Máme tu koniec roka, takže by sme sa za ním mali ohliadnuť a bilancovať. Ktoré filmy nás dokázali v kinách v roku 2024 zaujať najviac?
Výber desiatich z tých, ktoré patria k tým najlepším, nájdeš práve v tomto článku. Objavíš medzi nimi akčné sci-fi, napínavý triler či artové drámy.
1. Chudiatko
Originálnu čiernu komédiu Chudiatko natočil Yorgos Lanthimos. Hlavnou hrdinkou je mladá Bella Baxter (Emma Stone), ktorá síce spáchala samovraždu, ale nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter (Willem Dafoe) ju opäť priviedol k životu.
Bella má ale myseľ dieťaťa a všetko je pre ňu nové a neuveriteľné. Život s Godwinom ju však začne zväzovať a ona vyrazí na dobrodružnú cestu s právnikom Duncanom Wedderburnom (Mark Ruffalo) s cieľom nájsť samu seba.
Lanthimos v Chudiatku doručil zrejme svoj doteraz najprístupnejší film. Ten sa mohol pochváliť nádhernou výtvarnou stránkou, fantastickou Emmou Stone v hlavnej úlohe a tiež zaujímavým a vtipným príbehom. Snímka získala 11 nominácií na Oscara, z ktorých premenila štyri sošky. Z víťazstva sa tešila aj Emma Stone ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe.
2. Zimné prázdniny
Dramédia Zimné prázdniny vznikla pod režisérskou taktovkou Alexandra Payna. Príbeh sa odohráva v 70. rokoch na Bartonovej akadémii, v ktorej počas vianočných prázdnin ostali len traja ľudia.
Neobľúbený profesor Paul Hunham (Paul Giamatti), problémový študent Angus Tully (Dominic Sessa) a smutná kuchárka Mary Lamb (Da’Vine Joy Randolph). Zdá sa, že títo ľudia nemôžu byť odlišnejší, napriek tomu si však k sebe musia nájsť cestu.
Pobavenie, smútok aj dojatie. To sú pocity, ktoré pri Zimných prázdninách budeš zažívať často. Film sa môže spoľahnúť na výborný a ľudský scenár, fantastických hercov aj suverénnu réžiu. Zimné prázdniny si odniesli päť nominácií na Oscara, sošku napokon získala Da’Vine Joy Randolph ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.
3. Duna: Časť druhá
Epické sci-fi Duna: Časť druhá od Denisa Villeneuva vtrhlo do kín ako uragán a poriadne zabodovalo. Pokračovanie príbehu sleduje Paula Atreidesa (Timothée Chalamet), ktorý je rozhodnutý pomstiť sa sprisahancom, ktorí vyvraždili jeho rod. Zároveň je ale trýznený znepokojivými víziami budúcnosti. A čo je pravdy na tom, že by práve Paul mal byť Lisan al Gaib, mesiáš, ktorý odvedie Fremenov do raja?
Druhý diel nám opäť priniesol veľkolepý zážitok, plný osudových momentov, výbornej akcie aj skvelých hercov. Druhá Duna sa dočkala nadšených recenzií aj finančného úspechu. Zaslúžene.
4. Furiosa: Mad Max sága
Epický sci-fi akčňák nám tento rok ponúkol aj George Miller vo svojej novinke Furiosa: Mad Max sága. Príbeh sa točí okolo mladej Furiosy (Anya Taylor-Joy), ktorá je unesená z Green Place a skončí v rukách motorkárskeho gangu vedeného Dementom (Chris Hemsworth). Ten je rozhodnutý zmerať si sily s Immortanom Joeom (Lachy Hulme). Samotná Furiosa ale zo všetkého najviac túži uniknúť a vrátiť sa domov.
Furiosa ohromila famóznou akciou aj dokonale vykresleným post-apokalyptickým svetom. George Miller opäť ukázal, že ani náhodou nepatrí do starého železa! Škoda len, že snímka v kinách finančne prepadla, aj napriek nadšeným recenziám.
5. Zóna záujmu
Dráma Zóna záujmu od Jonathana Glazera sa odohráva v temnom období druhej svetovej vojny. Rudolf Höss (Christian Friedel), jeho žena Hedwiga (Sandra Hüller) a ich štyri deti žijú v krásnom dome so záhradou hneď vedľa koncentračného tábora, ktorému Höss velí. Spoza múrov sa ozýva krik a streľba. Hössova rodina však zvuky továrne na smrť nevníma a venuje sa obľúbeným činnostiam, výletom či kúpaniu v rieke.
Sú filmy, ktoré dokážu človeka vydesiť viac než akýkoľvek horor, a Zóna záujmu k nim jednoznačne patrí. Hrôzu vyhladzovacieho tábora nikdy priamo neuvidíme, len počujeme. Zároveň sledujeme obyčajný život Hössa a jeho rodiny, z ktorých apatie mrazí. Snímka si odniesla päť nominácií na Oscara, z ktorých vyhrala dve sošky: za najlepší medzinárodný film a najlepší zvuk.
