Štvrtok 27.1.2022
sk
Bohuš
cz
Ingrid

10 filmov, o ktorých si (možno) nevedel, že sa inšpirovali skutočnými udalosťami (2. časť)

Filmy, pri ktorých by si nečakal, že vznikli na motívy reálnych udalostí.


Po nejakom čase ti prinášame už druhý článok o filmoch, ktoré boli (pre mnohých prekvapivo) inšpirované skutočnými udalosťami. Viacero z nich sa pri propagácii obišlo bez toho, aby tento aspekt nejako extra zvýrazňovali, takže mnoho divákov ani len netuší, že týchto desať snímok má korene v realite. Poďme si ich teda predstaviť.

1. Srdcu nerozkážeš

Romantická komédia Srdcu nerozkážeš od Michaela Showaltera rozpráva príbeh stand-up komika Kumaila (Kumail Nanjiani), ktorý sa zamiluje do mladej Emily (Zoe Kazan). Jeho tradicionalistická rodina by ale bola radšej, ak by vstúpil do vzťahu s dievčaťom z domovského Pakistanu.

Vzťah Kumaila a Emily skomplikuje aj jej záhadná choroba. Film sa dočkal nadšených kritických aj diváckych ohlasov, viacerí ale možno nevedia, že je inšpirovaný skutočným príbehom Kumaila Nanjianiho a jeho manželky Emily V. Gordon. Tí spolu napísali aj scenár a film je pomerne verným zobrazením toho, ako sa dali dohromady.

2. Texaský masaker motorovou pílou

Kultový horor Texaský masaker motorovou pílou od Tobea Hoopera iste poznáš. Jeho príbeh sa točí okolo skupiny tínedžerov, ktorí v Texase skrížia cestu psychopatickému Leatherfaceovi (Gunnar Hansen) a jeho kanibalskej rodine. Film sa pri premiére zaklínal magickou formulkou „podľa skutočných udalostí“, hoci príbeh samotný je kompletnou fikciou.

Ale napriek tomu obsahuje zrnko skutočnosti. Postava Leatherfacea bola totiž inšpirovaná skutočným sériovým vrahom a vykrádačom hrobov Edom Geinom. Výraznú inšpiráciu tvorcovia našli aj vo vrahovi Elmerovi Wayneovi Henleym.

3. Otvorené more

Hororový triler Otvorené more natočil Chris Kentis. V centre príbehu je dvojica Susan Watkins (Blanchard Ryan) a Daniel Kintner (Daniel Travis), ktorí si vyrazia na dovolenku, aby napravili problémy vo svojom vzťahu. Pri potápaní ich však loď nechtiac zabudne vyzdvihnúť a obaja sa ocitnú v zovretí nekonečného oceánu a žralokov.

Film bol inšpirovaný skutočným príbehom Toma a Eileen Lonerganovcov, ktorí v roku 1998 zmizli pri potápaní v Koralovom mori v blízkosti Austrálie. To, že Lonerganovci chýbajú, si zamestnanci lode všimli až po dvoch dňoch. Rozbehlo sa dôkladné pátranie, ktoré ale neprinieslo žiadny výsledok. Predpokladá sa však, že Lonerganovci zahynuli.

4. Psycho

Ani hororový triler Psycho od Alfreda Hitchcocka nezaprie korene v skutočných udalostiach. Príbeh hovorí o Marion Crane (Janet Leigh), ktorá svojmu šéfovi ukradne peniaze a na úteku sa ubytuje v malom moteli Normana Batesa (Anthony Perkins). Netuší však, že sa práve dostala do smrteľného nebezpečenstva.

Samotný príbeh Psycha je síce fiktívny, ale postava Normana Batesa bola založená na sériovom vrahovi Edovi Geinovi. Aj on bol známy tým, že sa obliekal do ženských šiat, a bol patologicky naviazaný na svoju matku, ktorá bola náboženská fanatička a tyranka. Všetky tieto vlastnosti môžeme vidieť aj v postave Batesa.

Mohlo by ťa zaujímať:

Inšpirovali sa ním horory Psycho a Mlčanie jahniat. Kto bol desivý vrah Ed Gein?

5. Zápisník jednej lásky

Romantickú drámu Zápisník jednej lásky natočil Nick Cassavetes. Príbeh sa točí okolo Allie Hamilton (Rachel McAdams) a Noaha Calhouna (Ryan Gosling). Tí sa prvýkrát stretli v roku 1940 a okamžite sa do seba zamilovali. Ich vzťah však bude musieť počas dlhých nasledujúcich rokov prekonať mnoho prekážok.

