6. Stalker
Artová sci-fi dráma Stalker od Andreja Tarkovského je dnes už právom kultová. Vychutnajú si ju skôr milovníci umeleckých filmov, keďže je rozprávaná veľmi pomaly, kladie dôraz na lyrickosť a na mnohé otázky si bude musieť divák odpovedať sám. Príbeh o tajomnej Zóne, kde sa dejú podivné veci a ktorou ľudí prevádza záhadný Stalker, je skrátka prvotriednym umením.
Preto možno prekvapí, že románová predloha od Arkadija a Borisa Strugackých je v zásade tradičným sci-fi príbehom, ktorý sa viac spolieha na príbehovosť a menej na atmosféru tajomnosti (hoci ani tá nechýba). Vo výsledku sa tak zdá, akoby bol Stalker knihou len voľne inšpirovaný (zaujímavosťou je, že scenár okrem Tarkovského napísali aj jej autori, bratia Strugackí). Nám to ale vôbec nevadí.
7. Psycho
Možno o tom nevieš, ale aj kultový horor Psycho od Alfreda Hitchcocka má svoj základ v knižnej predlohe. Tú napísal Robert Bloch a vyšla aj v našich končinách. Knižná predloha o psychopatickom hoteliérovi Normanovi Batesovi a jeho podivnej matke je solídnym trilerom, ale až Hitchcock ju dokázal pretvoriť v skutočne strhujúci zážitok.
Dnes je navyše už notoricky známy, čo môže pri čítaní Blochovej knihy riediť napätie, nehovoriac už o tom, že pointa bude čitateľom jasná. Za prečítanie ale stojí, hoci Hitchcockovi sa podľa nás podarilo tento príbeh vyrozprávať lepšie.
8. Pán prsteňov
Dobre, v tomto prípade sa pohybujeme na tenkom ľade, preto ešte raz zdôrazňujeme, že ide len o naše subjektívne hodnotenie. Románová trilógia Pán prsteňov od J. R. R. Tolkiena je zaslúženou klasikou a dokonale napísaným príbehom. Napriek tomu už na dnešných čitateľov môže Tolkienov štýl pôsobiť (aspoň miestami) zdĺhavo a trochu pateticky.
Sfilmovania údajne nesfilmovateľnej trilógie sa chopil Peter Jackson a natočil asi najlepšiu fantasy histórie. Perfektne vystihol ducha predlohy, hoci sa od nej viackrát mierne odklonil. Celkovo sa ale dá povedať, že jej ostal verný a dokázal tento epický príbeh vyrozprávať naozaj úžasne. Skvelí herci a postavy, strhujúce bojové scény, parádne triky a silné emócie. Filmový Pán prsteňov zaslúžene vstúpil do histórie.
9. Blade Runner
Kultové sci-fi Blade Runner od Ridleyho Scotta vzniklo podľa románu Do Androids Dream of Electric Sheep? od Philipa K. Dicka, ktorý vyšiel aj v češtine. Hoci film nebol v čase uvedenia do kín žiadnym kritickým ani finančným hitom, neskôr sa mu právom dostalo pozornosti a dnes sa teší statusu legendy.
Samotný Dickov román je tiež vydarený, ale treba dodať, že ide do veľkej miery o odlišné príbehy. Iste, základ ostáva rovnaký, ale platí, že Scott sa Dickovým dielom skôr len inšpiroval. Dickova predloha je filozofickejšia a ešte menej príbehová než film. Za nás teda víťazí depresívna Scottova verzia, hoci aj Dickov román nepochybne stojí za prečítanie.
10. Forrest Gump
Filmový Forrest Gump od Roberta Zemeckisa si získal srdcia miliónov divákov na celom svete. Treba dodať, že právom. Príbeh prostáčika Forresta, ktorý sa zhodou náhod vždy ocitol pri významných historických míľnikoch Ameriky, bol dojemný, vtipný a herecky skvelý.
Mnoho ľudí teda po jeho skončení s nadšením siahlo po knižnej predlohe od Winstona Gooma a… mnoho z nich ostalo sklamaných. Kniha rozhodne nešla čitateľom tak na ruku ako film divákom, jej humor neoslovil každého a celkovo sa ukázalo, že Forrestov príbeh Groom poňal dosť odlišne.
Na prijatí knihy sa tak do istej miery podpísalo skvelé prijatie Zemeckisovho filmu, ktorý nasadil očakávania niekde úplne inde. Rozhodne ale nejde o zlý román, len je ťažké čítať ho „objektívnymi“ očami. Najlepšie si ho užijú tí, ktorí film nevideli (ak takí sú), prípadne tí, ktorým sa film príliš nepáčil.