Utorok 4.10.2022
sk
František
cz
František
Zdroj: ©Speaking Film Productions Ltd 2010

10 filmov, ktorým štúdiá príliš nedôverovali, no nakoniec sa z nich stali obrovské hity (2. časť)

Nenápadné filmy, ktoré si podmanili kinosály na celom svete.

Stáva sa to so železnou pravidelnosťou. Do kín štúdiá pošlú filmy, ktoré sú na prvý pohľad nenápadné či nevýrazné a nikto od nich nečaká veľké veci. Lenže napokon všetkým vytrú zrak svojou kvalitou a stanú sa neuveriteľnými hitmi. Inak to nebolo ani v prípade 10 filmov nižšie. Dokázali bodovať nielen čo sa týka tržieb, ale aj recenzií či rôznych ocenení.

1. Memento

V čase premiéry kriminálky Memento nebol Christopher Nolan ani zďaleka takým pojmom ako dnes. Za sebou mal len jeden film (Following) a od Mementa tak nikto nečakal zázraky. Príbeh Leonarda Shelbyho (Guy Pearce), ktorý trpí stratou krátkodobej pamäti a snaží sa vypátrať vraha svojej manželky (Jorja Fox), vznikol za 9 miliónov dolárov.

Premiéru si odbil na festivale v Benátkach a v Spojených štátoch štartoval len v skromnom počte kín. Medzi divákmi sa však veľmi rýchlo rozšírilo, že Nolan natočil skutočnú pecku, a vďaka tomu dokázal film na tržbách získať 40 miliónov. Okrem toho si odniesol nomináciu na Oscara za najlepší originálny scenár a mnoho ďalších ocenení.

2. Star Wars: Nová nádej

Niekomu sa to iste zdá neuveriteľné, ale boli časy, keď značka Star Wars nebola automaticky zárukou vysokých tržieb. Keď do kín vstúpil prvý (resp. štvrtý) diel s podtitulom Nová nádej od Georgea Lucasa, nikto od neho nečakal zázraky. Film Lucas natočil za 11 miliónov dolárov a štúdio 20th Century Fox mu zariadilo len limitovanú premiéru (film teda nebol masovo nasadený do všetkých kín).

Hovorí sa dokonca, že aj sám George Lucas očakával, že po stránke tržieb pôjde o poriadny prepadák. Ako ale už vieme, nič také sa nestalo. Na Star Wars sa ľudia len tak hrnuli a kritické reakcie boli tiež pozitívne. Štúdio ho teda nasadilo do širokej distribúcie a na konci prepočítavalo tržby v hodnote viac ako 775 miliónov dolárov.

3. Šiesty zmysel

Mysteriózny horor Šiesty zmysel natočil M. Night Shyamalan. Ten vtedy nebol nijako extra známy, na konte mal len dva nenápadné filmy. Preto sa ani príliš nečakalo, že by jeho novinka dokázala nejako výraznejšie bodovať. Tajomný príbeh malého chlapca Colea Seara (Haley Joel Osment), ktorý dokáže vidieť mŕtvych ľudí a komunikovať s nimi a ktorému sa snaží pomôcť detský psychológ Malcolm Crowe (Bruce Willis), sa však stal obrovským hitom.

Oproti rozpočtu 40 miliónov totiž dokázal do kasičky prisypať neuveriteľných 672,8 milióna. Stal sa druhým finančne najúspešnejším filmom roku 1999 a odniesol si nadšené kritiky aj divácke ohlasy. Okrem toho získal aj 6 nominácií na Oscara a viacero ďalších ocenení.

Prečo METALLICA už nikdy nepríde na Slovensko? Toto sú hlavné dôvody

Odporúčame prečítať:

Prečo METALLICA už nikdy nepríde na Slovensko? Toto sú hlavné dôvody

4. Zrodenie planéty opíc

Reboot kultového sci-fi Planéta opíc zrežíroval Rupert Wyatt. Sci-fi Zrodenie planéty opíc sa točilo okolo šimpanza Caesara (Andy Serkis), ktorého inteligencia bola vďaka experimentálnemu lieku zvýšená. Snímke pred premiérou málokto veril a príliš veľa nádeje nevyvolávali ani matné trailery. Mnohí sa báli, že nás čaká poriadny prepadák.

Napokon sa tak ale nestalo. Oproti rozpočtu 93 miliónov dokázala snímka získať tržby v hodnote takmer 482 miliónov dolárov. Okrem toho získala aj pozitívne recenzie a odniesla si nomináciu na Oscara za najlepšie vizuálne efekty (a plno iných cien). Neskôr sme sa dočkali dvoch sequelov, ktoré slávili podobný úspech.

5. V zajatí démonov

Hoci mal James Wan pred hororom V zajatí démonov na konte už niekoľko hitov (napr. Saw: Hra o prežitie či Insidious), mnohí sa aj tak mali na pozore. Možno nečakali, že Wanova novinka bude vyslovene sklamaním, ale celkom iste netušili, aký hit sa z nej vykľuje.

Oproti skromnému rozpočtu 20 miliónov totiž dokázala na tržbách získať viac ako 319 miliónov dolárov. Okrem toho pozbierala aj pozitívne recenzie a divácke ohlasy. Tvorcovia tak mohli okolo paranormálnych vyšetrovateľov Eda a Lorraine Warrenovcov (Patrick Wilson a Vera Farmiga) vybudovať celé univerzum, ktoré sa ukázalo byť mimoriadne finančne výnosným. James Wan si tak do portfólia pripísal ďalší hit.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť