Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk
Zdroj: ©A24 / MovieStillsDB

10 filmov, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo nám zatiaľ rok 2024 priniesol

To najlepšie, čo sme zatiaľ mohli v kinách vidieť.

Ale to letí, však? Ani sme sa nenazdali a už sa nachádzame v polovici roka 2024. Rozhodli sme sa teda urobiť menšie ohliadnutie za filmami, ktoré sme doteraz mohli vidieť v našich kinách.

Kvalitných titulov bolo viac než dosť a nižšie nájdeš 10 snímok, ktoré rozhodne patria k tomu najlepšiemu, čo sa za prvý polrok 2024 urodilo.

1. Furiosa: Mad Max sága

Výlet do sveta Šialeného Maxa dopadol aj tentokrát parádne! Furiosa: Mad Max sága v réžii Georga Millera rozpráva príbeh mladej Furiosy (Anya Taylor-Joy).

Tá je v dystopickom post-apokalyptickom svete vytrhnutá z bezpečia svojho domova a skončí v motorkárskom gangu, ktorý vedie Dementus (Chris Hemsworth).

Jeho úhlavným protivníkom je Immortan Joe (Lachy Hulme) a súboj medzi nimi je neodvratný. Furiosa musí prežiť a nájsť cestu domov. A taktiež sa pomstiť.

Film si odniesol pozitívne až nadšené recenzie a dokázal, že George Miller je jedným z najlepších akčných režisérov súčasnosti. Škoda, že Furiose sa po stránkach tržieb príliš nedarilo. Podobne kvalitný kúsok by si rozhodne zaslúžil aj divácky úspech.

2. Duna: Časť druhá

Epické sci-fi Duna: Časť druhá natočil Denis Villeneuve. Sequel výbornej Duny z roku 2021 patril medzi najočakávanejšie filmy roka. Paul Atreides (Timothée Chalamet) nadväzuje kontakt s Fremenmi na planéte Arrakis, ako aj s mladou bojovníčkou Chani (Zendaya).

Jeho cieľom je pomstiť sa tým, ktorí zosnovali vyvraždenie jeho rodu. Prenasledujú ho však desivé vízie budúcnosti, v ktorej hrá práve on kľúčovú rolu.

Villeneuve nesklamal a v druhej Dune doručil snáď ešte lepší film než v prípade jednotky. Fantastická audiovizuálna stránka, parádni herci, strhujúca akcia aj nemalý myšlienkový presah. To všetko Duna: Časť druhá ponúka. Sme presvedčení, že svoje miesto v zozname toho najlepšieho obháji aj v koncoročnom zúčtovaní.

3. Zimné prázdniny

Od veľkolepých sci-fi svetov sa teraz vrátime do reality. Dramédia Zimné prázdniny od Alexandra Payna sa odohráva na Vianoce roku 1970.

Po tom, čo sa všetci študenti a profesori vydajú domov na prázdniny, v škole ostanú len nevrlý profesor Hunham (Paul Giamatti), problémový mladík Angus (Dominic Sessa) a kuchárka Mary (Da’Vine Joy Randolph).

Ľudia, ktorých vôbec nič nespája a ktorí si spočiatku dosť lezú na nervy však musia nájsť spôsob, ako spolu nejako vydržať. A možno si k sebe napokon naozaj nájdu cestu.

Film stojí hlavne na výborne napísanom scenári, skvelej atmosfére a v neposlednom rade absolútne perfektných hereckých výkonoch. Melancholicky ladená komédia sa stala miláčikom kritikov aj divákov a odniesla si päť nominácií na Oscara. Sošku napokon premenila Da’Vine Joy Randolph za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Šarmantná retro romantika, ktorá nie je hlúpa. Čo recenzenti chvália na novinke Zober ma na Mesiac?

Odporúčame prečítať:

Šarmantná retro romantika, ktorá nie je hlúpa. Čo recenzenti chvália na novinke Zober ma na Mesiac?

4. Dokonalé dni

Pôsobivý zážitok ponúkol aj režisérsky veterán Wim Wenders so svojou dramédiou Dokonalé dni. Hlavným hrdinom príbehu je postarší pán Hirajama (Kódži Jakušo), ktorý pracuje ako čistič toaliet v Tokiu.

Jeho život je pomerne rutinný, ale zdá sa, že Hirajama je s ním spokojný. Voľný čas trávi čítaním kníh, počúvaním hudby či fotením. Život mu ale zmení séria nečakaných stretnutí, ktoré odhalia viac z jeho minulosti.

Dokonalé dni sú nesmierne príjemným, trochu melancholickým kúskom, ktorý sa dokáže zadrieť pod kožu. Výborný Kódži Jakušo v hlavnej úlohe a podmanivá atmosféra sú zárukou toho, že sa nudiť nebudeš.

5. Iron Claw

Životopisná športová dráma Iron Claw vznikla pod režisérskou taktovkou Seana Durkina. Rozpráva príbeh bratov Von Erichovcov, ktorí sa začiatkom 80. rokov zapísali do histórie vo svete profesionálneho wrestlingu. Ich úspech je však vykúpený tienistými stránkami a osobnou tragédiou.

Iron Claw sa stretol s mimoriadne pozitívnym prijatím kritikov a okrem skvelých hereckých výkonov (Zac Efron, Jeremy Allen White, Harris Dickinson či Stanley Simons) zaujal aj pozoruhodným skutočným príbehom a silnými emóciami. Filmu by si rozhodne mal dať šancu aj v prípade, ak ťa svet wrestlingu necháva chladným.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.