Dojemná snímka si získala srdcia miliónov divákov. Možno ale nevieš, že príbeh sa inšpiroval skutočnosťou. Film vychádza z románu Nicholasa Sparksa, ktorý ho napísal na základe vzťahu starých rodičov svojej manželky. Keď ich prvýkrát stretol, boli ženatí 60 rokov a príbeh ich silného vzťahu sa ho nesmierne dotkol.

6. Chicago

Príbeh oceňovanej filmovej adaptácie muzikálu Chicago od Roba Marshalla sa točí okolo kabaretných speváčok Velmy (Catherine Zeta-Jones) a Roxie (Renée Zellweger). Obe sa dopustia vraždy a na obhajobu si najmú advokáta Billyho Flynna (Richard Gere).

Muzikál bol založený na divadelnej hre z roku 1926 a tá bola zase inšpirovaná dvoma skutočných vrahyňami Beulah Annan a Belvou Gaertner. Annan zastrelila svojho partnera Harryho Kalstedta a Gaertner zase Waltera Lawa. Súd však obe oslobodil.

7. Hory majú oči

Horor Hory majú oči od Wesa Cravena rozpráva príbeh obyčajnej americkej rodiny, ktorá cestuje púšťou do Kalifornie. Pokazí sa im auto a oni ostanú uprostred pustiny. Nie sú tam však sami. Čoskoro totiž budú musieť čeliť rodine krvilačných kanibalov.

Skromný horor sa stal v kinách hitom a dnes patrí medzi kultové klasiky (v roku 2006 sme sa dočkali aj jeho remaku). Hoci je filmový príbeh fantáziou tvorcov, tí sa pri písaní scenára inšpirovali Alexanderom „Sawney“ Beanom. Ten bol podľa dobových záznamov v 16. storočí vodcom rozsiahleho klanu, ktorý zabíjal ľudí a jedol ich mäso.

Napokon sa ho podarilo vypátrať a za svoje zločiny bol popravený. Aby sme boli presní, viacerí historici sa dnes nedokážu zhodnúť, či Sawney Bean naozaj existoval. Podľa jednej strany zrejme áno, iní zase tvrdia, že ide len o legendu.

8. Dobré ráno, Vietnam

Známa vojnová komédia Dobré ráno, Vietnam od Barryho Levinsona sa točí okolo rozhlasového moderátora Adriana Cronauera (Robin Williams), ktorý počas vojny vo Vietname začal pôsobiť v Rádiu ozbrojených síl. Jeho úlohou je trochu povzbudiť amerických vojakov. Cronauer sa práce ujme s poriadnou vervou a vojakov zabáva vtipmi, skvelými pesničkami a nekonvenčným prístupom.

Snímka si odniesla veľmi spokojné recenzie a Robin Williams bol za svoj výkon nominovaný aj na Oscara. Levinsonov film bol inšpirovaný skutočným príbehom Adriana Cronauera, ktorý naozaj pôsobil ako rozhlasový moderátor počas vietnamskej vojny. V porovnaní so skutočnosťou si však tvorcovia scenár výrazne prikrášlili.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 filmov, o ktorých si (možno) nevedel, že sa inšpirovali skutočnými udalosťami

9. Wolf Creek

Hororový triler Wolf Creek vznikol pod režisérskou taktovkou Grega McLeana a rozpráva o partii kamarátov, ktorí sa vydajú na výlet po Austrálii. Pokazí sa im ale auto, takže kamaráti sú radi, keď sa objaví Mick Taylor (John Jarratt). Netušia však, že ide o sadistického psychopata, ktorý si ich vyhliadol ako svoju novú korisť.

Wolf Creek sa inšpiroval sériovým vrahom Ivanom Milatom, ktorý v Austrálii medzi rokmi 1989 a 1993 zavraždil sedem mladých turistov. V roku 1994 sa ho polícii podarilo vypátrať a napokon bol odsúdený na sedem doživotných trestov. Zomrel vo väzení v roku 2019 ako 74-ročný.

10. Big Lebowski

Kultová čierna komédia Big Lebowski od bratov Coenovcov nám predstavila flákača Jeffreyho Lebowskiho (Jeff Bridges), prezývaného Dude. Ten svoje dni trávi najmä s kamošmi hraním bowlingu. Lenže jedného dňa si ho partia gangsterov pomýli s iným Lebowskim a Dudeov pokojný život sa razom poriadne zdramatizuje. Snímka síce v čase premiéry príliš neoslnila, ale časom sa stala zaslúženou klasikou.

Postava Dudea bola založená na producentovi Jeffovi Dowdovi, ktorý mal tiež prezývku Dude a s hlavným hrdinom filmu zdieľal niekoľko vlastností (napríklad slabosť pre drink Biely medveď). Coenovci do scenára zakomponovali aj viacero udalostí z jeho života, ktoré sa skutočne stali, hoci vo filme sme ich videli vo viac prehnanej podobe.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť