Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila
Zdroj: ©A24 / MovieStillsDB

10 filmov, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo nám rok 2022 priniesol

Týchto 10 filmov nám tento rok vyrazilo dych.

Aký bol filmový rok 2022? Jednoznačne poriadne bohatý. V kinách či na streamovacích platformách sme mohli vidieť mnoho vynikajúcich snímok, ktoré sa nám rozhodne zažrali do pamäti. V tomto článku sa spoločne pozrieme na 10 filmov, ktoré určite patria k tomu najlepšiemu, čo sa k nám tento rok dostalo.

1. Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick od Josepha Kosinskiho určite patrí k najlepším filmom roka. A rozhodne aj k tým najúspešnejším. Sequel známeho Top Gunu z roku 1986 totiž prekonal všetky očakávania, zboril rekordy a stal sa masívnym kritickým aj diváckym hitom. Zaslúžene.

Príbeh sa opäť točí okolo Petea „Mavericka“ Mitchella (Tom Cruise), ktorý stále pôsobí v americkom letectve a dostane za úlohu vyučovať mladých pilotov. Snímka ponúkla strhujúci audiovizuálny zážitok, parádny príbeh a skvelých hercov.

2. Trojuholník smútku

Skvelú satirickú čiernu komédiu Trojuholník smútku natočil Ruben Östlund. V centre príbehu sú Carl (Harris Dickinson) a Yaya (Charlbi Dean), ktorí dostanú pozvánku na luxusnú výletnú plavbu. Spolu s nimi tu máme ale aj skupinu veľmi rôznorodých hostí a tiež večne opitého kapitána (Woody Harrelson).

Keď ale dôjde k istej nečakanej udalosti, skutočné charaktery postáv sa začnú predierať na povrch. Östlund doručil mimoriadne trefný a zábavný satirický kúsok, ktorý pobaví, ale aj prinúti k zamysleniu. A to sa určite cení!

3. Všetko, všade, naraz

Originálna absurdná dramédia Všetko, všade, naraz od dvojice Dan Kwan a Daniel Scheinert sa točí okolo Evelyn (Michelle Yeoh), ktorá má problémy v rodine a nerozumie si ani s dcérou. Navyše sa nedarí ani jej biznisu. Potom sa však na scéne objaví jej manžel z inej dimenzie a vysvetlí jej, že existuje nekonečné množstvo paralelných svetov.

A práve Evelyn musí poraziť nebezpečné zlo, aby zachránila nielen seba, ale svoje ostatné paralelné verzie. Všetko, všade, naraz je skutočne bláznivá snímka plná originálnych nápadov a zbesilého tempa. Nie každý ju rozdýcha, pokiaľ však máš slabosť pre uletené absurdity, budeš iste spokojný.

Čo herci vo filmoch vlastne šňupú namiesto drog? Margot Robbie to divákom prezradila

Odporúčame prečítať:

Čo herci vo filmoch vlastne šnupú namiesto drog? Margot Robbie to prezradila divákom

4. Barbar

Barbar určite patrí k najzaujímavejším a najprekvapivejším hororom roka. Režisér Zach Cregger nám v ňom rozpovedal príbeh mladej Tess (Georgina Campbell), ktorá prichádza do Detroitu na pracovný pohovor. Prekvapene ale zistí, že dom, ktorý si prenajala, už je obsadený neznámym mladíkom Keithom (Bill Skarsgård). Tess sa po počiatočnom váhaní rozhodne prečkať noc v dome. Potom sa ale začnú diať veci…

Barbara si najlepšie užiješ, keď o ňom budeš vedieť čo najmenej. Creggerova snímka veľmi dobre mieša strach z neznáma, náznaky a dokonca aj čierny humor. Zabudnúť nesmieme ani na výborných hercov, ktorí si svoje úlohy patrične užili.

5. Severan

Tento rok sme si v kinách mohli vychutnať aj novinku talentovaného Roberta Eggersa s názvom Severan. Príbeh sa točí okolo vikinského princa Amletha (Alexander Skarsgård), ktorý bol nútený utiecť po tom, čo jeho strýko Fjölnir (Claes Bang) zabil Amlethovho otca Aurvandila (Ethan Hawke). Teraz je ale Amleth rozhodnutý pomstiť sa a zachrániť svoju matku Gudrún (Nicole Kidman).

Eggers neostal nič dlžný svojej povesti a opäť natočil mimoriadne temný, atmosférický a v rámci možností aj pomerne brutálny historický epos. Kto by čakal bezduchú akčnú rúbanicu, bude iste sklamaný, ale milovníci kvalitných atmosférických historických trilerov museli v kine vrnieť blahom.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť