Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Filmoví fanúšikovia zvyknú často hovorievať, že pokračovania slávnych snímok už rozhodne nie sú také dobré ako originál. Väčšinou im musíme dať za pravdu, pretože na hviezdny prvý diel sa dá mnohokrát len veľmi ťažko solídne nadviazať. Ale sú tu výnimky.

Prvú desiatku pozoruhodných filmov, ktoré boli (aspoň podľa nás, i keď si myslíme, že nielen podľa nás) lepšie než originál, sme ti už pred nejakým časom na EMEFKA priniesli. Teraz sa spoločne pozrieme na ďalších desať skvelých kúskov.

1. Mission: Impossible—Fallout

Filmová séria Mission: Impossible si drží vysoký štandard kvality, hoci aj ona má, pravdaže, vlastné zostupy a mierne pády. Vo všeobecnosti ale stále platí, že dobrodružstvá agenta Ethana Hunta (Tom Cruise) a jeho kolegov sú stále na špičkovej úrovni a bez preháňania ide o najlepšie akčné filmy súčasného Hollywoodu.

Ak by sme ale predsa len mali vybrať najlepší diel, siahli by sme po parádnej šestke s podtitulom Fallout od Christophera McQuarrieho. Ten divákom ponúkol všetko, čo na sérii milujeme: strhujúcu akciu, napínavý príbeh a prvotriednu technickú stránku. Niet sa čo čudovať, že Fallout je najlepšie hodnoteným dielom z celej Mission: Impossible série.

2. Thor: Ragnarok

Možno nebudeš súhlasiť, ale prvé dva diely Thorových sóloviek neboli nijako zvlášť skvelé filmy. Dobre, jednotka od Kennetha Branagha mala celkom šmrnc, dvojka Alana Taylora však bola úplne zabudnuteľnou komiksovkou. O to väčším prekvapením bol tretí diel s podtitulom Ragnarok. Réžie sa chopil overený vizionár Taika Waititi a bolo to veru poznať.

Snímka nabrala na originalite, nápaditosti, hravosti, humore a ponúkla aj lepšie akčné scény. S prehľadom tak v rámci filmov s Thorom ide o najlepší kúsok.

3. Pred súmrakom

Brilantná romantická trilógia Richarda Linklatera, tvorená filmami Pred úsvitom, Pred súmrakom a Pred polnocou, si rozhodne zaslúži tvoju plnú pozornosť. Každý z filmov má vlastnú poetiku a vracia sa k hlavným hrdinom, ktorí sa v prvom filme náhodou stretli vo vlaku a dali sa do reči, v rozličných obdobiach ich životov.

Kým jednotka stavala na istej milej naivite a poetike nezávislých filmov, dvojka ponúkla väčšiu vyzretosť (ktorá ide ruka v ruke so staršími hrdinami) a emocionálnu silu. Krása.

4. Toy Story 2

Pozoruhodné je, že Toy Story 2 mala byť pixarovská „rýchlokvaška“, ktorá mala zamieriť priamo na DVD nosiče. Režisér John Lasseter sa však s niečím takým odmietol uspokojiť a celú snímku prekopal na regulárny kinofilm. Zaujímavosťou je, že scenár dal so spolupracovníkmi dohromady počas jedného víkendu. Výsledkom bol potlesk divákov aj kritikov, ktorí nešetrili chválou a dokonca tvrdili, že možno ide o ešte lepší film, než bol originál.

Pravdaže, séria Toy Story si drží veľmi vysokú kvalitu a ťažko vybrať najlepší diel. Ten druhý k nemu ale má sakramentsky blízko.

5. Desperado

Akčná kultovka Desperado od Roberta Rodrigueza je sequelom k jeho celovečernému debutu El Mariachi z roku 1992. Rodriguez svoj debut natočil za smiešne malý rozpočet, ale etabloval sa ním ako mimoriadne talentovaný filmár. V prípade Desperada už mal k dispozícii rozpočet sedem miliónov a na výsledku to bolo poznať.

Film bol košatejší, scenáristicky nápaditejší a vypiplanejší po stránke akcie. Skvelý Antonio Banderas v hlavnej úlohe a vydarené obsadenie vedľajších postáv na čele so Salmou Hayek, Steveom Buscemim či Quentinom Tarantinom je potom už len čerešničkou na torte.

6. Kapitán Amerika: Zimný vojak

Asi nebudeme sami, kto povie, že prvý diel Kapitána Ameriku od Joea Johnstona nebol veru žiadna sláva, hoci istý pôvab sa mu uprieť nedal. Dvojka už ale bola oveľa pozoruhodnejšia. Režisérske súrodenecké duo Anthony Russo a Joe Russo uchopili postavu za správny koniec a vďaka tomu sme sa v kinách dočkali zrejme jednej z najlepších marveloviek.

Oproti originálu tu lepšie fungovala akcia, postavy a ich vzájomná chémia, nehovoriac o pevnejšom režisérskom vedení.

7. Skyfall

Názory na Skyfall sa medzi fanúšikmi Jamesa Bonda zvyknú rôzniť. Jeden tábor snímku vynáša do nebies, ten druhý nad ňou krčí nosom. My sa radíme medzi fanúšikov, dokonca by sme povedali, že v rámci bondoviek s Danielom Craigom ide zatiaľ o najlepší zárez.

Osudový, dospelý, prekvapivo emocionálne silný a herecky dokonalý. O famóznej akcii sa ani nemusíme rozpisovať. Sme zvedaví, ako dopadne Craigova rozlúčka s postavou Bonda Nie je čas zomrieť. Škoda, že film kvôli pandémii koronavírusu uvidíme19. novembra 2020.

8. Bournovo ultimátum

Séria s agentom Jasonom Bournom v podaní Matta Damona tiež patrí ku kvalitatívne solídnym akčným filmom. Minimálne to platí pre prvé tri časti, zvyšné dve už tak trochu varili z vody. Ak by sme ale mali vybrať najlepší film s Bournom, celkom jednoznačne by sme zvolili geniálne Bournovo ultimátum.

Vďaka pevnému režisérskemu vedeniu Paula Greengrassa vznikol poriadne intenzívny zážitok, ktorý navyše výborne funguje ako zavŕšenie trilógie. Pokiaľ hľadáš špičku na poli akčných filmov, len ťažko nájdeš niečo lepšie.

9. Indiana Jones a posledná krížová výprava

Prvé tri diely Indianu Jonesa s Harrisonom Fordom v hlavnej úlohe patria do zlatého fondu dobrodružnej zábavy. Štvorka Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky už taká pecka ani zďaleka nebola, ale ako celok predstavuje Indy stále neotrasiteľnú značku. Ktorý z doterajších filmov však bol najlepší? Podľa nás je ním tretie Indyho dobrodružstvo s podtitulom Posledná krížová výprava.

Steven Spielberg poslal do kín po všetkých stránkach dotiahnutý a zábavný dobrodružný film a postavu Indianu Jonesa vyťažil maximálne, ako sa dalo. Účasť Seana Conneryho, ktorý si strihol Indyho otca, celej snímke navyše dodala neopakovateľný pôvab a ich vzájomné scény patria k vrcholom filmu.

10. Smrtonosná zbraň 2

Akčná komédia (resp. séria) Smrtonosná zbraň od Richarda Donnera dnes už tiež patrí k overeným titulom. Prvý diel sa svojho času stretol s úspechom a nasledovali ešte tri pokračovania. Svoj vrchol však séria, aspoň podľa nášho skromného názoru, dosiahla hneď v druhej časti.

Režisérovi Richardovi Donnerovi sa podarilo výborne namiešať humor s dramatickosťou, dvojica Mel Gibson a Danny Glover je opäť výborná a akcia parádna. Podľa nás ide skrátka o dokonale spracovaný kus akčnej zábavy.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť