Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.3.2024
sk
Fridrich
cz
Kazimír
Zdroj: ©Paramount Pictures / MovieStillsDB

10 filmových adaptácií, ktoré sa podarili viac ako ich knižné predlohy

Knihy obyčajne bývajú lepšie než filmy. Ale niekedy...

Pri filmových adaptáciách platí nepísané pravidlo, že film nikdy nemôže byť lepší než kniha. Proste nikdy. Ale… je to naozaj tak? Iste by si aj ty našiel viacero filmových adaptácií, ktoré ťa oslovili viac než ich knižné predlohy. Takéto hodnotenie je vždy veľmi subjektívne (ako, napokon, každé hodnotenie umeleckých diel).

V tomto článku ti prinesieme 10 výborných filmov, ktoré sa (aspoň podľa nás) vydarili lepšie než ich nemenej slávne knižné verzie.

1. Vykúpenie z väznice Shawshank

Adaptácia novely z pera Stephena Kinga patrí dodnes k najlepším filmom vôbec. Príbeh nespravodlivo odsúdeného Andyho Dufresna, ktorý si musí odpykať doživotie v drsnom väzení Shawshank, ponúkol silné emócie, prvotriednych hercov a prepracovaný príbeh.

Zaujímavé ale je, že Kingova predloha – hoci je vydarená – pôsobí oproti filmu dosť krotko a viacero scén, ktoré na snímke Franka Darabonta milujeme, v nej vlastne vôbec nie je. Za prečítanie však určite stojí, i keď film máme predsa len o dosť radšej.

YouTube video

2. Potomkovia ľudí

Výborný sci-fi triler Potomkovia ľudí od Alfonsa Cuaróna vznikol podľa románu spisovateľky P. D. James. Ten síce vyšiel aj u nás, ale viacero čitateľov ním bolo rozčarovaných či rovno sklamaných. Obzvlášť, keď videli strhujúcu Cuarónovu verziu.

Príbeh blízkej budúcnosti, v ktorej sa už 19 rokov nenarodilo jediné dieťa a svet upadá do anarchie, totality a terorizmu, totiž P. D. James napísala štýlom, ktorý rozhodne nesadne každému. Stavia skôr na dôkladných popisoch a dej je oveľa pomalší. V tomto prípade Cuarón urobil asi najlepšie, čo mohol, a scenáru dodal na akčnosti, pridal silnejšie emócie a, samozrejme, prvotriednu audiovizuálnu stránku.

YouTube video

3. Spalovač mrtvol

Dokonalý groteskný horor Spalovač mrtvol natočil Juraj Herz a ako predloha mu poslúžil rovnomenný román od Ladislava Fuksa. Mrazivý príbeh zamestnanca krematória Karla Kopfrkingla, ktorý sa v dôsledku bujnejúceho nacizmu prepadá do hlbín šialenstva, patrí bez debaty k najlepším českým filmom všetkých čias.

A treba jedným dychom dodať, že knižná predloha je rozhodne tiež výborná! Čo sa ale nás týka, tak si tento príbeh už nevieme predstaviť bez originálnej Herzovej vizuálnej stránky, sofistikovaného strihu, dokonalého Rudolfa Hrušínského v hlavnej úlohe a nádherne temnej atmosféry. Kniha je určite tiež parádna, ale v tomto prípade dávame prednosť Herzovmu filmu.

YouTube video

Odporúčame prečítať:

Kladné vlastnosti takmer dokonalého muža, ktorý je snom všetkých žien

4. Osvietenie

Nie je žiadnym veľkým tajomstvom, že Stephen King adaptáciu svojho románu Osvietenie od Stanleyho Kubricka nenávidí. Podľa neho sa Kubrickovi ani náhodou nepodarilo vystihnúť podstatu jeho románu. My s tým do istej miery súhlasíme, ale jedným dychom dodávame: našťastie!

Teda, niežeby kniha bola zlá, ale z nášho pohľadu ide o dosť rozťahaný a trochu nudný horor. Kubrick vytiahol z knihy to najlepšie, pridal niekoľko vlastných dokonalých nápadov, mrazivú hudbu, démonického Jacka Nicholsona a adekvátnejší myšlienkový podtext. Výsledkom je jeden z najlepších hororov všetkých čias.

YouTube video

5. Klub bitkárov

Debutový román Klub bitkárov od Chucka Palahniuka, ktorý si bral na paškál konzumnú spoločnosť, agresivitu, anarchiu a terorizmus, patrí k jeho najlepším dielam. Zároveň je spôsob, akým je napísaný, dosť nevďačný na filmové spracovanie. Ale čuduj sa svete, Davidovi Fincherovi sa to podarilo priam geniálne.

Výsledok bol až natoľko skvelý, že sa začali objavovať nesmelé výroky o tom, že film je lepší než Palahniukova kniha. Jeho príbeh dokázali tvorcovia parádne previesť do filmovej reči a pridať mu na väčšej pôsobivosti. Zároveň zachovali tú správnu šialenosť predlohy. A čo sa nás týka, filmový záver bol jednoznačne lepší. S tým, koniec-koncov, súhlasil aj sám Chuck Palahniuk.

YouTube video

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.