Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Vo filmovom svete býva nepísaným pravidlom, že druhý (tretí, štvrtý…) diel je vždy slabší než jednotka. „Originál je originál,“ zvyknú hovoriť fanúšikovia. Väčšinou aj majú pravdu, ale niekedy motyka vystrelí a vznikne pokračovanie, ktoré je kvalitnejšie než pôvodná snímka.

V tomto článku sa pozrieme na 10 takých prípadov. Súhlasíš s nimi?

1. Hviezdne vojny: Epizóda V – Impérium vracia úder

Asi nebudeme príliš ďaleko od pravdy, ak vyhlásime, že Epizóda V je zrejme najlepším filmom, ktorý sme v rámci ságy Hviezdnych vojen dostali. Režisér Irvin Kershner natočil temný a najdospelejší diel série so skvelými hercami, kultovými momentmi, výbornými trikmi a pesimistickým záverom.

Niet sa čo čudovať, že Impérium vracia úder považujú za parádny film aj tí, ktorí inak Hviezdnym vojnám nikdy neprišli na chuť.

2. Terminátor 2: Deň zúčtovania

Kým prvý diel Terminátora bol relatívne pomalým, atmosférickým a temným hororom, James Cameron v prípade pokračovania stavil skôr na akciu. A tá bola vskutku famózna. Prakticky sme sa dočkali jedného z najlepších akčných filmov, ktorý sa okamžite stal kultom.

Do hlavnej úlohy sa vrátili Arnold Schwarzenegger a Linda Hamilton, hoci tentokrát ich postavy bojovali bok po boku. Cameron na režisérskej stoličke potvrdil svoj perfekcionizmus a vďaka jeho pevnej ruke Terminátor 2 dodnes nestratil nič zo svojej pôsobivosti. A tým sa môže pochváliť naozaj len málo filmov.

3. Votrelci

Dobre, v tomto prípade s nami možno nebudeš súhlasiť. Faktom je, že prvý Votrelec od Ridleyho Scotta je dokonalým filmom. Temným, úzkostným a majstrovským hororom.

Réžie dvojky sa chopil James Cameron a – rovnako ako v prípade dvojky Terminátora – aj tentokrát posunul celý koncept viac k akčnému žánru. Vadí to? Nám rozhodne nie! Dostali sme totiž dokonalú pecku plnú strhujúcej akcie, skvele napísaných postáv a kultových hlášok.

4. Batman sa vracia

Batman z roku 1989 bol pre Tima Burtona prvým väčším blockbusterom. Po jeho úspechu však dostal voľnejšiu ruku, a to sa patrične prejavilo práve na dvojke s názvom Batman sa vracia.

Burton neostal svojej povesti nič dlžný a Gotham obalil do temnej gotickej atmosféry, pridal mnoho absurdných nápadov a groteskných postáv (Penguin v podaní Dannyho DeVita), a tiež štedrú dávku temnoty. Výsledkom bol jeden z najlepších batmanovských príbehov, ktoré sa dostali na plátna kín.

5. Temný rytier

Pri Batmanovi ešte chvíľu ostaneme. Osem rokov po katastrofálnom paškvile Batman & Robin od Joela Schumachera sa legendárneho komiksového hrdinu rozhodol oživiť Christopher Nolan. Batman začína bol rozhodne kvalitný kúsok, ktorý sa na netopierieho muža pozrel realistickejšie a jeho príbehy trochu scivilnil.

Ale až druhý diel s názvom Temný rytier spôsobil ten pravý ošiaľ. Výborne vystavaný príbeh, mrazivý Joker v podaní Heatha Ledgera a strhujúce tempo. To boli ingrediencie, ktoré vytvorili okamžitú kultovku.

6. Evil Dead II

Iste, prvý Evil Dead je dnes nesmrteľným kultom a fanúšikovia naň nedajú dopustiť. Režisér Sam Raimi ním položil základ pre celú značku, ktorá sa úspešnosti teší dodnes. Faktom ale ostáva, že na snímke sa prejavuje Raimiho vtedajšia režisérska neskúsenosť.

Dvojka je však úplne iná pesnička. Výrazne sa pridalo na čiernom humore, bizarnosti, šialených nápadoch a krvi, čo bolo len k prospechu veci. Neskôr sa diváci dočkali trojky s názvom Armáda temnôt, ale asi sa zhodneme, že práve druhý diel je z celej série najlepší.

7. Logan

Hoci séria X-Men mala vždy pomerne veľký úspech, spin-offy, ktoré sa zameriavali len na postavu Wolverina, zase také vysoké kvality nemali. Minimálne teda prvý diel X-Men Origins: Wolverine bol pomerne slabý, hoci dvojka už ukázala aspoň náznak zaujímavosti. Ten pravý triumf si však obľúbený mutant vychutnal v snímke Logan.

Tú zrežíroval James Mangold a dnes je označovaná za jednu z najlepších komiksoviek a možno aj najlepší film z celej X-Men série. Mangold pridal na temnote, krvi, osudovosti a emóciách. Výsledok bol fantastický. Hugh Jackman sa tak so svojou najslávnejšou postavou rozlúčil viac než dôstojne.

8. Spider-Man 2

Spider-Mana sa na strieborné plátna podujal doviesť overený Sam Raimi. Jeho prvý diel rozhodne nebol zlý, ale mal svoje rezervy (napríklad nie príliš strašidelného Green Goblina).

Dvojka sa však posunula výrazne vpred, tvorcovia si z vlastných pochybení vzali ponaučenie, a to sa odrazilo aj na celkovom výsledku. Príbeh bol dospelejší, prepracovanejší, vzťahy medzi postavami dôslednejšie vykreslené a emócie fungovali na jednotku. Škoda, že Raimi rozpačitou trojkou pochoval nádeje na výbornú trilógiu.

9. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu

Na tom, že tretí diel Harryho Pottera s podtitulom Väzeň z Azkabanu je najlepší film z celej série, sa vzácne zhodujú kritici aj väčšina fanúšikov. My nebudeme výnimkou. Niežeby teda prvé dve časti boli zlé, to rozhodne nie, ale predsa len je vidieť rozdiel v réžii Chrisa Columbusa a Alfonsa Cuaróna.

Druhý menovaný dodal príbehu aj vlastnú víziu a hravú rozprávkovosť dokázal nahradiť prepracovanejšími postavami, civilnosťou a funkčnou temnotou.

10. Pán prsteňov: Návrat kráľa

Fantasy trilógia Pán prsteňov od Petera Jacksona predstavuje mimoriadne kvalitatívne vyrovnaný projekt (napokon, všetky tri filmy sa nakrúcali viac-menej zároveň). Jacksonovi sa podarilo z okrajového žánru vytvoriť celosvetový fenomén, ktorý zbieral chválu a ocenenia zo všetkých strán. Ak by sme ale predsa len mali vybrať ten najlepší diel, zvolili by sme práve záverečný Návrat kráľa.

Jackson príbeh dokonale vystupňoval, emocionálne ho vyťažil až na dreň a postavám doprial dôstojný záver ich dlhého putovania. Nádhera. Kiežby viac trilógií končilo podobne geniálne.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť