Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana
Zdroj: ©New World Pictures / MovieStillsDB

10 filmov, ktoré sú v Amerike nesmrteľným kultom, ale u nás ich skoro nikto nepozná

Za veľkou mlákou kult, u nás ani nie.

Za veľkou mlákou sa tieto filmy tešia kultovému statusu a hoci ich pozná aj niekoľko tunajších divákov, väčšina o nich zrejme ani len netuší. Je to, pravdaže, škoda, pretože vo všetkých prípadoch ide o veľké pecky, ktoré jednoznačne za pozretie stoja. V tomto článku si predstavíme desať z nich.

1. Heathers

Fantastická čierna komédia Heathers od Michaela Lehmanna sa točí okolo mladej Veronicy (Winona Ryder), ktorá sa zoznámi s tajomným JD-m (Christian Slater). Obaja následne začnú zabíjať populárnych študentov svojej strednej školy a ich úmrtia nafingujú ako samovraždy.

Heathers dokázal veľmi presne a s nemalou dávkou satiry zobraziť stredoškolské prostredie, nebojí sa hyperboly a nadhľadu a, samozrejme, geniálneho čierneho humoru.

Mnoho hlášok už v americkom prostredí zľudovelo. Netreba tiež zabudnúť na výborných hercov na čele s Ryder a Slaterom, ktorí si svoje úlohy poriadne užili. Film sa neskôr dočkal aj úspešného muzikálového spracovania a pomerne otrasného seriálového rebootu.

2. Vianočný príbeh

Slováci a Česi si Vianoce nedokážu predstaviť bez Troch orieškov pre Popolušku, Pelíšok či Perinbaby, Američania majú zase Vianočný príbeh. Natočil ho Bob Clark a niekoľkokrát sme ho mohli vidieť aj na našich televíznych staniciach. Do širokého povedomia však nevstúpil.

Príbeh rozpráva o malom Ralphovi (Peter Billingsley), ktorý túži na Vianoce dostať cool pušku svojho obľúbeného komiksového hrdinu. Jeho rodičia sú ale zásadne proti. Vianočný príbeh má sympaticky pohodovú atmosféru, fajn napísané postavy a zábavné hlášky. Rozhodne mu daj šancu.

3. The Breakfast Club

Dobre, The Breakfast Club od Johna Hughesa nie je v našich končinách úplne neznámy. Ale ak by sme si mali tipnúť, tak mnohí o ňom maximálne počuli, ale nevideli ho. Právom pritom ide o klasiku coming-of-age žánru. Odohráva sa v jeden sobotný deň na obyčajnej americkej strednej škole.

Päť študentov tu musí stráviť deň za rôzne prehrešky. Máme tu rebela Bendera (Judd Nelson), populárnu krásku Claire (Molly Ringwald), športovca Andrewa (Emilio Estevez), nerda Briana (Anthony Michael Hall) a podivínku Allison (Ally Sheedy). Odlišnejší už ale nemôžu byť. Dokážu nájsť spoločnú reč?

Mohlo by ťa zaujímať:

20 hercov, ktorí stvárnili svoje postavy tak bravúrne, že ich už nikto iný hrať nemôže

4. The Lost Boys

Komediálny horor The Lost Boys vznikol pod režisérskou taktovkou Joela Schumachera. V centre príbehu sú bratia Sam (Corey Haim) a Michael (Jason Patric), ktorí sa spoločne s matkou (Dianne Wiest) presťahovali do nového mesta. S prekvapením ale zisťujú, že je plné upírov.

Snímka si v čase premiéry odniesla pozitívne kritiky a stala sa aj finančne úspešnou. Vyslúžila si dve pokračovania (tie už za veľa nestáli) a dve komiksové série. Film kombinuje žáner tínedžerského filmu s upírskym hororom a funguje mu to viac než dobre. Vo výsledku teda ide o slušnú zábavu, ktorá ale v našich končinách príliš veľké uznanie nezískala.

5. Toto je Spinal Tap

Pohodová mystifikačná komédia Toto je Spinal Tap od Roba Reinera je štylizovaná ako fiktívny dokument o neexistujúcej heavy metalovej kapele Spinal Tap. Nájdeme tu rozhovory, zábery z koncertov a tiež nejakú tú vzťahovú drámu medzi členmi kapely.

Film navyše funguje ako parádna satira na hudobný priemysel a uťahuje si z jeho stereotypov. Skrátka skvelá zábava a zaslúžená kultovka, ktorú by si nemal vynechať.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť