6. Čarodejnica
Štúdio A24 patrí v súčasnosti k najzaujímavejším úkazom Hollywoodu. Pod jeho hlavičkou totiž vznikajú tie najlepšie a najoceňovanejšie nezávisláky a artovky. Horor Čarodejnica z roku 2015 bol svojho času ich najúspešnejším filmom. Depresívna a temná historická dráma Roberta Eggersa, ktorá sa inšpirovala strašidelnými ľudovými príbehmi a legendami, bola sprevádzaná nadšenými ohlasmi kritikov a cenami z festivalov.
Mainstreamoví diváci sa následne cítili tak trochu oklamaní, pretože dostali náročný a umelecky vypiplaný horor, ktorý sa nespoliehal na ľakačky ani lacné triky. Eggers snímku natočil za štyri milióny, ale v kinách sa jej podarilo bodovať za viac ako 40 miliónov. Zároveň si Čarodejnica odniesla titul jedného z najlepších filmov roku a mnoho cien.
7. Očista
Sci-fi horor Očista patrí do produkcie už zmieňovaného Blumhousu. Zaujímavý film Jamesa DeMonaca lákal najmä svojím originálnym nápadom (počas 12 hodín je legálny akýkoľvek zločin). Snímka ako taká si odniesla skôr zmiešané recenzie a rozhodne nešlo o žiaden kvalitatívny zázrak.
Diváci sa však na horor, natočený za mrzké tri milióny, hrnuli a snímka tak na box office oslavovala so sumou 89 miliónov. Neskôr sme sa dočkali ďalších troch dielov a dokonca aj televízneho seriálu.
8. Malá Miss Sunshine
Výborná komédia od režisérskej dvojice Jonathan Dayton a Valerie Faris tiež patrila k takým tým na prvý pohľad nenápadným festivalovkám. Prakticky nič nenasvedčovalo tomu, že by mohlo ísť o hit. Ale opak bol pravdou. Film, natočený len za osem miliónov, dokázal ohúriť divákov aj kritikov a na tržbách získal viac ako 100 miliónov.
Malá Miss Sunshine si odniesla štyri nominácie na Oscara, pričom sa tešila z dvoch víťazstiev (najlepší originálny scenár a najlepší herec vo vedľajšej úlohe).
9. Záhada Blair Witch
Kultový horor Záhada Blair Witch patrí jednoznačne k najúspešnejším „nezávislákom“ histórie. V mnohom sa podobá hitu Paranormal Activity, ktorý sme už spomenuli. V tomto prípade bol rozpočet už tradične veľmi skromný – len 60 tisíc dolárov.
Na svoju dobu však išlo o nevšednú formu found footage, šikovnú mystifikačnú kampaň a bohatú mytológiu, živenú falošnými dokumentmi či novinovými správami. Toto všetko sa postaralo o to, aby bol z hororu obrovský hit. Snímka tak na box office utŕžila fantastických 249 miliónov a mnohými je považovaná za jeden z najdesivejších hororov všetkých čias.
10. Juno
Nie je presne jasné, aký bol rozpočet skvelej coming-of-age dramédie od Jasona Reitmana. Určite to však nebolo viac než 7,5 miliónov dolárov. Ide teda klasicky o pomerne lacnú produkciu, ktorá však v roku 2007 dokázala uchvátiť festivaly a následne na box office trhnúť viac ako 231 miliónov.
Snímka o neželanom tehotenstve 16-ročnej školáčky sa stala kultom a podľa mnohých kritikov išlo o najlepší film daného roku. Juno ocenili aj akademici, a to štyrmi nomináciami na Oscara, pričom sošku si odniesla Diablo Cody za najlepší originálny scenár.