Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

10 filmových úmrtí, ktoré nás emocionálne poriadne zasiahli

Scény, pri ktorých sa nám tlačia slzy do očí.


Vždy sme radi, ak nás filmy dokážu poriadne a nefalšovane dojať. V tomto článku sa bližšie pozrieme na scény úmrtí nami milovaných postáv, ktoré sa tvorcovia napokon rozhodli usmrtiť. Scény ich odchodu z tohto sveta patria k maximálne emotívnym zážitkom, pri ktorých sledovaní nevyhŕknu slzy asi len tým najväčším cynikom. 

Asi nemusíme zdôrazňovať, že v článku nasledujú spoilery!

1. John Coffey (Zelená míľa)

Výborná dráma s trochou nadprirodzena Zelená míľa, ktorú režíroval Frank Darabont, je skutočne prvotriednym dojákom. Adaptácia románu Stephena Kinga sa odohráva vo väzení, kde niekoľko zločincov čaká na popravu. Potom k nim pribudne John Coffey (Michael Clarke Duncan), ktorý údajne zavraždil dve malé dievčatká.

V skutočnosti je Coffey nadaný magickou schopnosťou uzdravovať. Vďaka svojej schopnosti dokáže pomôcť viacerým ľuďom a aj odhaliť skutočného vraha. Ani to ale nedokáže zmeniť jeho osud a Coffey končí na elektrickom kresle.

2. Mufasa (Leví kráľ)

Tu asi netreba nič komentovať. Mufasova smrť z kultovej disneyovky Leví kráľ od režisérov Rogera Allersa a Roba Minkoffa patrí k najsilnejším a najsmutnejším momentom vo filmových dejinách. Mufasa tragicky zahynie, keď svojho syna Simbu zachráni pred splašenou čriedou. Pod kopytá splašených zvierat ho hodí jeho mladší brat Scar.

3. Maggie Fitzgerald (Million Dollar Baby)

Parádna a emocionálne silná športová dráma Million Dollar Baby vznikla pod režisérskym dohľadom legendárneho Clinta Eastwooda. Rozpráva príbeh starnúceho boxerského trénera Frankieho (Eastwood), ktorý začne trénovať mladú Maggie (Hilary Swank). Tá sa čoskoro stane jednou z najlepších boxeriek.

Vo svojom poslednom zápase sa však stane obeťou podrazáckeho úderu súperky a ochrnie. Prosí Frankieho, aby ju zbavil trápenia a pomohol jej zomrieť. Ten to spočiatku odmieta, ale napokon jej prosbu splní. Následne navždy opustí telocvičňu a svojho kamaráta Eddieho (Morgan Freeman).

4. Guido Orefice (Život je krásny)

Tragikomédia Život je krásny patrí ku kultovým dielam a odniesla si aj troch Oscarov. Režíroval ju Roberto Benigni, ktorý si zahral aj hlavnú úlohu bláznivého Guida Oreficeho. Ten sa ožení s pôvabnou Dorou (Nicoletta Braschi) a narodí sa im syn Giosuè (Giorgio Cantarini).

Vypukne však druhá svetová vojna a Guido a Giosuè sú pre svoj židovský pôvod deportovaní do koncentračného tábora (neskôr je deportovaná aj Dora). Aby Guido pred synom zakryl krutú realitu, predstiera, že v skutočnosti ide o neškodný výlet a hru pripravenú kvôli Giosuèho narodeninám.

V závere Guido syna ukryje a pokúsi sa nájsť svoju manželku Doru. Počas toho, ako sa nacisti snažia zahladiť stopy a utiecť pred spojeneckými vojskami, je Guido zastrelený. Giosuè a Dora sú na druhý deň zachránení.

5. Brooks Hatlen (Vykúpenie z väznice Shawshank)

Vykúpenie z väznice Shawshank natočil Frank Darabont podľa novely Stephena Kinga. Príbeh rozpráva o Andym Dufresneovi (Tim Robbins), ktorý je neprávom odsúdený za vraždu na doživotie. Vo väznici sa spriatelí s Redom (Morgan Freeman) a spolu s ním sa mu podarí zlepšiť tamojšie pomery.

Filmu nechýba mnoho silných scén, pričom jedna z najpôsobivejších je tá, ktorá hovorí o osude starého väzňa Brooksa (James Whitmore). Ten je po 50 rokoch podmienečne prepustený, ale nedokáže sa zaradiť späť do bežného života. Preto napokon volí dobrovoľný odchod zo sveta.

6. Tony Stark (Avengers: Endgame)

Silnými scénami sa len tak hemžilo aj epické vyvrcholenie 22 filmov z marvelovského univerza. Avengers: Endgame od Anthonyho a Joea Russovcov bol strhujúci a poriadne emotívny. Hlavní hrdinovia na čele s Iron Manom (Robert Downey, Jr.) sa museli pokúsiť zmeniť minulosť a zabrániť tak zničujúcim činom Thanosa (Josh Brolin). Tony napokon pri akcii zomiera s legendárnou hláškou: „Som Iron Man“, ktorú vyslovil vo svojom prvom filme.

7. Marley (Marley a ja)

Marley a ja je výborná a dojemná dramédia, ktorú natočil David Frankel. Rozpráva príbeh manželov Johna (Owen Wilson) a Jenny (Jennifer Aniston), ktorí do rodiny adoptujú roztomilého labradora Marleyho. Ten je však nespútaný živel, ktorý neposlúcha, robí neporiadok a svojim majiteľom vyrába jeden problém za druhým.

Tí ho ale napriek tomu milujú, a keď nadíde Marleyho čas, John ho ubezpečí, že hoci mu často hovorili, že je najhorší pes na svete, v skutočnosti bol ten najlepší, akého si mohli priať. Koho by táto scéna nedojala?

8. Bambiho mama (Bambi)

Vyššie sme spomínali, že smrť Mufasu z Levieho kráľa patrí medzi najsilnejšie momenty (nielen) animovaných filmov. Konkurovať tejto scéne môže snáď len úmrtie Bambiho mamy v animáku Bambi.

Kultová rodinná rozprávka Davida Handa rozpráva príbeh malého srnčeka Bambiho, ktorý so svojimi priateľmi zažíva veľké dobrodružstvá. Bambiho mamu ale potom zastrelí lovec a divák sa len ťažko ubráni slzám. Určite ide o jeden z najsmutnejších momentov strieborného plátna.

9. Leslie Burke (Most do krajiny Terabithia)

Vynikajúcu drámu s prvkami fantasy Most do krajiny Terabithia natočil Gábor Csupó podľa rovnomennej knihy Katherine Paterson. Príbeh rozpráva o dvoch osamelých deťoch Jessovi (Josh Hutcherson) a Leslie (AnnaSophia Robb), ktoré si vysnívajú bájnu krajinu Terabithia. V nej sú kráľom a kráľovnou a bojujú s obrami či temnými čarodejníkmi.

Neskôr, keď Jesse odíde na výlet so svojou učiteľkou (Zooey Deschanel), sa Leslie chce sama vydať do Terabithie, ale tragicky zahynie v rozbúrených vodách rieky. Jesse je jej smrťou šokovaný a zronený, keďže išlo o jeho najlepšiu a jedinú kamarátku. Most do krajiny Terabithia dokázal dojať a rozplakať silným príbehom, v ktorom sa fantázia stretá s často krutou realitou života. Pecka.

10. Wolverine (Logan)

Komiksovka Logan od Jamesa Mangolda patrí do série X-Men, hoci sa nepodobá asi žiadnemu filmu z tejto ságy. Sólovka Wolverina alias Logana (Hugh Jackman) je totiž drsná, dospelá a depresívna. Odohráva sa v roku 2029, keď už Loganova schopnosť uzdravovania vyprcháva a on cíti, že jeho koniec sa blíži. Potom sa ale zoznámi s malou Laurou (Dafne Keen), ktorá má rovnaké schopnosti ako on.

Aj keď spočiatku je to medzi nimi napäté, neskôr ju Logan začne ochraňovať ako svoju dcéru. Pri boji je ale smrteľne zranený, Laura ho napokon pochová a kríž na jeho hrobe otočí do formy písmena X. Hugh Jackman sa touto snímkou rozlúčil s rolou Wolverina, ktorú stvárňoval dlhých 16 rokov. Snímka si odniesla nomináciu na Oscara za najlepší adaptovaný scenár.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť