10 filmov o slávnych maliaroch, ktorí boli trápení osobnými démonmi či nepochopením verejnosti

Vybrali sme pre vás desiatku skvelých filmov o slávnych výtvarných umelcoch. Tí to však často nemali v živote jednoduché.

Výtvarní umelci sú pomerne vďačným „materiálom“ pre filmových tvorcov. Obzvlášť tí, ktorí boli vo svojej dobe nepochopení, alebo tí, ktorí bojovali so silnými osobnými a psychickými démonmi.

V našom článku sme pre vás pripravili 10 parádnych snímok, ktoré sa zaoberajú životmi rôznych maliarov. Ide o prepracované filmy so skvelými hercami a silnými príbehmi. Žiadny milovník umenia by ich teda nemal prepásť.

Pollock

Vynikajúca biografická dráma o významnom maliarovi abstraktného expresionizmu, Jacksonovi Pollockovi. Toho famózne stvárnil Ed Harris, ktorý film aj režíroval. Za svoje stvárnenie psychickými chorobami a alkoholizmom mučeného umelca si odniesol nomináciu na Oscara.

Fantastický výkon však podala aj Marcia Gay Harde v úlohe maliarky a Pollockovej manželky, Lee Krasner. Tá si za svoj výkon právom odniesla Oscara.

Pri bráne večnosti

Tragický životný príbeh vo svojej dobe nepochopeného génia, Vincenta van Gogha, sa dostal minulý rok na plátna kín v podaní režiséra Juliana Schnabela. Pri bráne večnosti je silný, meditatívny a fascinujúci ponor do krehkej psychiky citlivého a nadaného umelca. Vincenta van Gogha geniálne zahral Willem Dafoe, ktorý tento rok zabojuje za svoju úlohu o Oscara za najlepšieho herca.

Basquiat

Ďalší výrazný film Juliana Schnabela (ktorý je, mimochodom, sám maliar). Tentokrát o neo-expresionistickom maliarovi Jeanovi-Michelovi Basquiatovi v podaní Jeffreyho Wrighta. Ten za svoj krátky život dokázal vytvoriť pozoruhodné dielo, ktorému sa dostalo celosvetového uznania a Julian Schnabel mu vo svojom filme vytvoril viac než kvalitný pomník.

Frida

Slávna mexická maliarka Frida Kahlo patrí k stáliciam moderného výtvarného umenia. V biografickej dráme Frida ju majstrovsky stvárnila Salma Hayek, ktorá si za svoj výkon odniesla aj nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus.

Parádne výkony však predviedli aj Alfred Molina, Geoffrey Rush a Antonio Banderas. Režisérka Julie Taymor prevedie diváka všetkými dôležitými životnými udalosťami tejto temperamentnej a mimoriadne talentovanej umelkyne.

Big Eyes

Pozoruhodný životný príbeh maliarky Margaret Keane, ktorá sa preslávila najmä maľbami detí s neprirodzene veľkými očami. Jej diela však vydával za svoje jej manžel Walter, ktorý podobným štýlom klamal verejnosť celé roky. Vznikol tak jeden z najväčších podvodov v dejinách výtvarného umenia.

Tejto zaujímavej látky sa chopil Tim Burton a prizval si k tomu skvelú Amy Adams a oscarového Christopha Waltza. Obaja si za svoje výkony odniesli nomináciu na Zlatý glóbus, pričom Adams svoju nomináciu aj premenila.

S láskou Vincent

Na Oscara nominovaný film o živote Vincenta van Gogha je skutočným unikátom najmä preto, akým štýlom vznikal. Celý totiž pozostáva rozpohybovaním originálnych olejomalieb, ktoré vytvorilo 125 umelcov podľa 94 originálnych van Goghových obrazov. Výsledkom je vizuálne omračujúca, ale aj emocionálne silná dráma, ktorá by vám už kvôli nezvyčajnej forme nemala ujsť.

Renoir

Vizuálne nádherný film zo sklonku života slávneho maliara Pierra-Auguste Renoira vyniká okrem spomenutej výtvarnej stránky absolútne špičkovými výkonmi Michela Bouqueta a étericky nádhernej Christy Théret, ktorá stvárnila mladú a krásnu Andrée. Tá sa stane pre starnúceho umelca jeho poslednou veľkou múzou.

Gauguin

Paul Gauguin, dobrý priateľ Vincenta van Gogha a vizionársky maliar, je výraznou postavou umeleckého sveta. V snímke Edouarda Deluca budeme svedkami jeho cesty na Tahiti, kde sa mu otvorí obrovské množstvo podnetov a inšpirácie pre jeho najlepšie obrazy.

Gauguin je predovšetkým filmom silnej atmosféry a celkovo sa miestami podobá sfilmovanej básni. Celému filmu, samozrejme, dominuje presný Vincent Cassel v hlavnej úlohe.

Mr. Turner

Životný príbeh excentrického romantického maliara Josepha Mallorda Williama Turnera nám vyrozprával režisér Mike Leigh. Nesnaží sa postihnúť Turnerov život štruktúrovane, ale sústredí sa najmä na posledných 25 rokov jeho turbulentného života.

Timothy Spall v hlavnej úlohe si výstredného maliara poriadne užil a jeho posadnutosť umením je radosť sledovať. Film síce nesadne každému, ale pokiaľ sa o životy umelcov zaujímate, ide pre vás o povinnú jazdu.

Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot

Tento článok ukončíme o menej známom, ale o to zaujímavejšom titule, ktorým je Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot od Gusa Van Santa. Ten v ňom divákom ponúkol skutočný príbeh Johna Callahana, alkoholika, ktorý po nehode ochrnul. S osudom aj svojou závislosťou sa následne rozhodol bojovať, a to kreslením čierno-humorných (a pre mnohých poburujúcich) stripov a karikatúr do rôznych novín.

Okrem kvalitného príbehu, ktorý je aj pomerne netradične natočený, film ponúka hlavne fenomenálny výkon Joaquina Phoenixa v hlavnej úlohe. Van Santovi sa navyše jeho životný osud podarilo podať veľmi originálne a bez patetických barličiek.

Titulná fotka: Miramax Films, The Weinstein Company

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Divné zákazy na školách po celkom svete, nad ktorými budeš len krútiť hlavou


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME