidenejšou postavou histórie). Ale aby sme len nekritizovali, hudba, triky a súboje so svetelnými mečmi boli naozaj parádne.

6. Terminator Salvation

Prvé dva diely Terminátora patria k nesmrteľnej klasike a trojka je slušná popcornovka. Preto sa od štvrtého dielu s podtitulom Salvation, ktorý režíroval McG, čakali pomerne veľké veci. Príbehovo sme sa v ňom pozreli do post-apokalyptického sveta budúcnosti, v ktorom John Connor (Christian Bale) a jeho verní bojujú proti Skynetu. Ten sa ale chystá na posledný a drvivý úder.

Nápad ukázať nám, ako by vyzeralo ľudstvo bojujúce o prežitie pod vládou Skynetu, bol výborný. V prvých troch dieloch sme o týchto udalostiach dostávali len kusé informácie a museli sme sa spoľahnúť na vlastnú fantáziu. Ale zdalo sa, že Terminator: Salvation túto tému uchopí za správny koniec. Aspoň tak nám to naznačovali kvalitné trailery, ktoré nalákali do kín mnoho ľudí.

Výsledok ale nestál za veľa. Filmu chýbala atmosféra, herci nemali čo hrať a reakcie kritikov boli viac než rezervované. A ani ďalšie diely už túto značku nedokázali pozdvihnúť z popola.

7. Prometheus

Prometheus od Ridleyho Scotta patril k filmom, na ktoré fanúšikovia netrpezlivo čakali a odrátavali dni do premiéry. Išlo totiž o prequel k slávnemu hororu Votrelec (tiež od Ridleyho Scotta), resp. k celej votreleckej sérii. Ukážka dokázala vzbudiť poriadnu nostalgiu, ale pridala aj mrazivú a temnú atmosféru. Mali sme tu aj výborných hercov na čele s Michaelom Fassbenderom, Noomi Rapace, Charlize Theron či Idrisom Elbom.

A asi sa nedá povedať, že by sa na ten film pozeralo zle. Vizuálne bol totiž fantastický. Problém bol v scenári, ktorý bol naozaj odfláknutý a mizerný. Postavy sa správali absolútne idiotsky a príbeh vlastne tiež neponúkol nič zaujímavé. Nešlo o vyslovene zlý film, ale o sklamanie určite. A sequel Votrelec: Covenant dopadol snáď ešte horšie…

8. Spider-Man 3

Prvé dva diely Spider-Mana od Sama Raimiho pozbierali veľmi spokojné recenzie aj divácke ohlasy, takže sa niet čomu diviť, že na trojku boli všetci zvedaví. O to viac, že sa v nej mal prvýkrát v hranej podobe objaviť legendárny Venom. Štúdio Sony si marketing postrážilo, a trailer tak dokázal poriadne nalákať. Mnohí si od filmu sľubovali poriadne epické zavŕšenie trilógie.

Po premiére sa ale ukázalo, že Raimi sa až príliš odtrhol z reťaze. Evidentne mu do práce takmer nikto nekecal, takže si mohol robiť, čo chcel. A to v tomto prípade bolo skôr na škodu veci. Diváci totiž museli prehryznúť tony patetických scén, otrasných dialógov a nechcene smiešnych hereckých výkonov. Slabota.

Odporúčame prečítať:

Andrej Bičan dostal vyhadzov. Čo bude s reláciou 5 proti 5 a ktorý moderátor ho nahradí?

9. Godzilla

Godzillu od Rolanda Emmericha tiež mnohí netrpezlivo očakávali. Išlo totiž o prvý prípad, keď túto slávnu potvoru oživilo nejaké hollywoodske štúdio. Obsadenie bolo tiež slušné, mali sme tu Matthewa Brodericka, Jeana Rena, Mariu Pitillo, Hanka Azariu či Kevina Dunna.

A ako inak, Godzilla sa mohla pochváliť aj skvelým trailerom. Ten stavil na postupné budovanie napätia a zlovestné náznaky, ktoré napokon vygradovali v pôsobivú akčnú koláž. Dobrým ťahom tiež bolo, že tvorcovia nám ústredné monštrum neukázali celé.

Film ako taký ale nestál za veľa. Kritiky boli negatívne, a hoci finančne sa mu nedarilo zle, plánované sequely (Godzilla mala byť prvým dielom trilógie) boli zrušené. Snímka síce ponúkla dobrú akciu, ale triky mohli byť veru lepšie a tvorcovia miestami až príliš viditeľne kopírovali Jurský park. Postavy boli väčšinou na facku a scenár pomerne stupídny (ale to sa čakalo). Godzille napravil renomé až Gareth Edwards v roku 2014.

10. Sklenený

M. Night Shyamalan do tretice. Na jeho komiksový triler Sklenený sme sa tešili a mali sme veľké očakávania. Priamo totiž nadväzoval na režisérovho majstrovského Vyvoleného a slušného Rozpolteného. Mal tak byť parádnym zavŕšením trilógie, pri ktorom nám spadne čeľusť až na podlahu. No nestalo sa.

Trailery ale dávali nádej, že Shyamalan si film postráži. Návrat Brucea Willisa, Samuela L. Jacksona, ktorých doplnili James McAvoy či Sarah Paulson, zaujímavý nástrel deja, náznaky atmosféry… Tešili sme sa! Ale ostali sme horko sklamaní.

Ako mnoho Shyamalanových filmov z posledných rokov, aj Sklenený si našiel svoju oddanú základňu fanúšikov, ale väčšina divákov aj kritikov príliš spokojná nebola. Problémom bola mdlá réžia, veľmi slabý scenár plný logických dier a absencia akejkoľvek mrazivej atmosféry (s pôvodným Vyvoleným sa Sklenený nemôže rovnať v žiadnom ohľade). Ohromná škoda, mohla to byť veľká pecka. Potenciál bol veľký.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť