Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Filmári sa pri tvorbe svojich diel často inšpirujú skutočnými ľuďmi či udalosťami. Často sa tak deje aj v prípade vyslovene fiktívnych postáv a príbehov. V jednom článku sme ti už predstavili niekoľko slávnych filmových postáv, ktoré majú reálne korene. V tomto pokračovaní sa zameriame na ďalších 10 podobných postáv a ich skutočné predobrazy.

1. Terence Fletcher (Whiplash)

Výborná hudobná dráma Whiplash si odniesla nadšené recenzie kritikov aj divákov a aj tri sošky Oscara (z piatich nominácií). Z víťazstva sa právom tešil aj herec J. K. Simmons, ktorý si vo filme zahral sadistického a nekompromisného učiteľa hudby Terenca Fletchera.

Režisér Damien Chazelle po premiére prezradil, že scenár čiastočne vychádza z jeho skúseností, keď hral na bicie v školskej kapele. Fletchera vraj založil na jeho vlastnom učiteľovi, ktorý bol veľmi prísny. Mal tiež vraj vo zvyku dlho „točiť“ hráčov na bicích, kým jeden z nich nezahrá skladbu správne (čo sme videli aj v samotnom filme).

moviestillsdb.com/Sony Pictures Classics

2. Rocky Balboa (séria Rocky)

moviestillsdb.com/Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists

Rocky Balboa v podaní Sylvestera Stallonea je hlavným hrdinom slávnej boxerskej série Rocky. Rocky pochádza z chudobných pomerov, ale svojho sna o dráhe profesionálneho boxera sa nemieni vzdať. Kritici, ale aj diváci považujú Rockyho za jednu z najlepších postáv vôbec a pre Stallonea išlo do veľkej miery o životnú rolu. Za svoj výkon v prvom filme série si odniesol aj nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus.

V prípade Rockyho Balbou sa tvorcovia inšpirovali viacerými skutočnými boxermi. V prvom rade to bol šampión Rocky Marciano, ktorý mal veľmi podobný štýl boxu ako Rocky. Okrem neho ako inšpirácia poslúžili aj Roberto Durán, Joe Frazier či Jake LaMotta.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Rocky_Marciano#/media/File:Rocky_Marciano.jpg)

3. Alica (Alica v krajine zázrakov)

moviestillsdb.com/Walt Disney Pictures

Legendárna románová rozprávka Alica v krajine zázrakov sa dočkala viacerých filmových aj seriálových stvárnení. Postavu Alice vytvoril spisovateľ Lewis Carroll. V príbehu plnom fantázie sa Alica zväčšuje a následne zmenšuje, dostane sa do magickej krajiny zázrakov, kde sa stretne so Šialeným Klobučníkom či Srdcovou kráľovnou.

Literárni historici dnes veria, že inšpiráciou pre postavu Alice bolo dievčatko Alice Liddell. Carroll sa s ňou kamarátil a stala sa tiež predmetom viacerých jeho fotografií. Nie je síce zrejmé, či bola Liddell jedinou Carrollovou inšpiráciou, s najväčšou pravdepodobnosťou ale bola tou najdôležitejšou.

Lewis Carroll – Alice’s Adventures Underground/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Alice_Liddell#/media/File:Alice_Liddell.jpg)

4. James Bond (séria bondoviek)

United Artists

Tajný agent 007 James Bond je už neoddeliteľnou súčasťou popkultúry. Zahralo si ho viacero hercov (Sean Connery, Roger Moore, Pierce Brosnan či Daniel Craig) a diváci sa dočkali celkom 24 filmov s týmto hrdinom (25. s názvom Nie je čas zomrieť stále čaká na svoju premiéru).

Jamesa Bonda vymyslel spisovateľ Ian Fleming a napísal o ňom 12 románov a 2 poviedkové knihy. Pri jeho tvorbe sa inšpiroval viacerými skutočnými ľuďmi. Jedným z nich bol aj britský agent Forest Yeo-Thomas, ktorý absolvoval niekoľko nebezpečných tajných misií. Okrem toho bol ale Bond sčasti založený aj na samotnom Flemingovi, ktorý pracoval pre tajné služby.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/F._F._E._Yeo-Thomas#/media/File:Yeo_Thomas.jpg)

5. Ali G (Da Ali G Show)

moviestillsdb.com/Universal Pictures

Postava repera Ali G sa zrodila v hlave komika a herca Sachu Barona Cohena, ktorý si ho aj zahral. Účinkoval v šou Da Ali G Show a tiež vo filme Ali G Indahouse. Cohen prostredníctvom neho prekračoval hranice, pracoval s rôznymi spoločenskými stereotypmi a bol tvrdo politicky nekorektný. Postava Aliho G si našla veľké množstvo fanúšikov.

Cohen sa podľa vlastných slov pri tvorbe postavy inšpiroval britským DJ-om Timom Westwoodom. Ten mal (rovnako ako Ali G) zmysel pre kontroverziu a mystifikáciu. To ho niekedy dostávalo do pomerne veľkých problémov.

Officialmm82/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Westwood#/media/File:Westwood_DJin_at_Radio_1’s_Big_Weekend_in_2010_(cropped).jpg)

6. Harry Callahan (Drsný Harry a pokračovania)

moviestillsdb.com/Warner Bros.

Inšpektor Harry Callahan (prezývaný Drsný Harry) je hlavnou postavou série akčných trilerov. Prvým z nich bol Drsný Harry, nasledovali Magnum Force, Násilník, Náhly úder a Stávka na smrť. Vo všetkých dieloch si Harryho zahral Clint Eastwood. Ten ho stvárnil ako typického drsného detektíva, ktorý nemá príliš veľa rešpektu pre autority a nadriadených a je odhodlaný vyriešiť každý prípad.

Harryho Callahana vytvorili scenáristi Harry Julian Fink a R. M. Fink. V prípade prvého filmu im ako inšpiračný zdroj poslúžil reálny prípad sériového vraha Zodiaca (písali sme o ňom aj na našich stránkach). Harryho Callahana zároveň vytvorili na základe hlavného detektíva Davea Toschiho, ktorý po Zodiacovi pátral.

Nancy Wong/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Dave_Toschi#/media/File:DAVETOSCHI.jpg)

7. Beth Harmon (The Queen’s Gambit)

moviestillsdb.com/Netflix

Beth Harmon v podaní Anye Taylor-Joy je hlavnou postavou strhujúcej minisérie The Queen’s Gambit (naša recenzia tu). Tá spôsobila hotové šialenstvo, pozbierala oslavné kritiky aj divácke reakcie a odniesla si aj Zlatý glóbus pre najlepšiu minisériu a najlepšiu herečku v minisérii. Beth Harmon je sirota, ktorá v detskom domove pričuchne k šachu a pre tento šport preukáže neuveriteľný talent. A možno má aj na to stať sa šachovou veľmajsterkou.

Miniséria vznikla podľa rovnomenného románu od Waltera Tevisa. Ten sa pri tvorbe postavy Beth Harmon pravdepodobne inšpiroval viacerými ľuďmi (hoci on sám tvrdil, že žiadnu konkrétnu inšpiráciu nemal). V prvom rade to bol geniálny šachista Bobby Fischer. Rovnako ako Beth, aj Fischer mal okrem obrovského talentu psychické problémy a bol známy svojím excentrickým správaním. Podľa recenzentov je Beth Harmon do istej miery založená aj na samotnom Tevisovi.

Anefo – http://proxy.handle.net/10648/abc6ac60-d0b4-102d-bcf8-003048976d84/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Bobby_Fischer#/media/File:Schaker_Bobby_Fisher_aan_bord_(archief),_Bestanddeelnr_924-7362.jpg)

8. Norman Bates (Psycho)

moviestillsdb.com/Paramount Pictures

Aj mrazivý Norman Bates (Anthony Perkins) z legendárneho hororu Psycho od Alfreda Hitchcocka má svoj skutočný historický predobraz. Sériový vrah s nezdravou fixáciou na svoju matku sa zrodil v hlave spisovateľa Roberta Blocha. Jeho krátky román Psycho oslovil Hitchcocka, ktorý ho napokon geniálne sfilmoval. Hlavným inšpiračným zdrojom v prípade Normana Batesa bol vrah a nekrofil Ed Gein.

Rovnako ako Bates, aj Gein vyrastal s tyranskou a násilníckou matkou, ktorá k nemu mala vyslovene patologický vzťah. Učila ho, že všetky ženy okrem nej sú skazené, a zakazovala mu hrať sa s ostatnými deťmi. Zároveň išlo o náboženskú fanatičku. Keď zomrela, Gein začal z cintorínov vykopávať mŕtvoly a odnášal si ich domov. Zároveň sa dopustil dvoch vrážd.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ed_Gein#/media/File:Edgein.jpg)

9. Snehulienka (Snehulienka a sedem trpaslíkov)

Ver tomu či nie, ale aj klasická rozprávková postava Snehulienka z rovnomennej rozprávky bratov Grimmovcov bola inšpirovaná skutočnou osobou. Bratia Grimmovci napísali Snehulienku v 19. storočí, prvýkrát bola publikovaná v roku 1812. Príbeh krásnej Snehulienky, ktorej sa chce Zlá kráľovná zo žiarlivosti zbaviť, bol viackrát sfilmovaný. Tou najznámejšou verziou je, pravdaže, animovaná disneyovka Snehulienka a sedem trpaslíkov.

Podľa literárnych historikov a vedcov bola postava Snehulienky inšpirovaná nemeckou grófkou Margarethou von Waldeck. Tá sa narodila v roku 1533 a viacero udalostí v jej živote naozaj pripomína slávnu rozprávku o Snehulienke. Margarethina matka zomrela v roku 1546 a jej otec sa znovu oženil. Jeho druhá žena bola zároveň podozrivá z toho, že jeho prvú manželku otrávila. Margarethin otec vlastnil niekoľko baní, v ktorých pracovali aj deti (detská práca bola vtedy bežnou realitou), čo mnohí vnímajú ako odkaz na siedmich trpaslíkov.

RKO Radio Pictures

10. Pete „Maverick“ Mitchell (Top Gun)

moviestillsdb.com/Paramount Pictures

Akčná dráma Top Gun od Tonyho Scotta už patrí medzi kultové diela. Jej hlavným hrdinom je pilot Pete Mitchell prezývaný Maverick. Ten je odhodlaný stať sa najlepším bojovým pilotom v armáde. To mu ale sťažuje jeho neprispôsobivosť, tendencia riskovať a hrať proti pravidlám.

Hoci producenti tvrdili, že postava Petea Mitchella nie je založená na žiadnom konkrétnom pilotovi, väčšina ľudí verí, že sa predsa len inšpirovali pilotom a inštruktorom Randym „Dukem“ Cunninghamom. Túto domnienku potvrdil aj sám Cunningham. Neskôr vstúpil do politiky a mal aj opletačky so zákonom, keďže prijímal úplatky a dopustil sa daňových podvodov.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Duke_Cunningham#/media/File:Duke_Cunningham_at_TOPGUN.jpg)

Ak ťa tento článok zaujal, odporúčame ti tiež jeho 1. časť

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť