Niektoré filmy sa tešia kultovému statusu na celom svete, iné ale len v Spojených štátoch či Veľkej Británii. Hoci viaceré z nich mali premiéru aj u nás a dokázali si nájsť fanúšikov, väčšina divákov ich pravdepodobne vôbec nepozná. To je aj prípad snímok v tomto článku. Poďme si ich predstaviť trochu bližšie.
1. Wet Hot American Summer
Tínedžerská komédia Wet Hot American Summer od Davida Waina sa odohráva v letnom tábore počas jedného dňa v roku 1981. A počas neho sa toho stane naozaj veľa a bláznivé situácie na seba nenechajú dlho čakať.
Snímka síce v čase premiéry pozbierala skôr zmiešané až negatívne recenzie, ale postupom času sa z nej stala nesmrteľná kultovka. Fanúšikovia sa neskôr dočkali aj minisérií Wet Hot American Summer: First Day of Camp a Wet Hot American Summer: Ten Years Later.
2. Mariachi
Akčný nezávislák Mariachi je celovečerným debutom známeho Roberta Rodrigueza. Rozpovedal nám v ňom príbeh osamelého muzikanta (Carlos Gallardo), ktorý prichádza do Texasu, aby tu skúsil šťastie. V rovnakej dobe však do mesta vstupuje zabijak s puzdrom na gitaru plným zbraní.
Keď si muzikant a zabijak puzdrá omylom vymenia, začnú problémy. Rodriguez už vo svojom prvom filme predstavil niektoré svoje trademarky, ktoré neskôr naplno rozvinul v Desperadovi a iných snímkach. Snímka sa dočkala pozitívnej kritickej odozvy a odniesla si aj niekoľko cien.
3. Heavy Metal
Animovaný sci-fi kúsok Heavy Metal od Geralda Pottertona patrí k zaslúženým kultovkám. Škoda, že nie je v našich končinách až taký známy. Originálny mix filmového, hudobného a výtvarného umenia pozostáva z desiatich rôznorodých poviedok. Tie nás zavedú do dystopickej budúcnosti, medzi kyborgov či zombie.
Hlavným tromfom je, ako inak, nádherná animácia, ale aj prepracované scenáre a hudba. Film sa svojho času dočkal relatívne pozitívnych recenzií, hoci po stránke tržieb išlo len o mierny úspech. Dnes je však Heavy Metal klasikou, ku ktorej sa pravidelne vracajú ďalší a ďalší diváci. V roku 2000 bol do kín uvedený sequel Heavy Metal 2000.
4. Flákač
Coming-of-age dramédiu Flákač natočil Richard Linklater, pre ktorého išlo o druhý celovečerný film. Film sa odohráva počas jedného dňa v texaskom Austine a sleduje viacero mladých ľudí z okraja spoločnosti, ktorí stále nevedia nájsť svoje miesto v živote.
Film má výbornú atmosféru a za málo peňazí dokázal veľmi presne zhmotniť pocity mladej generácie. Flákač si odniesol veľmi spokojné recenzie a inšpiroval mnoho ďalších filmárov (okrem iného napríklad Kevina Smitha).
5. Maléry pána Šikulku
Komédia Maléry pána Šikulku od Mikea Judgea v našich končinách viac-menej len prešumela. V Spojených štátoch ide ale o neotrasiteľnú kultovku. Príbeh sa odohráva v istej softvérovej spoločnosti v 90. rokoch a sústredí sa na niekoľko postáv, ktoré sú z práce frustrované a vyhorené.
Režisérovi sa veľmi dobre a s vtipom podarilo vystihnúť ubíjajúcu kancelársku prácu a plusom sú aj skvele napísané a obsadené postavy. Film, ktorý ani dnes nestratil nič zo svojej relevantnosti.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane