Nie vždy štúdiá vedia, že majú v rukách jasný hit. Neraz sa to odhaduje veľmi ťažko a stáva sa tiež, že sa obrovské hity a následné kultové filmy stali z diel, od ktorých by to naozaj nikto nečakal.
Jeden článok s nečakanými peckami sme ti už na EMEFKA priniesli. Pozoruhodných prípadov nečakaných filmových kultoviek však máme oveľa viac, takže sme pre teba pripravili ďalšiu zaujímavú a pestrú desiatku. Nech sa páči.
1. Napoleon Dynamit
Podivná nezávislá komédia Napoleon Dynamit od režiséra Jareda Harrisa mala všetky predpoklady na to, aby si ju obľúbila len úzka skupina divákov. Človek by si nemyslel, že takto svojrázna záležitosť dokáže nejako výrazne kasovo bodovať. Ale opak bol pravdou.
Rozpočet bol len skromných 400-tisíc dolárov, ale na box office dokázala snímka utŕžiť viac ako 46 miliónov. Skvelý výsledok. Samotná snímka sa dočkala pozitívnej kritickej odozvy, ale aj niekoľkých cien. V každom prípade platí, že ani zďaleka nesadne každému.
2. Americká krása
Sam Mendes bol v roku 1999 len neznámy debutant a s jeho prvým celovečerákom Americká krása sa teda nespájali prehnané očakávania. Parádna čiernohumorná dráma mala rozpočet len 15 miliónov, ale stala sa jedným z najchválenejších filmov daného roku. Diváci sa do kín len tak hrnuli a na box office sa Americkej kráse podarilo získať viac ako 356 miliónov dolárov.
Snímka si odniesla 8 nominácií na Oscara, z ktorých premenila sošky za najlepší film, najlepšieho herca v hlavnej úlohe (Kevin Spacey), najlepšiu réžiu, najlepší originálny scenár a najlepšiu kameru.
3. Moja tučná grécka svadba
Romantickú komédiu Moja tučná grécka svadba poslal režisér Joel Zwick do kín v roku 2002. Rozpočet bol len 5 miliónov, ale z filmu sa stal úplne nečakane obrovský hit. Dokázal totiž utŕžiť neuveriteľných 369 miliónov dolárov. Kritické ohlasy boli väčšinou pozitívne a snímka si odniesla aj nomináciu na Oscara za najlepší originálny scenár.
V roku 2003 sa fanúšikovia dočkali nadväzujúceho seriálu Môj tučný grécky život a v roku 2016 dorazila do kín dvojka. Tie však už na úspech originálu dosiahnuť nedokázali.
4. Saw: Hra o prežitie
James Wan dnes patrí k najúspešnejším režisérom Hollywoodu. Na poli mainstreamového hororu si urobil solídne meno a jeho filmy sú pravidelne kritickými aj diváckymi hitmi. V roku 2004 však bol Wan len ďalším neznámym adeptom, ktorý do kín práve poslal svoj celovečerný debut Saw: Hra o prežitie.
Natočil ho za smiešnych 1,2 milióna dolárov a mnohí očakávali, že sa za ním veľmi rýchlo zavrie voda diváckeho záujmu. Napokon sa z filmu vykľul obrovský hit, ktorý na box office získal parádnych 104 miliónov. Zároveň naštartoval finančne mimoriadne úspešnú sériu pokračovaní a z Wana prakticky cez noc urobil hviezdu. Ten svoj talent následne potvrdil aj ďalšími filmami.
5. Once
Nenápadná romantická dráma Once od Johna Carneyho učarovala mnohým divákom na celom svete. Carneyho snímka vznikla za skromných 150-tisíc, ale na box office utŕžila viac ako 23 miliónov. Pridaj si k tomu ešte nadšené ohlasy divákov aj kritikov, pochvalné slová od Stevena Spielberga a napokon aj Oscara za najlepšiu pieseň.
Skrátka, famózny úspech, pri ktorom môžeme len uznanlivo kývnuť hlavou.
6. Superbad
Tínedžerská komédia Superbad dorazila do kín v roku 2007 a režisérsky sa pod ňu podpísal Greg Mottola. O scenár sa postarali Seth Rogen a Evan Goldberg (ktorí ho začali písať už vo svojich trinástich rokoch, len tak mimochodom). Snímka vznikla za 20 miliónov, ale finišovala s viac ako 170 miliónmi na konte.
Kritické ohlasy boli pozitívne a s odstupom rokov sú dokonca ešte nadšenejšie. Dnes je Superbad právom považovaná za jednu z najlepších tínedžerských komédií vôbec.
7. Milionár z chatrče
Solídny doják Milionár z chatrče natočil skúsený Danny Boyle. Film vznikol len za 15 miliónov a asi nikto nečakal, že by mohol až tak skvele bodovať v kinách. Ale stalo sa. Snímka vyťažila úchvatných 378 miliónov a dotiahla to až do oscarovej súťaže, kde získala 10 nominácií.
Premeniť sa jej potom podarilo až 8 sošiek, vrátane tej za najlepší film, najlepšiu réžiu či najlepší adaptovaný scenár.
8. Moonlight
O coming-of-age dráme Moonlight sa po premiére hovorilo ako o jednom z najlepších filmov 21. storočia. Pravdou ale je, že taký osud by pred premiérou v roku 2016 očakával len málokto. Režisér Barry Jenkins snímku natočil za 1,5 milióna dolárov, ale nadšené kritiky a záujem divákov sa postarali o zvyšok.
Snímka na box office utŕžila viac ako 65 miliónov a získala tiež 8 nominácií na Oscara. Premeniť sa jej podarilo sošky za najlepší adaptovaný scenár, najlepšieho vedľajšieho herca (Mahershala Ali) a najlepší film.
9. Rozpoltený
M. Night Shyamalan bol po prepadákoch Posledný vládca vetra a Po zániku Zeme v očiach mnohých totálne odpísaný. Zdalo sa, že hviezdna kariéra talentovaného režiséra definitívne zhasla. Potom si však Shyamalan napravil renomé vydarenou žánrovkou The Visit a v roku 2016 potvrdil návrat do formy psychologickým hororom Rozpoltený.
Skromný rozpočet 9 miliónov dokázal film pretaviť do viac ako 278 miliónov a získal pozitívne kritické aj divácke reakcie.
10. Pulp Fiction: Historky z podsvetia
Dnes predstavuje každý nový titul Quentina Tarantina filmovú udalosť, ktorá plní kiná na celom svete. V 90. rokoch však Quentin ešte takú silnú reputáciu nemal. Mal síce na konte skvelý debut Gauneri, ale nejako sa nepočítalo s tým, že by jeho ďalší film Pulp Fiction: Historky z podsvetia mohol mať taký obrovský úspech.
Snímka vznikla za niečo vyše 8 miliónov dolárov, ale na box office prepočítavala viac ako 213 miliónov. Okrem toho si odniesla Zlatú palmu z Cannes a stala sa nesmrteľným kultom, ktorý sa dočkal mnohých citácií a zasvätených štúdií. Film si odniesol 7 nominácií na Oscara, pričom premenil sošku za najlepší originálny scenár.