Život nie je fér, a to ani čo sa týka filmov. Môžu byť akokoľvek kvalitné, ale na recenziách či tržbách sa to prejaviť vôbec nemusí. Presne to je aj prípad 10 filmov v tomto článku.
Tie sú totiž nezriedka kultové a nesmrteľné klasiky, ale po kritickej či finančnej stránke príliš veľa šťastia nemali. Niektoré z nich sa dočkali satisfakcie až po rokoch.
1. Session 9
Výborný psychologický hororový triler Session 9 natočil Brad Anderson. Príbeh sa točí okolo pracovníkov stavebnej firmy, ktorí majú za úlohu opraviť časť starej psychiatrickej liečebne. Temná stavba ale skrýva niekoľko nepríjemných tajomstiev. Film má špičkovú atmosféru a svojím pomalým tempom iste mnohých odradí.
Ide však o prvotriednu žánrovú prácu, ktorá navyše necháva na divákovi, aby si určité veci interpretoval sám. Je teda veľká škoda, že snímke sa po finančnej stránke nedarilo. Rozpočet bol približne 1,5 milióna dolárov, ale na box office snímka trhla len slabých 1,6 milióna. Kritické ohlasy boli tiež skôr zmiešané. Neskôr si ale Session 9 vyslúžil kultový status.
2. Scott Pilgrim proti celému svetu
Komiksová komédia Scott Pilgrim proti celému svetu od Edgara Wrighta rozpráva o 22-ročnom Scottovi (Michael Cera), ktorý sa osudovo zamiluje do krásnej Ramony (Mary Elizabeth Winstead). Aby jej srdce získal, musí poraziť sedem jej bývalých partnerov.
Film bol na prasknutie plný originálnych vizuálnych a režisérskych nápadov, uleteného humoru a sympatických postáv. Žiaľ, po finančnej stránke išlo o prepadák. Rozpočet sa vyšplhal až na 85 miliónov, ale tržby sa zastavili na necelých 50 miliónoch. Kritické ohlasy boli pritom prevažne pozitívne.
3. Posledný súboj
Historická dráma Posledný súboj od Ridleyho Scotta sa bližšie pozrela na posledný duel, ktorý sa odohral vo Francúzsku 14. storočia. Marguerite (Jodie Comer), manželka Jeana de Carrougesa (Matt Damon), obviní Jacquesa Le Grisa (Adam Driver) zo znásilnenia. Ten vinu popiera, a tak kráľ Karol VI. (Alex Lawther) prikáže, aby sa spor rozsúdil bojom oboch mužov na život a na smrť.
Posledný súboj si síce odniesol spokojné recenzie, ale divákom sa naň do kina príliš nechcelo. K rozpočtu 100 miliónov sa tak tržby vo výške 30,6 milióna ani len nepriblížili. Veľká škoda, pretože ide o jeden z najlepších filmov roku 2021.
4. Posledný skaut
Akčný triler Posledný skaut natočil Tony Scott. Hlavným hrdinom je bývalý tajný agent Joe Hallenbeck (Bruce Willis), ktorý pôsobí ako súkromný detektív. Jeho najnovší prípad sa točí okolo tanečníčky Cory (Halle Berry), ktorú musí Hallenbeck ochrániť. Netuší však, že to nebude také jednoduché. Posledný skaut si u mnohých získal kultový status hlavne vďaka neuveriteľne nahláškovanému scenáru a dynamickej réžii.
Divákom sa páčil, o čom svedčia aj tržby 114,5 milióna dolárov (oproti rozpočtu 43 miliónov). Kritici mu ale na chuť neprišli. Podľa nich ide prinajlepšom o priemerný akčňák. Tak s tým nemôžeme súhlasiť! Posledný skaut je pecka, ktorá by si zaslúžila vrúcnejšie prijatie.
5. Psycho
Dnes sa to síce nezdá, ale aj cesta kultového hororu Psycho od Alfreda Hitchcocka na filmový Olymp bola veľmi tŕnistá. Príbeh rozpráva o Marion Crane (Janet Leigh), ktorá spreneverí veľkú sumu peňazí a na úteku sa ubytuje v moteli čudáckeho Normana Batesa (Anthony Perkins) a jeho cholerickej matky. Netuší však, že sa práve dostala do smrteľnej pasce. Psycho po finančnej stránke dokázalo zabodovať. Rozpočet bol len 807-tisíc dolárov, ale na box office producenti prepočítavali skvelých 50 miliónov.
Čo sa týka recenzií, tam to taká sláva nebola. Boli skôr zmiešané, vyčítali mu pomalé tempo a niektorí boli dokonca takí rozladení, že film ani nedokázali dopozerať. História ale dala za pravdu Hitchcockovi. Psycho je nielenže jedným z najlepších filmov histórie, ale aj jeho suverénne najznámejším titulom, ktorý sa dočkal zasvätených analýz, štúdií a dodnes sa vyučuje na vysokých školách ako ukážka prvotriednej filmárskej práce.
6. Hugo a jeho veľký objav
Magická rodinná dráma Hugo a jeho veľký objav vznikla pod režisérskou taktovkou Martina Scorseseho. Hlavným hrdinom je malý zlodejíček Hugo Cabret (Asa Butterfield), ktorý sa náhodou zoznámi s tajomným predavačom hračiek Georgesom (Ben Kingsley), ktorý mu otvorí dvere do čarovného sveta kinematografie.
Hugo a jeho veľký objav sa dočkal nadšených recenzií aj mnohých ocenení, ale finančne sa od neho čakalo viac. Rozpočet bol totiž 170 miliónov, pričom tržby sa pohybovali vo výške necelých 186 miliónov. A to bolo skrátka v prípade podobne veľkého projektu považované za sklamanie.
7. Vertigo
Vertigo je ďalší známy triler od majstra napätia Alfreda Hitchcocka. Hlavnou postavou je bývalý detektív John Ferguson (James Stewart), ktorý dostane za úlohu sledovať záhadnú Madeleine (Kim Novak). Na jej tajomstvá ale nie je pripravený. Snímka vznikla za 2,5 milióna dolárov, ale finančne išlo o veľké sklamanie. Tržby sa totiž pohybovali len v hodnote 7,3 milióna.
Aby toho nebolo málo, tak ani kritici neboli Vertigom príliš nadšení. Uznali síce jeho objektívne kvality (skvelú audiovizuálnu stránku či hercov), ale snímka bola podľa nich pomalá a nudná. Dnes ju radíme medzi najlepšie filmy histórie a jeden z Hitchcockových vrcholov.
8. Heathers
V našich končinách nie je čierna komédia Heathers od Michaela Lehmanna až taká známa, ale v Spojených štátoch ide o nesmrteľný kult. Ale ako to už býva, v čase premiéry to na takéto fanfáry vôbec nevyzeralo. Príbeh sa odohráva v stredoškolskom prostredí a točí sa okolo Veronicy (Winona Ryder) a J. D.-ho (Christian Slater), ktorí začnú vraždiť populárnych študentov a fingovať ich úmrtia ako samovraždy.
Kritické prijatie bolo spočiatku rozporuplné a film nebodoval ani finančne. Rozpočet bol 3 milióny, ale tržby dosiahli len slabých 14,1 milióna dolárov. Heathers však postupne začali pribúdať nadšené recenzie, ktoré film velebili ako premyslenú a nadsadenú satiru a sofistikovanú paródiu tínedžerských filmov. Snímka si získala celé zástupy fanúšikov a dočkala sa aj (rovnako úspešného) muzikálového stvárnenia. V roku 2018 si odbil premiéru aj seriálový reboot, ktorý však kritikov aj fanúšikov originálu poriadne sklamal.
9. Pravdivá romanca
Krimi triler Pravdivá romanca natočil Tony Scott podľa scenára Quentina Tarantina. Zdalo by sa teda, že je tu zamiesené na poriadny úspech. Zdanie ale klame. Tarantino totiž v čase premiéry (1993) nebol masovo známy a Tony Scott zase ľudí do kina príliš neťahal.
Príbeh sa točí okolo zamilovanej dvojice (Christian Slater a Patricia Arquette), ktorej ide po krku drogová mafia. Film, žiaľ, po finančnej stránke vybuchol, keď oproti rozpočtu 12,5 milióna dolárov zarobil len o kúsok viac: 12,6 milióna. Kritické reakcie ale boli pozitívne a oceňovali štýlovú réžiu, hercov a iskrivý scenár a dialógy. Časom si film našiel mnoho fanúšikov a dnes je z neho osvedčená kultovka.
10. matka!
Alegorický horor matka! od Darrena Aronofskyho nemilosrdne rozdelil divákov aj kritikov. Mnohí ho dokonca označujú za najkontroverznejší film posledných dekád. Príbeh rozprával o manželskom páre (Jennifer Lawrence a Javier Bardem), ktorých pokojný život je narušený príchodom neznámych hostí (Michelle Pfeiffer a Ed Harris). Snímka vo veľkom odkazovala na biblické motívy, jasný bol aj ekologický podtext, ale pre mnoho divákov a kritikov išlo skrátka o príliš náročné sústo.
Diváci dokonca filmu dali prostredníctvom stránky CinemaScore tú najhoršiu známku (F). Film si ale napriek tomu našiel svojich fanúšikov, hoci na tržbách sa to neprejavilo. Oproti rozpočtu 30 miliónov totiž film dokázal trhnúť len 44,5 milióna dolárov. Išlo teda o sklamanie a podľa nás nezaslúžené. Rozhodne by si podobne ambiciózny a odvážny projekt zaslúžil lepší výsledok!