Filmový biznis je nevyspytateľný. Snímky, do ktorých štúdio naleje nemalé peniaze, často vybuchnú a doplatia na nezáujem divákov. A potom tu máme druhú skupinu. Malé, často na prvý pohľad nenápadné filmy, natočené za pár miliónov, od ktorých by rozhodne nikto nečakal, že štúdiám nejako výrazne zarobia.
Ale práve to sa v prípade týchto 10 filmov stalo. Za lacný peniaz totiž dokázali na tržbách neuveriteľne bodovať a často im bolo udelených aj množstvo ocenení. Mnohé z nich sú dnes už zaslúžene nesmrteľnými kultovkami.
1. Stratené v preklade
Kultová romantická dramédia Stratené v preklade od režisérky Sofie Coppola sa stretla s nadšeným prijatím kritikov aj divákov. Odniesla si štyri nominácie na Oscara, pričom získala sošku za najlepší originálny scenár.
Pred premiérou by zrejme nikto netušil, aký hit má štúdio v rukách. Išlo o komorný príbeh dvoch osamelých ľudí, ktorý sa zaoberal témami samoty, nespokojnosti so životom a existenciálnymi otázkami. Film bol natočený za skromné štyri milióny, ale napokon na box office utŕžil famóznych 120 miliónov.
2. Dobrý Will Hunting
Kvalitná dráma Gusa van Santa, o ktorej scenár sa postarali Matt Damon a Ben Affleck, sa tiež stala tak trochu nečakaným hitom. Príbeh o geniálnom matematikovi Willovi a jeho vnútorných démonoch si zamilovala kritická obec aj diváci. Rozpočet bol len 10 miliónov, ale na tržbách dokázal ukoristiť famóznych 226 miliónov.
Snímka si navyše odniesla deväť nominácií na Oscara, z toho dve sošky aj premenila (za najlepšieho vedľajšieho herca a najlepší originálny scenár).
3. Whiplash
Na prvý pohľad nenápadná, ale o to intenzívnejšia hudobná dráma Whiplash od Damiena Chazelleho, sa stala udalosťou roku 2014 ( u nás začiatok roka 2015). Zobrazenie vzťahu a vzájomného súboja medzi žiakom a brutálnym učiteľom sa pritom „nerodilo najľahšie“. Chazelle mal totiž problém nájsť pre celovečerný film peniaze. Napokon sa mu ho podarilo natočiť za 3,3 milióna dolárov.
Úspech bol však obrovský. Snímka dokázala na box office získať 49 miliónov, získala chválu kritikov aj divákov a dotiahla to až do oscarovej súťaže, kde bojovala v piatich kategóriách. Napokon získala sošky v kategórii najlepší vedľajší herec, najlepší strih a najlepší mix zvuku.
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
4. Uteč
Produkčnej spoločnosti Blumhouse sa musí jedno nechať. Dokáže za pár šupiek dať dohromady film, ktorý zarobí obrovské prachy. A prípadne zozbiera aj kritické ovácie a ceny. Presne tak to bolo aj v prípade hororového hitu Uteč. Ten natočil režijne debutujúci komik a herec Jordan Peele.
Výborne napísaná a vystavaná žánrovka, ktorá si brala na paškál nešváry súčasnej spoločnosti (najmä rasizmus a xenofóbiu), vznikla za 4,5 milióna dolárov a na svojej púti v kinách do kasičky nasypala neuveriteľných 225 miliónov. Zároveň si odniesla štyri nominácie na Oscara, pričom z víťazstva sa tešil Jordan Peele, ktorý si odniesol sošku za najlepší originálny scenár.
5. Paranormal Activity
Paranormal Activity je ďalšou trvalkou od Blumhousu. Prakticky na kolene natočený film Orena Peliho, ktorý vznikol za mizivých 15-tisíc dolárov (!), dokázal v kinách vystrašiť hordy divákov a na box office utŕžil 194 miliónov. Kritické ohlasy boli väčšinou pozitívne a diváci sa do kín hrnuli v návaloch. Svoje iste zohrala aj šikovná, ale pritom lacná, marketingová kampaň.
Snímka odštartovala celú sériu filmov, ktoré už mali premenlivú kvalitu, hoci finančne sa im stále darilo nadpriemerne dobre.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane