Viaceré postavy zo známych či rovno kultových filmov majú svoj reálny predobraz. Mnoho ľudí o tom však vôbec netuší. V tomto článku ti predstavíme 10 obľúbených filmov a filmových klasík, ktorých hlavné postavy sa inšpirovali skutočnými ľuďmi.
1. Jeffrey Lebowski (Big Lebowski)
Kultovú komédiu Big Lebowski natočili bratia Ethan a Joel Coenovci. V centre jej príbehu bol nezabudnuteľný flákač, milovník bowlingu a nápoja Biely medveď Jeffrey Lebowski (Jeff Bridges), prezývaný Dude. Toho si však dvojica gangstrov pomýli s milionárom rovnakého mena a ako bonus mu pomočia jeho milovaný koberec. A to je len štart poriadne zábavného a zamotaného príbehu.
Postava Jeffa Lebowského je založená hlavne na americkom producentovi Jeffovi Dowdovi. Ten miloval kokteily Biely medveď a bol známy pod prezývkou Dude. Okrem toho bol v určitom bode svojho života rok nezamestnaný. Čiastočnú inšpiráciu v postave Jeffa Lebowského našli Coenovci aj vo svojom priateľovi Peterovi Exlinovi, ktorý bol veteránom z Vietnamu, žil v malom byte a mal veľmi rád svoj koberec.

2. Indiana Jones (séria filmov Indiana Jones)
Legendárny dobrodruh a archeológ Henry Walton Jones Jr. (Harrison Ford), prezývaný Indiana Jones, sa nám prvýkrát predstavil vo filme Indiana Jones a dobyvatelia stratenej archy od Stevena Spielberga v roku 1981.
Následne sme sa dočkali ďalších štyroch sequelov: Indiana Jones a chrám skazy, Indiana Jones a posledná krížová výprava, Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky a Indiana Jones a nástroj osudu. Okrem toho vznikol aj seriálový spin-off Dobrodružstvá mladého Indianu Jonesa.
Tvorcovia sa pri tvorbe Indianu Jonesa inšpirovali viacerými fiktívnymi dobrodruhmi z kníh, filmov a seriálov, ale tento hrdina má aj svoj reálny predobraz. Je ním paleontológ a prírodovedec Roy Chapman Andrews, ktorý bol známy aj ako dobrodruh, ktorý podnikol vedecké expedície naprieč Čínou, Japonskom a Indonéziou. Treba ale dodať, že Steven Spielberg ani nikto z tvorcov oficiálne nepotvrdil, že by čerpal inšpiráciu práve zo života Roya Chapmana Andrewsa. Ide tak skôr len o špekuláciu fanúšikov.

3. Sherlock Holmes (Sherlock Holmes)
Sherlock Holmes, pravdaže, nie je primárne filmový či seriálový hrdina. V prvom rade ide o literárnu postavu, ktorú vymyslel sir Arthur Conan Doyle. Ten predstavil Holmesa ako brilantného detektíva, ktorý vďaka svojmu intelektu a schopnosti dedukcie dokáže vyriešiť aj tie najťažšie prípady.
Holmes sa stal hrdinom mnohých poviedok, ale aj niekoľkých románov a väčšina z nich sa dočkala aj filmových či seriálových adaptácií. Holmesa si zahrali napríklad Basil Rathbone, Robert Downey, Jr. či Benedict Cumberbatch.
Inšpiráciou pre Holmesa bol jednak iný fiktívny detektív C. Auguste Dupin, ktorého vymyslel Edgar Allan Poe, ale aj chirurg Joseph Bell, s ktorým sa Doyle osobne stretol. Bell vynikal ohromnou inteligenciou a dokázal vydedukovať správanie a zvyky ľudí len tým, že pozoroval ich reč tela.

4. Travis Bickle (Taxikár)
Antihrdina Travis Bickle (Robert De Niro) sa nám predstavil v kultovom trileri Taxikár (1976). Ide o traumatizovaného veterána z Vietnamu, ktorý v New Yorku pracuje ako taxikár. Každodenné stretávanie s kriminalitou, násilím či drogami v ňom vyvoláva vražedné fantázie. A niekedy je od predstáv už len krok k ich realizácii…
Scenár k filmu napísal Paul Schrader, ktorý sa pri Travisovi inšpiroval zločincom Arthurom Bremerom. Ten sa v roku 1972 pokúsil o atentát na prezidentského kandidáta Georga Wallaca. Zámer mu nevyšiel, ale politikovi spôsobil vážne zranenia, kvôli ktorým ochrnul od pása nadol.

5. Walter Sobchak (Big Lebowski)
Na chvíľu sa opäť vrátime ku kultovej komédii Big Lebowski. Jednu z výrazných úloh si v nej zahral John Goodman, ktorý stvárnil výbušného Waltera Sobchaka, veterána z Vietnamu a Dudovho (Jeff Bridges) verného priateľa. Jeho správanie aj výzor boli do istej miery inšpirované kultovým režisérom Johnom Miliusom, dobrým priateľom bratov Coenovcov.
Ten síce nikdy neslúžil v armáde, ale podľa Ethana Coena mal rozsiahlu zbierku armádnych predmetov a tiež viacero zbraní. Natočil filmy Červená smršť, Barbar Conan či Zbohom, kráľ. Okrem toho napísal scenáre ku kultovkám Apokalypsa, Magnum Force či Jeremiah Johnson.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane