Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Kvalitné filmy to niekedy majú ťažké. Musia zápasiť s nepochopením kritikov a divákov, ale aj s nízkymi tržbami. Niekedy sa im ale aspoň s odstupom rokov dostane satisfakcie a potvrdenia ich nepochybných kvalít. V tomto článku ti predstavíme výber 10 parádnych snímok, ktoré ostali v čase premiéry poriadne nedocenené (či už kritikou, alebo divákmi).

1. Klub bitkárov

Klub bitkárov od Davida Finchera dnes patrí ku kultovým dielam. Príbeh nenápadného úradníčka (Edward Norton), ktorý sa spriatelí s anarchistom Tylerom Durdenom (Brad Pitt) a založí s ním klub bitkárov, v ktorom si môžu frustrovaní muži vybiť zlosť v brutálnych zápasoch, je ostrý, nekompromisný, temný a nezriedka aj poriadne vtipný.

Adaptácia románu Chucka Palahniuka má výborných hercov, dravú réžiu, plno nápadov a v neposlednom rade aj poriadnu dávky satiry. V čase premiéry sa snímka stretla s veľkým ohlasom medzi kritikmi, ale recenzie boli veľmi polarizované. Snímka tiež príliš nehviezdila, ani čo sa týka tržieb (oproti rozpočtu 63 miliónov utŕžila len niečo viac ako 101 miliónov dolárov). S odstupom rokov sa jej ale dostalo uznania a dnes je považovaná za klasiku.

YouTube video

2. Potomkovia ľudí

Dystopické sci-fi Potomkovia ľudí natočil Alfonso Cuarón. Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti, v ktorej je ľudstvo na pokraji zániku: už 18 rokov sa totiž nenarodilo žiadne dieťa. Svet sa prepadá do chaosu a cynický úradník Theo (Clive Owen) sa už zmieril s tým, že sa planéte nedá pomôcť.

Potom mu ale skríži cestu mladá Kee (Clare-Hope Ashitey), ktorá je tehotná a je nádejou pre celé ľudstvo. Snímka sa dočkala nadšených kritických reakcií a mnohí ju pasovali za najlepší film roku 2006. Žiaľ, divákov Potomkovia ľudí nedokázali osloviť. Oproti rozpočtu 76 miliónov dokázali na box office utŕžiť len chabých 70,5 milióna dolárov. Snímka si odniesla aj mnoho ocenení, vrátane troch nominácií na Oscara.

YouTube video

3. Donnie Darko

Surreálne ladený psychologický triler Donnie Darko bol celovečerným debutom Richarda Kellyho. Príbeh sa točí okolo tínedžera Donnieho Darka (Jake Gyllenhaal), ktorý o vlások unikne podivnej nehode a od toho momentu sa okolo neho začnú diať záhadné veci. Film pozbieral spokojné recenzie, ktoré chválili jeho atmosféru, Kellyho réžiu a parádnu atmosféru.

V kinách ale Donnie Darko nezvládol uspieť a ani veľmi nízky rozpočet (4,5 milióna dolárov) nedokázal splatiť: tržby sa vyšplhali len na slabučkých 7,5 milióna dolárov. Neskôr si ale na videonosičoch našiel oddanú základňu fanúšikov a dnes je považovaný nielen za kultové dielo, ale aj za najlepší film, aký Kelly doteraz natočil.

YouTube video

4. Muž na Mesiaci

Biografická dramédia Muž na Mesiaci v réžii legendárneho Miloša Formana sa zamerala na životný príbeh komika Andyho Kaufmana. Toho si zahral Jim Carrey. Snímka bola vydarená, mohla sa pochváliť skvelými hereckými výkonmi, humorom, ale aj silnými emóciami. Napriek tomu bolo prijatie u kritikov pomerne chladné.

Uznávali síce jej kvality, ale scenár sa im zdal až príliš klišéovitý. A čo sa týka tržieb, snímka vyhorela ešte viac. Na box office dokázala trhnúť len 47 miliónov dolárov (oproti rozpočtu 82 miliónov). Tvorcom sa ale dostalo satisfakcie aspoň pri udeľovaní Zlatých glóbusov. Sošku si odniesol Jim Carrey a snímka obdržala aj nomináciu v kategórii najlepšia komédia či muzikál.

YouTube video

5. Blade Runner 2049

Blade Runner 2049 od Denisa Villeneuvea je sequelom kultového sci-fi Blade Runner z roku 1982. Náročná úloha dostáť jeho kvalitám ale bola splnená, pretože Villeneuve doručil parádne natočený a silný film. Snímka sa odohráva v roku 2049 a jej hlavným hrdinom je replikant K (Ryan Gosling), ktorý sa počas svojho pátrania dostane na stopu 30 rokov nezvestného blade runnera Ricka Deckarda (Harrison Ford).

Snímka si odniesla päť nominácií na Oscara, pričom premenila sošky za kameru a vizuálne efekty. Jej rozpočet sa pohyboval v rozmedzí 150 až 185 miliónov dolárov, preto boli tržby v hodnote 259 miliónov pre štúdio Warner Bros. sklamaním. Zaujímavé ale je, že podobnými útrapami si musel prejsť aj pôvodný Blade Runner. Kult sa z neho stal až časom.

YouTube video

6. Déjà Vu

Vydarený sci-fi triler Déjà Vu natočil Tony Scott. Príbeh sa točí okolo agenta Douglasa Carlina (Denzel Washington), ktorý dostane príležitosť cestovať späť v čase a zabrániť tak teroristickému útoku. Scottova snímka je výborne natočená, má svižné tempo a kvalitných hercov. Iste, po stránke scenára tu nie všetko dáva zmysel, ale to ani nevadí, pretože film sa sleduje veľmi dobre.

Ocenili to, napokon, aj diváci. Film prepočítaval tržby v hodnote 180,6 milióna dolárov (oproti rozpočtu 75 miliónov dolárov), hoci kritici sa k nemu stavali skôr rozpačito. Uznali síce, že je slušne natočený, ale celkovo podľa nich išlo o zabudnuteľný priemer. S tým rozhodne nesúhlasíme! Podľa nás ide o slušný nadpriemer.

YouTube video

7. Osada

M. Night Shyamalan bol kedysi považovaný za jedného z najlepších režisérov. Časy sa však zmenili a talentovaný tvorca si pošramotil povesť viacerými prepadákmi a nepodarkami, medzi ktoré niektorí radia aj jeho mysteriózny triler Osada. Ten sa odohráva v osade 19. storočia, ktorej obyvatelia žijú v izolácii a obklopení temnými lesmi. V nich vraj prežívajú tajomné obludy. Dedinčania tak majú zakázané do lesov vstupovať. Lenže potom dôjde k tragédii, ktorá si vyžiada prekročenie zakázanej hranice.

Film sa stretol s rozporuplným prijatím, podľa kritikov mal plno chýb a záverečný twist bol pre mnohých sklamaním. Tržby boli síce veľkorysé (256,7 milióna oproti rozpočtu 60 miliónov), ale diváci tiež neboli príliš spokojní. Neskôr sa ale Osade dostalo aspoň čiastočnej satisfakcie a viacerí kritici sa vyslovili, že ide o možno najlepší (hoci nepochopený) Shyamalanov film.

YouTube video

8. Ad Astra

Ambiciózne sci-fi Ad Astra vzniklo pod režisérskym dohľadom Jamesa Graya a rozprávalo o astronautovi Royovi McBrideovi (Brad Pitt), ktorý sa vydá na cestu vesmírom s cieľom nájsť svojho nezvestného otca (Tommy Lee Jones). Kritické reakcie boli veľmi pozitívne a miestami až nadšené.

Snímka si odniesla nomináciu na Oscara za najlepší mix zvuku a viacero ďalších ocenení. Diváci ňou ale príliš nadšení neboli, čo sa odrazilo na slabých tržbách. Rozpočet sa pohyboval v hodnote 80 až 100 miliónov, preto výsledných 135,4 milióna dolárov z box office nemohlo v žiadnom prípade stačiť a film je tak považovaný za finančný prepadák. Škoda, rozhodne si to nezaslúžil.

YouTube video

9. Fontána

Sci-fi drámu Fontána natočil Darren Aronofsky a v troch príbehových líniách sa v nej venoval témam smrteľnosti, spirituality a lásky. Snímka sa mohla pochváliť dokonalým vizuálom, skvelými hercami a naliehavou hudbou. Faktom ale bolo, že pre mnohých predstavovala až príliš náročné sústo. Kritické reakcie boli po premiére veľmi rozdielne.

Podľa jedného tábora išlo o majstrovské dielo, druhý Fontánu považoval za prázdnu bublinu vysokého ega. Divákom sa film tiež príliš nepáčil. Tržby boli chabé (16 miliónov oproti 35-miliónovému rozpočtu) a mnoho ľudí vôbec nepochopilo, čo sa Aronofsky snažil filmom povedať. Postupom času si ale Fontána našla svojich divákov a dnes je považovaná za kultové dielo.

YouTube video

10. Doktor Spánok

Nadviazať na kultový horor Osvietenie priamym sequelom chce poriadnu odvahu. Režisér Mike Flanagan ju mal a výsledkom bol horor Doktor Spánok podľa rovnomenného románu Stephena Kinga. Aký bol výsledok? Podľa nás perfektný! Snímka sa točí okolo už dospelého Dannyho Torrancea (Ewan McGregor), ktorý stále zápasí s ťaživými spomienkami na svojho otca. Zoznámi sa s malým dievčaťom menom Abra (Kyliegh Curran), ktoré je tiež nadané schopnosťou osvietenia.

Danny s ňou bude musieť spojiť sily a pokúsiť sa zastaviť krvilačnú sektu vedenú Rose the Hat (Rebecca Ferguson). Doktor Spánok si vyslúžil pomerne spokojné recenzie, ale po finančnej stránke sa trápil. Rozpočet bol približne 55 miliónov, ale tržby sa zastavili len kúsok nad 72 miliónmi dolárov. A to bolo jednoznačné sklamanie. Treba však dodať, že keď film dorazil na streamovacie platformy, darilo sa mu výrazne lepšie.

YouTube video
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.