6. Dokonalé dni
Dramédia Dokonalé dni od klasika Wima Wendersa sa točí okolo mlčanlivého staršieho pána Hirajamu (Kódži Jakušo). Ten sa živí ako čistič verejných toaliet v Tokiu. Každý jeho deň je rovnaký. Ráno vyrazí do práce a voľný čas trávi čítaním kníh, počúvaním starých rockových kaziet a fotením okolia na svoj foťák.
Dokonalé dni sú podmanivou meditáciou o obyčajných radostiach bežného dňa, ako aj skúmaním jednej z foriem ľudskej samoty. Film sa spolieha skôr na náznaky, pomalé tempo a skvelý výkon Kódžiho Jakuša v hlavnej úlohe. Dokonalé dni si odniesli nadšené recenzie aj viacero cien, vrátane nominácie na Oscara za najlepší medzinárodný film.
7. Súperi
Športovú romantickú drámu Súperi natočil Luca Guadagnino. Hlavnými hrdinami sú tenisti Patrick (Josh O’Connor) a Art (Mike Faist), ktorí boli nerozlučnými priateľmi. Keď do ich životov vstúpi nadaná tenistka Tashi (Zendaya), z priateľov sa stanú súperi. Po rokoch sa proti sebe postavia na kurte na známom turnaji Challenger. Víťazom sa môže stať len jeden…
Guadagninov film je nesmierne dynamicky zrežírovaný, energický a herecky presný. Zaujme aj sebavedomá réžia či nechronologické rozprávanie. Snímka si od kritikov odniesla nadšené recenzie a sme si istí, že bude miešať karty aj v oscarovej súťaži.
8. Substancia
Hororovú satiru Substancia režírovala Coralie Fargeat a zamerala sa v nej na starnúcu hviezdu Elisabeth Sparkle (Demi Moore). Časy jej najväčšej slávy sú už dávno preč, čo Elisabeth ťažko nesie. Potom ale dostane šancu za pomoci tajomnej substancie vytvoriť mladšiu verziu vlastného ja (Margaret Qualley). Musí ale dodržať prísne pravidlá, ktorých porušenie môže mať fatálne následky.
Substancia je filmom, ktorý sa v kinách rozhodne nevidí každý deň. Parádne zrežírovaný, miestami neodolateľne čiernohumorný a príťažlivý mix body hororu, drámy a komédie. Po audiovizuálnej a hereckej stránke ide o bezchybný kúsok, ktorý vo svojom nekompromisnom zobrazení nechutnosti nejedného diváka poriadne šokuje. Substancia sa dočkala potlesku kritikov aj viacerých ocenení.
9. Iný človek
Pozoruhodný mix žánrov, dokonca aj s podobnou témou ako Substancia, ponúkol aj Iný človek od Aarona Schimberga. Hlavným hrdinom je Edward (Sebastian Stan), ktorý sa pretĺka životom ako nie príliš úspešný herec. Kvôli neurofibromatóze má navyše znetvorenú tvár a väčšina ľudí sa mu radšej oblúkom vyhýba. Vďaka experimentálnej liečbe sa mu podarí svojej nevábnej tváre zbaviť a nakrátko mu to prinesie úľavu aj úspech. To však nebude mať dlhé trvanie.
Iný človek je čiernou komédiou, drámou, hororom, trochu sci-fi a aj surreálnou kafkovsky ladenou podivnosťou. Možno si myslíš, že takýto mix žánrov musel vyústiť do nestráviteľného guláša, ale opak je pravdou. Schimberg má film celý čas pevne v rukách a výsledkom tak je nesmierne pohlcujúca a prepracovaná snímka.
Tá kladie hneď niekoľko otázok o tom, čo je v živote skutočne dôležité, o ľudskej identite a premenách človeka. Zabudnúť ale nemôžeme ani na dokonalých hercov (okrem Stana zabodovali aj Adam Pearson a Renate Reinsve). Film sa dočkal nadšeného kritického prijatia aj viacerých cien.
10. Konkláve
Triler Konkláve natočil Edward Berger. Ako naznačuje už názov, príbeh sa odohráva vo Vatikáne krátko po smrti pápeža. Do Sixtínskej kaplnky sa schádzajú kardináli z celého sveta, aby zvolili novú hlavu cirkvi. Na celý proces dohliada kardinál Lawrence (Ralph Fiennes). O post pápeža má záujem viacero kandidátov, kardinál Lawrence ale postupne odhaľuje tajomstvá, ktoré môžu voľbu skomplikovať.
Človek by si nemyslel, že sa na pozadí konkláve dá natočiť napínavý triler, ale Berger nás vyviedol z omylu. Jeho film je napínavý, herecky brilantný a dokáže diváka držať v zaujatí až do konca. Vydarený kúsok.