Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
Zdroj: ©Universal Pictures / MovieStillsDB

10 filmových klasík, ktoré spočiatku u kritikov nezožali veľa slávy (2. časť)

Kultové filmy, ktorým sa dostalo satisfakcie až s odstupom rokov.

6. Vianočný príbeh

Rodinná komédia Vianočný príbeh od Boba Clarka u nás nie je masovo známa, v Spojených štátoch sa však teší kultovému statusu. Cesta k nemu ale rozhodne nebola jednoduchá. Vianočný príbeh bol nenápadný film, ktorý kritikom často ani nestál za pozornosť. Dokázal síce relatívne slušne zarobiť, ale recenzenti sa sťažovali na fakt, že pôsobí skôr ako sitcom a jeho postavy ako karikatúry.

Humor podľa nich tiež nebol vždy funkčný. Keď ale Vianočný príbeh uviedli v televízii, veľmi rýchlo si začal získavať oddaných divákov. Objavili sa tiež nové recenzie, ktoré boli výrazne pozitívne a snímku hodnotili ako jeden z najlepších filmov roku 1983. Dnes je pravidelne zaraďovaný do rebríčkov najlepších rodinných či vianočných filmov všetkých čias.

7. Hviezdna pechota

Akčné sci-fi Hviezdna pechota natočil Paul Verhoeven a možno sa ti to zdá zvláštne, ale v čase premiéry snímka pozbierala výhradne negatívne recenzie. Kritici síce uznávali, že snímka je dobre natočená, ale herecké výkony boli podľa nich drevené, film až príliš násilný a príbeh plytký. Snímke sa však podarilo odniesť si aspoň nomináciu na Oscara za najlepšie triky.

Po niekoľkých rokoch sa ale kritici na Hviezdnu pechotu pozreli z iného uhla a usúdili, že snímka je hlavne satirou na vojenskú mašinériu, ktorej humor nebol v čase premiéry pochopený. S odstupom sa tak dočkala uznania, kultového statusu, ako aj niekoľkých (viac-menej napospol mizerných) sequelov.

8. Barry Lyndon

Kultový režisér Stanley Kubrick počas svojej kariéry mnohokrát bojoval s nepochopením kritikov aj divákov. Viaceré jeho filmy tak boli docenené až roky po premiére. Inak to nebolo ani v prípade historickej fresky Barry Lyndon. Adaptácia románu Williama M. Thackerayho nebola nijako zvlášť finančne úspešná a kritiky boli tiež rezervované. Uznali síce výbornú technickú stránku, ale sťažovali sa na málo emócií a typicky kubrickovský chlad. Mnohým tiež prekážalo pomalé tempo a scenáristická prázdnota.

Napriek tomu si odniesla sedem nominácií na Oscara, pričom zvíťazila v štyroch kategóriách. Až s odstupom mnohých rokov sa názor na film začal meniť. Emocionálny odstup bol vnímaný ako umelecký zámer, ktorým Kubrick dokonale vystihol cynizmus, ale aj iróniu ľudského života. Snímka si odniesla tiež pochvalu za úchvatnú audiovizuálnu stránku a bola označená ako jeden z najlepších filmov všetkých čias.

Odporúčame prečítať:

Legendárny Gurning Rave Guy si stále užíva. Priznal, aké látky mal v sebe v čase vzniku ikonického videa

9. Život je krásny

Kultovú vianočnú komédiu Život je krásny natočil Frank Capra. Dnes je považovaná za jeden z najlepších filmov histórie, ale ešte krátko po premiére to tak ani v najmenšom nepôsobilo. Snímka bola totiž finančným sklamaním a schytala skôr rozpačité či negatívne kritiky. Zopár pozitívnych recenzií sa síce našlo, ale boli to skôr kvapky vody na púšti. Herecké výkony síce boli chválené, ale inak padali sťažnosti na slabý scenár a prílišnú presladenosť a sentimentálnosť.

Prístup ku Caprovej snímke sa začal meniť až tri dekády po premiére a dnes je považovaná za nesmrteľnú klasiku. Chváli sa jej skvelý humor, prepracovaný scenár a postavy a magická atmosféra. Kritici sa zhodli, že film do istej miery predbehol svoju dobu a položil základ pre všetky vianočné filmy, ktoré prišli po ňom.

10. Horizont udalostí

Pozoruhodný sci-fi horor Horizont udalostí natočil Paul W. S. Anderson a problémy s ním nastali už pri samotnom nakrúcaní. Režisérovi do práce až príliš kecalo štúdio, snímka bola zostrihaná narýchlo a Anderson bol nútený urobiť viacero ústupkov, aby výsledok nebol taký brutálny. Horizont udalostí si tak odniesol zdrvujúce kritiky a finančne prakticky vybuchol. Kritici sa sťažovali na nedotiahnutý a zmätený scenár či nezodpovedané otázky v príbehu. Ale našli by sme aj recenzie, ktoré filmu priznávali kredit za temnú atmosféru a mimoriadne znepokojivé výjavy.

Neskôr sa Horizontu udalostí dostalo satisfakcie a medzi divákmi si našiel oddanú skupinu priaznivcov. Kritici boli vo svojich záveroch tiež ústretovejší a film chválili ako mimoriadne funkčný a desivý horor. Podotkli tiež, že je škoda, že Anderson nedostal príležitosť dokončiť film podľa svojich predstáv. Istú dobu žila nádej, že by sa diváci dočkali rozšírenej verzie s vystrihanou stopážou, ale potom vyšlo najavo, že tieto scény sa stratili, prípadne boli zničené.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.