10 filmov, ktoré sa stali nesmrteľnými kultami, ale na Slovensku ich skoro nikto nepozná

Väčšina divákov o týchto filmoch možno vôbec nepočula. V zahraničí pritom ide o klasiky.

Filmov, ktoré obstáli v skúške času a stali sa kultovými, máme, samozrejme, obrovské množstvo. V tomto článku by sme vám však chceli predstaviť výber 10 snímok, ktoré sa síce stali kultovými, ale v našich končinách ich takmer nikto nepozná. Vo svete pritom ide o legendárne snímky, ktoré nezriedka inšpirovali celé generácie filmárov.

The Breakfast Club

Skvelá tínedžerská komédia o skupine stredoškolákov, ktorí musia za trest stráviť sobotu v škole. Rôznorodá skupinka k sebe spočiatku pociťuje silné antipatie, ale ako čas beží, zistia, že možno nie sú takí odlišní, ako si predtým mysleli.

Snímka sa stala veľkým hitom medzi mladou generáciou a dodnes patrí k mimoriadne vyhľadávaným filmom. Plusom je výborne napísaný scenár, hodnoverne vykreslené postavy a výborní herci.

Heathers

Cynická čierna komédia o dvoch stredoškolákoch, krásnej Veronice a rebelského J. D.-ho, ktorí sa rozhodnú postupne zabiť populárne študentky na svojej škole. Film je predovšetkým skvelou satirou, ktorá si neberie servítky a doslova preteká fantastickým čiernym humorom.

Winona Ryder a Christian Slater v hlavných úlohách si navyše svoje úlohy naplno užívajú. V Amerike ide o veľký kult, u nás je však Heathers stále pomerne neznáme dielo.

Rebel bez príčiny

Snímka Nicholasa Raya z roku 1955 bola vôbec jednou z prvých, ktorá sa zamerala na problémy dospievajúcich a ich hľadanie sa vo svete. Hlavnú rolu stvárnil neprekonateľný James Dean. Rebel bez príčiny sa stal portrétom celej jednej generácie a svoju silu nestráca ani dnes. Rozhodne si teda zaslúži vašu šancu.

El Topo

Alejandro Jodorowsky patrí k výrazným postavám svetového umenia. Jeho rozpätie siaha od filmov, cez komiksy až k poézii. El Topo je mimoriadne nezvyčajný, surreálny a metafyzický western o tajomnom pištoľníkovi, ktorý hľadá osvietenie. Snímka nešetrí bizarnými scénami a jej celková atmosféra je skutočne šialená.

Tento podivný western síce nerozdýcha každý, ale to nič nemení na fakte, že ide o kultové dielo. Otvorne sa k nemu hlásia napríklad režiséri David Lynch či Nicolas W. Refn, ako aj hudobníci Bob Dylan, Marilyn Manson či Peter Gabriel.

The Wicker Man

Príbeh netradičného hororu The Wicker Man z roku 1973 rozpráva o konflikte fundamentalistického kresťana s izolovanou sektárskou komunitou. Snímka Robina Hardyho ponúka skvelú vizuálnu stránku, ale aj výborné piesne, ktoré len podporujú veľmi špecifickú atmosféru.

Christopher Lee a Edward Woodward zase predviedli ukážkovo výborné výkony. Snímka sa dočkala aj remaku s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe, ale ten dopadol mizerne, takže sa mu oblúkom vyhnite.

Bezstarostná jazda

Jeden zo základných kameňov Nového Hollywoodu, ako aj výrazný generačný film. Je preto škoda, že v našich končinách ho zase tak veľa ľudí nepozná. Skôr sú s ním oboznámení len ľudia, ktorí sa filmu venujú podrobnejšie. Určite však stojí za váš čas. Skvelá road-movie totiž dodnes nestratila nič zo svojich kvalít a ponúkne vám nefalšovaný závan slobody a rebélie.

Clerks

Príbeh jedného dňa v živote dvoch obyčajných predavačov sa okamžite stal kultovým dielom. Režisér Kevin Smith vo svojom debute jasne definoval svoj štýl postavený na dialógoch, popkultúrnych narážkach a sexuálnom humore.

Vydarilo sa a vznikla skvelá komédia, ktorá dokáže byť poriadne zábavná, aby následne vyrukovala s funkčnými emóciami. Clerks sa neskôr dočkali aj vydareného druhého dielu, ktorý vám touto cestou tiež odporúčame.

Precitnutie v Garden State

Skvelá coming-of-age komédia Zacha Braffa, ktorý si v nej strihol aj hlavnú úlohu. Mladík Andrew má 26-rokov, vracia sa práve do rodného mestečka na pohreb svojej matky a pripadá si v živote totálne stratený. Všetko sa však možno zmení, keď stretne krásnu, ale problematickú Sam.

Precitnutie v Garden State je príjemným, inteligentným a pohodovým filmom, ktorý sa vám zaručene dostane pod kožu.

Mazacia hlava

Prvý celovečerný počin legendárneho Davida Lyncha vznikal vo veľkých bolestiach, ale medzi divákmi sa stal priam legendou. Temný, surrealistický výlet do vašich najtemnejších nočným môr rozhodne nie je ľahkým a pohodovým filmíkom.

Lynch v ňom oživuje desivé výjavy podvedomia a vyvolá vo vás poriadne nepríjemné pocity. Mazacia hlava je však tiež veľmi silným a podnetným filmom, nad ktorým budete ešte veľmi dlho premýšľať.

Rio Bravo

Najobľúbenejší film Quentina Tarantina je tento – pre väčšinu divákov takmer neznámy – western od Howarda Hawksa. V hlavnej úlohe legendárny John Wayne a k tomu výborný scenár s prepracovanými postavami a brilantne vystihnutou psychológiou. Kto čaká zbesilé akčné prestrelky, asi ostane sklamaný, ale ostatní si nepochybne prídu na svoje.

Titulná fotka: Camulet Pictures

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
"Šefčovičovi na strúhanku." Transparentné účty prezidentských kandidátov skrývajú ostré odkazy


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME