10 filmov, počas nakrúcania ktorých sa stali (často smrteľné) tragédie a nehody (2. časť)

Nešťastie sa nevyhýba ani filmárom.

Zdroj: Carolco Pictures / moviestillsdb.com

Nehody a nešťastné náhody neobchádzajú ani filmové lokácie. Jeden článok o desivých a často aj smrteľných nehodách, ktoré sa odohrali priamo počas nakrúcania slávnych filmov, sme ti už na Emefka priniesli.

Žiaľ, podobných prípadov je veľmi veľa. V dnešnom článku ti teda ponúkame ďalších 10 známych snímok, ktorých natáčanie rozhodne nebolo také jednoduché, ako by sa možno mohlo zdať.

1. Resident Evil: Posledná kapitola

Počas nakrúcania šiesteho dielu akčnej hororovej série Resident Evil sa filmárom lepila smola na päty. Vážne sa totiž zranila Olivia Jackson, kaskadérka a dablérka herečky Milly Jovovich. Pri nakrúcaní akčnej scény narazila na motocykli do žeriavu, na ktorom bola pripevnená kamera.

Náraz jej rozdrvil tvárové kosti a z polovice tváre strhol kožu. Zároveň si vážne poranila krk, mala tiež odtrhnuté niektoré prsty či zlámané rebrá. Jackson bola dva týždne v kóme a lekári jej museli amputovať rameno a palec na jednej ruke. Kaskadérka neskôr producentov zažalovala a žiadala finančné odškodnenie.

To však nebolo všetko. Na pľaci sa odohrala aj ďalšia nehoda, keď člena štábu Ricarda Corneliusa rozdrvil armádny Hummer, ktorý slúžil ako rekvizita. Ricardo, žiaľ, túto nehodu neprežil napriek veľkej snahe lekárov o jeho záchranu.

2. Terminátor 2: Deň zúčtovania

Ani nakrúcanie dnes kultového akčného sci-fi Terminátor 2: Deň zúčtovania od Jamesa Camerona nebolo prechádzkou ružovou záhradou. Doplatila na to najmä herečka Linda Hamilton, ktorá stvárnila hlavnú rolu Sarah Connor. V akčnej scéne vo výťahu v jednom uchu kompletne stratila sluch.

V pauze medzi scénami si totiž vytiahla chrániče na uši a pri natáčaní danej scény si ich zabudla nasadiť.

3. Divoký Django

Skvelý western Divoký Django od Quentina Tarantina iste nemusíme predstavovať. Spája sa s ním síce menšia, ale stále nepríjemná nehoda. Leonardo DiCaprio sa tak vžil do svojej úlohy rasistického majiteľa plantáže Calvina Candieho, až si v zápale hereckého výkonu nepríjemne poranil ruku.

Pri scéne, keď Candie svojich hostí poúčal o svojich rasových pseudo-teóriách, DiCaprio nahnevane udrel dlaňou po stole. Na ňom sa však nachádzali kúsky skla a herec si tak bolestivo poranil ruku. Ako pravý profesionál ale nevypadol z úlohy a pokračoval v hraní. Ruku mu pri najbližšej klapke ošetrili.

4. Jumper

Sci-fi thriller Jumper natočil Doug Liman a pri jeho nakrúcaní si on a jeho štáb rozhodne užili svoje. Snímka obsahovala plno náročných akčných scén, paradoxne sa však nehoda neodohrala počas nich.

Skúsený majster výpravy David Ritchie upravoval scénu v exteriéri, keď sa z vyvýšenej plochy uvoľnil kus ľadu a piesku. Ritchie bol na mieste mŕtvy. Mal 56 rokov. Jeho kolega bol tiež zranený. Mal vážne poranenia hlavy a pleca. Našťastie sa ho lekárom podarilo zachrániť.

5. Vyháňač diabla

Ak sa nešťastné nehody stávajú počas nakrúcania hororových filmov, môže im to v očiach mnohých divákov pridávať na akejsi zlovestnej aure. Našli by sme nemálo takých, ktorí tvrdia, že tieto filmy sú určite prekliate. To je aj prípad legendárneho hororu Vyháňač diabla od William Friedkina.

Už na začiatku produkcie sa filmári museli potýkať s nepriaznivými okolnosťami, keď požiar zničil kulisy, kde sa malo natáčať. V scéne, keď diablom posadnutá malá Reagan (Linda Blair) udrie svoju matku v podaní Ellen Burstyn do tváre, bola Burstyn naozaj zranená (režisér sa rozhodol tento záber vo filme ponechať).

Počas post-produkcie zomreli herci Jack MacGowran a Vasiliki Maliaros. Desivé na tom je, že vo filme hrali postavy, ktoré tiež zomreli.

6. Poltergeist

Poltergeist je ďalším kultovým hororom na našom zozname, ktorý je mnohými divákmi považovaný za prekliaty. Zaujímavé na ňom je, že počas nakrúcania sa (pokiaľ je nám známe) nič zvláštne neprihodilo. Tragický osud však čakal hneď štyroch hercov z filmu.

Dominique Dunne bola krátko po premiére zavraždená, pred premiérou zomrel aj Julian Beck. William Sampson naposledy vydýchol pri operácii a Heather O’Rourke sa stala osudnou nezvyčajne silná chrípka. Tvrdilo sa, že tvorcovia pri nakrúcaní použili skutočné ľudské kosti a následné úmrtia mali byť pomstou zo záhrobia.

7. Prichádza Satan!

Mysteriózny horor Prichádza Satan! od Richarda Donnera je dnes už tiež zaslúženou klasikou. Podobne ako Vyháňač diabla či Poltergeist, aj Prichádza Satan! má povesť prekliateho filmu. Filmári totiž pri jeho tvorbe museli prekonávať jednu nepríjemnosť za druhou.

Len krátko pred prvou klapkou spáchal samovraždu syn Gregoryho Pecka, ktorý si v snímke zahral hlavnú rolu. Keď Peck letel na pľac, jeho lietadlo zasiahol blesk. Podobnú skúsenosť mal aj vedúci produkcie Mace Neufeld.

Štáb sa v rámci nakrúcania mal presúvať medzi vzdialenými lokáciami lietadlom. Naplánovaný let však nestihli. Neskôr sa dozvedeli, že dotyčné lietadlo havarovalo a nikto na palube neprežil. Pri nakrúcaní scény na cintoríne bol kaskadér zranený rotvajlermi.

Po skončení nakrúcania postihol nešťastný osud aj dvojicu odborníkov na špeciálne efekty Johna Richardsona a Liz Moore. Boli účastníkmi autonehody, ktorá Liz Moore odsekla hlavu. Richardson však prežil. Detail o strate hlavy je obzvlášť pozoruhodný, keďže diváci vedia, že práve týmto spôsobom príde o život aj jedna z postáv filmu Prichádza Satan!

8. Vo štvorici po opici 2

Diváci v kinách sa síce bavili, ale nakrúcanie bláznivej komédie Vo štvorici po opici 2 rozhodne nebolo až tak zábavné. Najmä pre kaskadéra Scotta McLeana, ktorý bol dablérom herca Eda Helmsa.

Jeho hlava totiž narazila do pohybujúceho sa vozidla a kaskadér si odniesol veľmi vážne zranenie, pri ktorom mu bol z lebky vytrhnutý kus mäsa. McLean neskôr štúdio Warner Bros. zažaloval a vysúdil od nich nešpecifikované finančné odškodné.

9. Návrat mušketierov

Dobrodružný film Návrat mušketierov od Richarda Lestera sa stal nechválne známy najmä tým, že počas nakrúcania došlo k smrteľnej nehode jedného z hercov. Roy Kinnear, ktorý stvárnil Placheta, zomrel, keď štáb točil v Španielsku. Tamojší pomocníci nesprávne pochopili režisérove pokyny a cestu s dlažobnými kockami umyli.

Dlažba teda bola mokrá a keď po nej Roy Kinnear vyrazil, jeho kôň sa pošmykol a herec si pri páde zlomil panvu. Bol rýchlo prevezený do nemocnice, ale napriek tomu zomrel na vnútorné krvácanie. Kinnearova vdova po dlhom súdnom procese napokon od štúdia vysúdila 650 tisíc dolárov ako odškodné.

10. Midnight Rider

Je možné, že o filme Midnight Rider od Randalla Millera ste nikdy nepočuli. Nebol totiž dokončený. V biografickej dráme, ktorá si dala za cieľ zmapovať život speváka Gregga Allmana, sme mali vidieť hercov ako William Hurt, Tyson Ritter či Zoey Deutch.

Hneď v prvý deň nakrúcania však došlo k hroznej nehode, pri ktorej bola zabitá druhá asistentka kamery Sarah Jones. Štáb nakrúcal na železničnej stanici, ktorá nebola riadne bezpečnostne ošetrená a Jones bola zmietnutá vlakom.

Ďalších sedem členov štábu sa zranilo, z toho jeden vážne. Produkcia filmu bola následne zastavená a režisér Miller, vedúci produkcie Jay Sedrish a prvá asistentka režiséra Hillary Schwartz boli odsúdení za neúmyselné zabitie na 10 rokov väzenia.

Ak ťa tento článok zaujal, nenechaj si ujsť jeho 1. časť, ktorú nájdeš tu.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
9
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Beštiálne sériové vrahyne. Stránky Wikipédie, pri ktorých ti bude tuhnúť krv v žilách (2. časť)

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME